Styl życia

Kalendarz adwentowy DDTVN. Zaczynamy od świątecznych hitów, które kochamy

Styl życia

„Last Christmas” Georga Michaela czy „All I Want for Christmas Is You” Mariah Carey to świąteczne piosenki, które w okresie przedświątecznym nuci większość z nas. O świątecznych hitach w studiu Dzień dobry TVN porozmawialiśmy z Romanem Rogowieckim i Damianem Michałowskim.

Kalendarz adwentowy DDTVN

Do Świąt Bożego Narodzenia zostało zalewie 24 dni. Redakcja DDTVN odpala swój Kalendarz adwentowy. Każdego dnia będziemy poruszać w programie jeden świąteczny motyw. Zaczynamy od muzycznych i ponadczasowych hitów, które od razu przywodzą nam na myśl Gwiazdkę.

Kiedy w naszej redakcyjnej sondzie zapytaliśmy warszawiaków, które piosenki kojarzą im się ze świętami padały zazwyczaj te same odpowiedzi. „Last Christmas” Georga Michaela czy „All I Want for Christmas Is You” Mariah Carey to przeboje, które w okresie przedświątecznym nuci każdy z nas. Jaka jest geneza tych utworów? Zapytaliśmy o to naszych gości dziennikarzy muzycznych: Romana Rogowieckiego i Damiana Michałowskiego.

"All I Want For Christmas Is You"

Sygnałem do rozpoczęcia świątecznego okresu była reedycja płyty Mariah Carey "Merry Christmas" z 1994 roku. Wokalistka wypuściła do sieci teledysk do kultowego kawałka, w którym wykorzystała nieemitowane do tej pory fragmenty oryginalnego teledysku z przed 25 lat.

Reedycja płyty "Deluxe Anniversary Edition" zawiera dwa krążki: oryginalny oraz dodatkowy. Pojawiły się na nim między innymi nagrania z występu gwiazdy w nowojorskiej katedrze św. Jana Bożego z 8 grudnia 1994 roku. To podczas tego koncertu wybrzmiało jedno z pierwszych wykonań "All I Want For Christmas Is You". Oprócz tego na płycie znajdziemy inne unikalne standardy świąteczne: "Silent Night", "Joy To The World" czy "Jesus Was Born On This Day".

Co ciekawe, przebój "All I Want For Christmas Is You" pobił aż trzy rekordy, które trafią do słynnej Księgi rekordów Guinnessa 2020 roku. Carey pobiła rekord w następujących kategoriach:

  • Najwyżej notowana świąteczna piosenka stworzona przez solową artystkę,
  • Najwięcej tygodni dla świątecznego utworu na liście UK Singles Top 10,
  • Najczęściej odtwarzana w ciągu 24 godzin piosenka na Spotify (prawie 11 milionów odtworzeń w grudniu 2018 roku/ponad 500 milionów odtworzeni w serwisie ogółem).

"Last Christmas"

Utwór "Last Christmas" to przebój brytyjskiego duetu Wham! . Singiel swoją miał premierę w grudniu 1984 roku. Przypomnijmy, że zespół założony w 1981 roku przez Georga Michaela i Andrew Ridgeleya.

Damian Michałowski zwrócił uwagę na fakt, że niewiele osób wie, że piosenka "Last Christmas" wcale nie opowiada o świętach, a o złamanym sercu głównego bohatera! Utwór powstał podobno podczas jednego niedzielnego popołudnia. Zraniony George Michael napisał ją w błyskawicznym czasie.

Ciekawostką jest, że teledysk do świątecznego hitu "Last Christmas" został nakręcony w szwajcarskim kurorcie Saas-Fee. Do 1984 mało kto o nim słyszał. Po premierze teledysku fani piosenki zaczęli tłumnie odwiedzać kurort.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości