Styl życia

Współcześni szeryfowie walczą o bezpieczeństwo na drodze. "Naszym celem jest edukowanie kierowców"

Styl życia

Bardzo często kierowcy samochodów nie zwracają uwagi na innych uczestników ruchu drogowego i "pakują" się swoimi autami tam, gdzie nie powinni. Z takimi kierowcami walczą społecznicy - Kodżak, Mądraliński oraz Kubą Czajkowskim ze stowarzyszenia "Miasto jest nasze" i "Święte Krowy Warszawskie".

Samozwańczy szeryfowie

Poruszanie się po mieście nie zawsze jest łatwe. Zdarza się, że pieszy musi "uciekać" przed samochodem, mimo że znajduje się na... chodniku lub przechodzi przez przejście dla pieszych na zielonym świetle. Z takim zachowaniem kierowców walczą samozwańczy szeryfowie - Kodżak i Mądraliński z grupy Stop Cham Warszawa. Dlaczego to robią?

- Skłoniły mnie do tego moje własne doświadczenia. Podczas jednego ze spacerów z dzieckiem w wózku musiałem uciekać przed samochodami, które jechały po chodniku. Uznałem, że to nie w porządku. Potem poznałem Mądralińskiego i zaczęliśmy razem z tym walczyć - mówił w rozmowie z Anna Kalczyńską i Andrzejem Sołtysikiem Kodżak. - Naszym celem jest przede wszystkim edukowanie kierowców - dodał Mądraliński.

Jak reagują kierowcy, którym zwracają uwagę?

- Często spotykamy się agresją, ale są też tacy, którzy przyznają się do błędu i przepraszają - dodał Mądraliński. Dzięki ich zaangażowaniu kilkanaście miejsc w Warszawie zostało tak zmienionych, że poruszanie się po nich samochodem nie jest już możliwe.

Problemy z parkowaniem

O większe bezpieczeństwo na drogach stara się dbać także Kuba Czajkowski ze stowarzyszenia "Miasto jest nasze" i "Święte Krowy Warszawskie". Społecznik walczy przede wszystkim z nieprawidłowym parkowaniem oraz z kierowcami, którzy nawet po bułki muszą pojechać samochodem i przy okazji przejechać przez chodnik czy trawnik. Jak radzi sobie z takimi kierowcami?

- Każdy ma swoje sposoby, ale najważniejsze są asertywność i spokój - mówił społecznik. Czy o swoich spostrzeżeniach informował służby mundurowe? - Zgłaszamy przede wszystkim wykroczenia. Jeśli ktoś jedzie po chodniku, to łamie przepisy ruchu drogowego - mówił w Dzień Dobry TVN Kuba Czajkowski.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Przerobili autobus na kamper i podróżują po USA. "Wyrzuciliśmy 80 proc. swoich rzeczy"

Mentorka "Projektu Lady" o pomocy: "Mogłabym podjąć próbę uratowania tych INNYCH, ale szkoda mocy"

Siłownie i baseny zamknięte, ale są wyjątki. Kto może na nich ćwiczyć?

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości