Sukienka dla świadkowej na ślub cywilny i kościelny
Przyjęcia weselne rządzą się swoimi prawami - coraz częściej mają oryginalny (również pod względem ubioru) temat przewodni, a goście coraz rzadziej stosują się do obowiązującego od lat ogólnego dress code'u.
Modą można, a nawet trzeba się bawić - to fakt. Ale jednocześnie warto posłuchać rad twórców etykiety stroju, którzy bardzo szczegółowo pochylili się nad tym, co wypada, a czego nie wypada wkładać na imprezy okolicznościowe.
Jak więc powinna ubrać się świadkowa pełniąca bardzo istotną funkcję na ceremonii ślubnej? Najważniejsze, by uszanowała decyzję państwa młodych i dostosowała się do ich wizji, a ewentualne kwestie dyskusyjne poddała konsultacji. Przypominamy jednak kilka podstawowych zasad.
Pierwsza z nich mówi o tym, że sukienka dla świadkowej musi być elegancka i dopasowana do charakteru uroczystości, bowiem druhna (zaraz po pannie młodej i jej matce) jest kobietą, na której goście najczęściej będą skupiać swój wzrok.
Ślub i wesele
Podczas ceremonii, która odbywać się będzie w kościele, warto okryć się marynarką bądź chustą, by zasłonić ramiona oraz dekolt. Ślub w urzędzie stanu cywilnego lub na łonie natury nie narzuca aż tak restrykcyjnych praktyk, więc panie mogą pozwolić sobie na większą dowolność w wyborze stylizacji.
Sukienka dla świadkowej - jaki materiał i krój wybrać?
Fason, długość i materiał, z którego wykonana zostanie sukienka dla świadkowej, powinny przede wszystkim gwarantować komfort noszenia i sprawiać, by pomocniczka panny młodej czuła się wyjątkowo oraz atrakcyjnie.
Eksperci modowi zalecają, by fason kreacji dla druhny dostosowywać do jej indywidualnych preferencji oraz sylwetki. W tym przypadku sprawdzą się zarówno podkreślające subtelnie figurę, jak i te rozszerzane oraz maskujące ewentualne niedoskonałości stylizacje. Warto jedynie zwrócić uwagę na miejsce, w którym odbędzie się przyjęcie weselne. Księżniczkowe sukienki nijak będą pasować do imprezy boho w ogrodzie, a koktajlowe spódnice nie zachwycą na sali balowej.
Zabawa do białego rana jest idealnym pretekstem do tego, by na wesele wybrać stylizację niekrępującą ruchów. Zbyt krótkie mini odsłonią za dużo ciała, a zbyt długie suknie mogą przeszkadzać podczas tańca. Komfort noszenia stroju zależy też od materiału, z którego ów strój jest wykonany. Przepuszczające powietrze tkaniny takie jak bawełna, satyna, kaszmir czy jedwab będą lepszą opcją niż sztuczny poliester.
Zakazane kolory sukienki dla świadkowej - których odcieni unikać?
Temat "niedozwolonych" kolorów kreacji weselnych od zawsze wzbudza spore kontrowersje. Mówi się, że biel jest zarezerwowana wyłącznie dla panny młodej, a czerń kojarzy się głównie z żałobą. Dlatego też goście, a tym bardziej świadkowe unikają wspomnianych odcieni, by nie zwracać na siebie zbyt dużej uwagi i nie stać się obiektem kpin obecnych na przyjęciu tradycjonalistów.
A co z krwistą i niezwykle kobiecą czerwienią? Tutaj zdania są jeszcze mocniej podzielone. Niektórzy uważają, że intensywny kolor przyćmi niewinną biel świeżo upieczonej żony, inni natomiast idą z duchem czasu i nie ograniczają się do stonowanych barw. W tej kwestii warto zapoznać się z poglądami panny młodej i respektować jej zdanie.
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla świadkowej jest wybór sukienki w pastelowym kolorze. Delikatny róż, błękit czy subtelna mięta idealnie wkomponują się w scenerię niemal każdego ślubu i przyjęcia weselnego.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Stylowe piżamki na upalne noce. Jakie materiały i kroje wybrać?
- Te rzeczy warto umieścić na liście prezentów ślubnych. Są popularne i bardzo praktyczne
- Bermudy, kolarki czy jeansowe spodenki - które szorty na lato wybrać? Oto najmodniejsze fasony
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Victor Dyomin/Getty Images