Stratyfikacja nasion w lodówce – na czym polega i jak ją przeprowadzić?

Męska dłoń trzymająca nasiona
sot
Nasiona niektórych roślin, jeszcze przed wysadzeniem do gruntu lub doniczek, wymagają stratyfikacji, czyli przygotowania do kiełkowania, ponieważ nie są gotowe do tego bezpośrednio po zbiorze. Tylko dzięki temu będą mogły zostać w odpowiednim czasie wysiane. Na czym polega ten proces i jak przeprowadzić go w domowych warunkach? Poznaj metody stratyfikacji nasion w lodówce.

Stratyfikacja nasion jest konieczna do przeprowadzenia szczególnie w przypadku uprawy i sadzenia roślin naturalnie występujących w klimacie umiarkowanym chłodnym. Gatunki, które rozmnażają się poprzez wysiew nasion, niezdolne do kiełkowania bez wcześniejszego pobudzenia przez człowieka, muszą zostać potraktowane niską temperaturą. Najprostszym sposobem na przygotowanie nasion do wysiewu jest stratyfikacja nasion w lodówce. Może odbywać się za pomocą trzech podstawowych metod.

Poprzez ochładzanie nasion może zostać przeprowadzona zarówno stratyfikacja nasion lawendy, jak i stratyfikacja nasion drzewa truskawkowego. Wszystkie gatunki roślin mogą zostać poddane zabiegowi na takich samych zasadach, różnić się będzie wyłącznie temperatura, w jakiej będą przechowywane oraz terminy, w których zostaną poddane zabiegowi, a następnie wysadzone do gruntu lub pojemników.

Na czym polega stratyfikacja nasion?

Stratyfikacja nasion polega na pobudzaniu ich do produkowania kiełków, umożliwiających zasadzenie ich w odpowiednio przygotowanym podłożu. Zabieg wykonuje się w celu umożliwienia niektórym gatunkom roślin rozmnażania poprzez wysiew nasion.

Najlepszą metodą stratyfikacji jest ta, która opiera się na trzymaniu nasion w chłodnym pomieszczeniu, np. piwnicy lub w lodówce. Zimne powietrze i wilgotne podłoże to podstawowe czynniki warunkujące udany zabieg.

Stratyfikacja nasion w lodówce – metody

Najłatwiejszym sposobem na przeprowadzenie stratyfikacji nasion w domu jest wykorzystanie możliwości, jakie daje lodówka. Dzięki niej można przeprowadzić zabieg zgodnie z jedną z trzech podstawowych metod.

  • Stratyfikacja nasion na papierowym ręczniku kuchennym

    mocno zmoczony wodą i złożony na pół

    • Stratyfikacja nasion w lodówce w woreczku

      należy wymieszać z wysterylizowaną i obficie podlaną ziemią

      • Stratyfikacja nasion w specjalnym pojemniku

        mieszanką torfu i piasku w proporcji 1:1

        O czym należy pamiętać podczas stratyfikacji nasion?

        Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że temperatura stratyfikacji oraz termin jej rozpoczęcia jest zależny od indywidualnych cech danego gatunku. Niektóre nasiona potrzebują temperatur ujemnych, inne preferują te nieco powyżej 0℃, a są również takie, które przerywają swój spoczynek przy około 7-10℃. Podłoże roślin poddawanych stratyfikacji musi być stale wilgotne, dlatego od czasu do czasu należy spryskiwać je wodą.

        Podczas procesu stratyfikacji konieczne jest uważne obserwowanie nasion i reagowanie na ich zmieniający się wygląd lub właściwości. W zależności od danego gatunku drzewa, krzewu, byliny lub kwiatu, proces może trwać od kilku do nawet kilkunastu tygodni. Warto odpowiednio wcześniej dowiedzieć się, który gatunek roślin wymaga tego czasu mniej, a który więcej, bo tylko dzięki temu można odpowiednio zaplanować stratyfikację i wyhodować gotowe do zasadzenia nasiona.

        Sygnałem, który świadczy o gotowości nasion do wysadzenia, jest pojawienie się pierwszych kiełków. Od razu po ich zauważeniu należy zabrać się za przygotowanie podłoża pod przyszłe młode sadzonki. Nie warto przedłużać tego procesu i czekać na kolejne znaki, będące wyznacznikiem udanego zabiegu. Kiełkujące nasiona są informacją o tym, że stratyfikacja się skończyła i trzeba szybko wysadzić je do specjalnych pojemników, w których będzie przygotowywana rozsada.

        Zobacz także:

        Zobacz wideo: Genialna czarnuszka. Dlaczego warto dodawać ją do wszystkiego?

        x-news

        Autor: Adrian Adamczyk

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
        Materiał promocyjny

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana