Styl życia

Jabłkowe chutney z cebulą i chilli - Mikołaj Rey odkrył nowe oblicze jabłek

Styl życia

Aktualizacja:
Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Łukasz Kowalski, Mikołaj Rey
Jabłko niejedno ma imię

Jabłka niejedno mają imię i obchodzą nawet swoje święto 28 września. Mogą być symbolem zakazanego owocu lub królewskiej władzy. Polska słynie z uprawy jabłek, więc warto wiedzieć, czym różną się poszczególne odmiany, jak wytłacza się z nich sok, a także co zrobić z nimi w kuchni. Sprawdź przepisy na przetwory z jabłek.

Jabłko - owoc o wielu smakach

Odmiany jabłek różnią się smakiem, aromatem, strukturą miąższu, a także stopniem soczystości i chrupkości. Specem od tych owoców jest Piotr Szymczak, pasjonat sadownictwa z Michrowa.

- Zajmuję się rozmnażaniem i uprawą dawnych odmian jabłoni. Są niesamowite pod pewnymi względami - smakowymi, zapachowymi, ale jednocześnie mają szereg wad, które wyeliminowały je z produkcji w sadach towarowych, np. były nietrwałe w przechowywaniu - powiedział Piotr Szymczak.

Jaka jest jego ulubiona odmiana? - To Kronselska. Ma niesamowity, aromatyczny miąższ, zapach, twardą skórkę. Smaczna jest też odmiana Malinowa Oberlandzka. Jest sucha, mało soczysta, ale również aromatyczna, o ciekawym, dość miękkim miąższu - zachwalał pasjonat sadownictwa.

Soki i przetwory z jabłek. Przepis na chutney jabłkowy

W tłoczni w Konarach wytwarzane są soki ze świeżych i soczystych jabłek. Na początku owoce trzeba dokładnie umyć i przepłukać w specjalnej maszynie. - Do jabłek możemy dołożyć pigwę, która też wpłynie fajnie na smak. Do soku można dodać też kilka buraków - podkreślił Artur Pietrzycki, właściciel tłoczni.

- Ten kolor wiele mówi. Klarowność soku jest wspaniała i ten zapach - zachwycał się Mikołaj Rey.

Z jabłek można też wykonywać innego rodzaju przetwory i dania. - Chcemy pokazać nowe oblicze jabłka, czyli np. chutney jabłkowy. Wrzuciłyśmy czosnek, podsmażył się z cebulką. Następnie dodajemy paprykę, dusimy wszystko do miękkości, dorzucamy jabłka, które są bazą sosu. Na koniec dodajemy chili - powiedziała Małgorzata Dąbrowska, sołtys Bończy.

Gospodynie w Bończy wykonują jabłkowe przetwory od pokoleń. - To tradycja. Gospodynie przechowywały jabłka w słoikach. Dusiły je, i chowały w swojej piwnicy. My te przetwory trochę unowocześniłyśmy - dodała Dąbrowska, wskazując na słoiki wypełnione musami i dżemami na bazie jabłek z różnymi dodatkami.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Łukasz Kowalski, Mikołaj Rey

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości