Ślub i wesele

Ślub i chrzest dziecka w jednym dniu. Czy łączona impreza to dobry pomysł?

Ślub i wesele

Autor:
Patrycja
Sibilska
Para młoda z dzieckiem

Ślub i chrzciny to niezwykle ważne wydarzenia rodzinne. Ślub to także olbrzymie przedsięwzięcie organizacyjne w życiu dwojga młodych ludzi. Niektóre pary decydują się na połączenie tych dwóch uroczystości. Czy to się może udać? Jakie wady i zalety ma impreza 2 w 1?

Organizacja ślubu i chrzcin w jednym dniu - to jest możliwe

Z kościelnego punktu widzenia nie ma żadnych przeciwskazań do złożenie przysięgi małżeńskiej i ochrzczenia dziecka w tym samym dniu. Choć nie wszyscy zachwyceni są "nową modą", coraz więcej osób decyduje się na taką opcję. O tym jak będzie wyglądała podwójna ceremonia decydują przyszli małżonkowie w porozumieniu z proboszczem parafii. Jest tylko jedna zasada od której nie ma odstępstwa: przysięga małżeńska musi zostać złożona przed podaniem dziecka do chrztu. Wszystkie pozostałe kwestie, takie jak: świadkowie, obecność dziecka podczas ślubu rodziców, moment przyjęcia komunii świętej, to wszystko można ustalić wcześniej z kapłanem prowadzącym ceremonię.

Relacja ze ślubu Karoliny Pisarek

Karolina Pisarek wyszła za mąż - relacja ze ślubu
Karolina Pisarek wyszła za mąż - relacja ze ślubu
wideo 2/2

Ślub i chrzest tego samego dnia to duża oszczędność

Głównymi powodami dla którego młodzi ludzie decydują się na takie rozwiązanie to oszczędność i względy organizacyjne. Każdy, kto choć raz planował ślub, doskonale wie, z jaką logistyką i kosztami trzeba się liczyć. Również chrzest generuje koszty: wynajęcie sali, opłacenie cateringu, obsługi, fotografa, zorganizowanie atrakcji dla dzieci, a także zakupu odpowiednich dekoracji. Dwa oddzielne terminy obu uroczystości to także podwójne zaproszenia, organizacja noclegów, a nierzadko duży kłopot dla rodziny mieszkającej daleko. Te elementy sprawią, że uda się nieco zaoszczędzić:

  • zaproszenia,
  • noclegi dla gości z daleka,
  • oprawa i dekoracje,
  • koszty sali, cateringu i obsługi,
  • koszty fotografa,
  • wydatki związane z ubiorem, makijażystką, fryzjerem etc.

Opłaty za sakramenty, jakie państwo młodzi, którzy będą chcieli ochrzcić w tym dniu swoje dziecko, pozostaną raczej bez zmian.

Wady imprezy 2 w 1

Zdarzają się jednak sytuacje, które mogą wprowadzić zamęt i zakłopotanie. Bywa, że księża, choć nie mają podstaw do takich działań, niechętnie patrzą na imprezy łączone. Jeśli proboszcz twojej parafii odmówi, masz prawo zwrócić się do duRównież goście mogą zareagować brakiem zrozumienia dla decyzji młodych. Szczególnie starsze pokolenie może nie rozumieć dlaczego ślub i chrzciny mają mieć miejsce w jednym dniu. Dlatego bardzo ważna jest forma zaproszenia, która jasno przedstawi punkt widzenia organizatorów.

Na forach poświęconych tematyce ślubnej łączone imprezy są gorącym tematem, szczególnie w dzisiejszych czasach. W dyskusjach przeważają pozytywne opinie. Nie brakuje jednak krytycznych głosów.

"Leoś urodził się w grudniu, na 6 miesięcy przed planowanym dniem naszego ślubu. Mieliśmy do wyboru ochrzcić syna wcześniej i podjąć się organizacji uroczystości w trakcie trwających przygotowań do wesela lub zrobić to za tak zwanym - jednym zamachem. Postawiliśmy na to drugie, ale nie jesteśmy w pełni zadowoleni. Nie z uwagi na decyzję o połączeniu tych wydarzeń, ale błędy organizacyjne, których nie udało się nam uniknąć. Nikt nas nie uprzedził, na co powinniśmy zwrócić uwagę, o czym pamiętać. I niestety, nie przewidzieliśmy tego, jak Leoś zareaguje na opiekunkę, która do tam tej pory zajmowała się nim zaledwie przez kilka godzin, wyłącznie w mojej obecności - wspomina Kasia. Płacz i rozdrażnienie dziecka podczas trwającego wesela spowodowało, że zamiast na sali weselnej przebywaliśmy większość czasu obok, w pokoju hotelowym z synem. Na zmianę. Zdecydowanie nie tak wyobrażaliśmy sobie ten dzień" - czytamy wspomnienia jednej z par, która organizowała imprezę 2 w 1.

Obecność dziecka, szczególnie małego, podczas wesela może być kwestią dyskusyjną dla gości, trudną dla młodych rodziców, a przede wszystkim stresującą dla pociechy. Dobrym pomysłem wydaje się w takim wypadku wynajęcie niani lub poproszenie o pomoc osoby znanej dziecku, które w strategicznych momentach, kiedy rodzice nie będą mogli poświęcić mu uwagi, zajmą się maluchem. By uniknąć problemów, warto wcześniej sprawdzić, jak dziecko reaguje na obecność opiekunki. To sprawi, że młoda para będzie mogła w pełni korzystać ze swojego wielkiego dnia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości