Zwyczaje ślubne – przegląd najpopularniejszych

Panna młoda rzuca bukiet
MesquitaFMS/Getty Images
Wielu osobom trudno sobie wyobrazić bez nich ślub czy wesele. Są też i tacy, którzy sprzeciwiają się ich stosowaniu, wychodząc z założenia, że to nic innego jak przestarzałe zabobony. Opinii na temat zwyczajów ślubnych jest więc wiele. Wydaje się jednak, że w Polsce mimo wszystko duża ich część jest nadal chętnie praktykowana.

Niektóre są dość zabawne, inne zupełnie niedorzeczne. Jakie zwyczaje ślubne i weselne cieszą się największym wzięciem podczas tego wyjątkowego dnia dla każdej pary młodej?

Zwyczaje ślubne i weselne – tradycja czy przesąd?

Zwyczaje ślubne w dużej mierze wiążą się w przesądami. Chociaż wiele z nich nie ma racjonalnego uzasadnienia czy potwierdzenia w faktach, to wiele osób woli dmuchać na zimne i się do nich stosować.

Zwyczaje ślubne zaczynają się już na etapie komponowania stroju panny młodej. Według niepisanej tradycji powinna ona mieć w ubiorze coś nowego, starego, niebieskiego i pożyczonego. Ze wszystkimi tymi elementami wiąże się oczywiście inny przesąd. Co więcej, mówi się, że w bucie trzeba umieścić monetę, która ma zagwarantować rodzinie dobrobyt, a biżuterii panny młodej nie powinna przymierzać inna kobieta, bo to wróży zdradę.

Wiele osób przestrzega także ślubnego zwyczaju mówiącego o tym, że pan młody nie powinien oglądać swojej przyszłej żony podczas przymiarek sukni, ponieważ przynosi to pecha. Inny zwyczaj mówi, że jeśli para młoda nie pokroi razem tortu, nie będzie miała słodkiego życia, a jeszcze inny – że jeżeli młodzi w pierwszym tańcu mylą krok, to nie będą go także dotrzymywać sobie nawzajem w małżeństwie. Wiele osób planujących ślub stara się wybrać na zawarcie związku małżeńskiego miesiąc z literą "r" w nazwie, bo ponoć gwarantuje to szczęście. Nie do końca wiadomo, skąd taki zabobon się wziął, ale wielu w niego wierzy.

Zwyczaje ślubne w Polsce

Dla osób, które chcą pozostać wierne tradycji, pominięcie zwyczajów ślubnych po prostu nie wchodzi w grę. W Polsce pewne obrzędy związane z celebrowaniem tego wyjątkowego dnia nie zmieniają się od lat. Niektóre z nich są tylko przesądami, znanymi z dziada pradziada i powtarzanymi do dziś. Inne zaś stanowią ważny element całej oprawy zaślubin.

Jeszcze zanim zacznie się ceremonia ślubna w kościele, poprzedzają ją zwyczaje w domu pary młodej. Błogosławieństwo rodziców jest jednym z ważniejszych elementów. To, w jaki sposób jest udzielane, zależy od wielu czynników. Zawsze jednak jest to moment dla wszystkich niezwykle wzruszający. W katolickich rodzinach często słowa rodziców skierowane do dzieci poprzedza modlitwa czy całowanie krzyża przez młodą parę. W domach traktujących religię mniej tradycyjnie wystarczają podniosłe mowy, recytowanie wierszy o miłości i wymiana uścisków.

Po wyjściu z kościoła nowożeńcy obrzucani się ryżem lub monetami, by zapewnić im dostatek (kto zbierze ich więcej, będzie zarządzał domowym budżetem). Dzisiaj jednak coraz częściej wybiera się płatki kwiatów, które są bardziej romantyczne i zdecydowanie piękniej wyglądają na zdjęciach.

Zwyczajem ślubnym chętnie praktykowanym na wsiach w Polsce są tzw. bramki, czyli blokada drogi zrobiona przez sąsiadów czy znajomych. Przejazd można kontynuować po wręczeniu im stosownych podarunków, którymi najczęściej są alkohol lub słodycze.

Staropolskie zwyczaje ślubne widoczne są też przed wejściem do sali weselnej. To właśnie tam następuje powitanie pary młodej chlebem i solą. Do tego nowożeńcom podaje się dwa kieliszki – jeden napełniony wodą, a drugi wódką. Ten, kto "wylosuje" kieliszek z alkoholem, będzie dominował w związku. Kolejnym zwyczajem jest przeniesienie wybranki serca przez próg sali weselnej. Uznaje się bowiem, że gdyby się potknęła, mogłoby to sprowadzić na rodzinę nieszczęście.

Jeśli zaś chodzi o zwyczaje weselne, to do najważniejszych należą oczepiny. Rzucanie w górę welonu czy bukietu przez pannę młodą oraz krawata czy muchy przez pana młodego jest tym momentem imprezy, na który z niecierpliwością czeka wielu gości stanu wolnego. Przyjęło się bowiem, że ten, kto załapie atrybuty nowożeńców, sam rychło wstąpi w związek małżeński. Para "szczęśliwców" dla uczczenia tej chwili musi także wspólnie zatańczyć. Warto wiedzieć, że w dawnych czasach zwyczaj ślubny nakazywał obciąć pannie młodej warkocz, a na jej głowie umieścić misternie zrobiony czepiec na znak końca "wolności".

Ważnym elementem czy wręcz tradycją są także podziękowania dla rodziców od pary młodej za trud, jaki włożyli w ich wychowanie i pomoc w organizacji ślubu. To bardzo wzruszająca część całej imprezy weselnej.

Zobacz także:

Co warto ustalić przed ślubem? Psycholog: "Niedopowiedzenia rodzą konflikty"

Ile wypada dać w kopercie młodej parze? "Nie wszyscy mają środki, żeby tyle wyłożyć"

Atrakcje weselne, które wprawią w zachwyt gości

Zobacz wideo: Gwen Stefani i Blake Shelton już po ślubie! Para pochwaliła się zdjęciami

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!