Co warto ustalić przed ślubem? Finanse, planowanie przyszłości i dzieci to tylko niektóre tematy. Poznaj rady psychologa

o czym warto rozmawiać przed ślubem
JovanaT/Getty Images
Przed ślubem warto omówić kilka kluczowych spraw, które w przyszłości mogą stać się kością niezgody. Dobrze jest więc wybiec nieco w przyszłość, a także podjąć tematy niewygodne. Jak to zrobić? Kilku wskazówek udzieliła nam psycholożka Dagmara Seliga.

Zanim przejdziemy do propozycji tematów, które warto omówić zanim zdecydujecie się zawrzeć związek małżeński, trzeba zaznaczyć, że, co do zasady, kwestie te dzielą się na dwie kategorie: ślub i przygotowania oraz to, co będzie działo się już po ślubie, a dotyczyć będzie waszej szeroko pojętej przyszłości. I choć pierwsza kategoria może się wam wydać błaha i niewiele znacząca, wypracowanie wspólnej wizji uroczystości bywa nie lada wyzwaniem i prawdziwym egzaminem ze sztuki osiągania kompromisów.

Tematy do omówienia w związku z organizacją ślubu i wesela

Przygotowania do najważniejszego dnia waszego życia to ogromne przedsięwzięcie pod każdym względem: psychicznym, fizycznym, finansowym i logistycznym. Pogodzenie wszystkich niuansów i drobiazgów, które finalnie tworzą spektakularny efekt końcowy to dla wielu par sprawdzian przed wspólnym życiem na dobre i na złe. Zanim więc przystąpicie do wybierania koloru wstążek na serwetkach czy atrakcji dla gości, przemyślcie inne kwestie, które z punktu widzenia organizacyjnego mocno wpłyną na ostateczny wygląd całej uroczystości.

  • budżet - bez tego ani rusz. Zanim podejmiecie najmniejszą nawet decyzję podsumujcie środki, którymi dysponujecie - to pozwoli wam określić, przynajmniej orientacyjnie, jaką kwotę na co możecie przeznaczyć. W tym punkcie warto także określić, kto będzie pokrywał koszty - czy sami finansujecie uroczystość, czy pomogą Wam w tym rodzice? Jeśli planujecie skorzystać z pomocy najbliższych - zapytajcie ich, na jakie wsparcie możecie liczyć;
  • priorytety - skoro wiecie już, jak wygląda kwestia budżetu przejdźmy do tego, co w trakcie uroczystości będzie dla was ważne. Dekoracje? A może stylizacje ślubne? Niektóre pary nie chcą oszczędzać na cateringu, nawet kosztem skrócenia listy gości, inne odwrotnie, nie wyobrażają sobie skromnego wesela i są w stanie zrezygnować z fotografa czy operatora kamery na rzecz utrzymania zaplanowanej liczby osób;
  • lista gości - zastanówcie się, ile osób chcecie zaprosić na wesele. Dotyczy to zarówno gości z każdej ze stron, jak i finalnej wielkości wesela. Już na tym etapie doprecyzujcie też, czy bierzecie pod uwagę zaproszenie na wesele gości wskazanych przez rodziców czy bliskich. Historia zna przypadki, w których rodzice wydłużali listę gości nawet dwukrotnie. Ustalcie też, kto w takiej sytuacji pokryje koszt zaproszenia dodatkowych osób. Niektóre pary umawiają się z rodzinami, że owszem mogą przychylić się do ich prośby, pod warunkiem, że nie będą musieli finansować talerzyków dla gości "spoza listy";
  • styl wesela - niektórzy panowie mogą co prawda stwierdzić, że jest im dokładnie wszystko jedno jak będą wyglądać dekoracje, warto jednak ustalić to już na początku - wówczas przyszła panna młoda wie, że ma w tej kwestii wolną rękę. Określenie stylu wesela już na początku ułatwi wam podejmowanie kolejnych decyzji związanych z wyborem strojów, miejsca wesela, papeterii czy dekoracji;
  • podział obowiązków - zanim przystąpicie do przygotowań, na samym początku określcie, kto i czym będzie się zajmował. Ustalcie, kto będzie odpowiadał za negocjacje z podwykonawcami, pilnował budżetu, podejmował ostateczne decyzje.

Pozostałe, bardziej szczegółowe decyzje będziecie mogli podejmować "na bieżąco", jednak ramy warto określić już na samym początku, to pozwoli wam uniknąć wielu potencjalnie konfliktowych sytuacji.

O tym koniecznie porozmawiajcie przed ślubem

Oczywiście współcześnie rzadko zdarza się, że narzeczeni nie mieszkają razem przed ślubem. Skoro rozpoczęli już wspólne życie, to z pewnością mają wiedzę na temat fundamentalnych kwestii, takich jak wyznanie partnera czy wartości, którymi kieruje się w życiu. Zazwyczaj znają też swoje rodziny, więc te bardzo podstawowe kwestie powinny być na tym etapie jasne. Niemniej, zanim zdecydujecie się sformalizować związek sprawdźcie, czy wasze wizje wspólnego życia są ze sobą spójne. Żeby to zrobić, omówcie następujące kwestie:

  1. Posiadanie potomstwa - to fundamentalna kwestia dla istnienia większości małżeństw i nie chodzi tu o to, czy planujecie, czy nie planujecie mieć dzieci. Ważne, żeby Wasze zdanie w tej kwestii było spójne. To też dobry moment, żeby ustalić, co zrobicie, jeśli okaże się, że nie możecie zostać rodzicami, mimo że tego chcecie - czy rozważacie adopcję lub zapłodnienie in vitro? Doprecyzujcie także, kto będzie sprawował główną opiekę nad dzieckiem. Nie bez znaczenia będzie także wasz pogląd na wychowanie i edukację dzieci;
  2. Finanse - podsumujcie dotychczasowe zobowiązania: kredyty, pożyczki, karty kredytowe i szczerze opowiedzcie o tym partnerowi. Wstąpienie w związek małżeński wiąże się, o ile nie zmienicie tego odrębną umową, z powstaniem wspólnoty majątkowej, co oznacza, że mąż i żona odpowiadają za swoje długi solidarnie. Kolejną kwestią, którą powinniście poruszyć jest budżet domowy - jak będziecie pokrywać koszty utrzymania - czy będziecie mieli jedno wspólne konto, czy osobne i będziecie prowadzić rozliczenia? Co stanie się, jeśli jedno z Was straci prace albo wasze zarobki będą nieproporcjonalne?
  3. Seks, wierność, bliskość - choć związki monogamiczne to wciąż ogromna większość nie tylko w Polsce, ale i na świecie, warto porozmawiać przed ślubem na temat waszych wzajemnych potrzeb i preferencji, ale także na temat granic, które są nieprzekraczalne. Co dla was oznacza zdrada?
  4. Plany na przyszłość - tu warto chociaż ramowo określić priorytety i potrzeby. Stawiacie na rozwój i karierę czy rodzina i posiadanie potomstwa jest dla was wartością nadrzędną? Ustalcie też, jaki macie stosunek do zmiany miejsca zamieszkania - nie tylko w kwestii zmiany jednego mieszkania na inne, ale także przeprowadzki do innego miasta czy kraju;
  5. Tradycje i rodzina - mimo że wydawać się może to błahe, warto już na początku określić takie drobiazgi jak to, gdzie i jak będziecie spędzać święta. Wiele par nie myśli o tym przed ślubem, ani nawet w trakcie trwania małżeństwa, aż nagle po kilkunastu latach okazuje się, że mąż odchodzi, bo chciał spędzać Boże Narodzenie ze swoją rodziną, a nigdy nie było mu to dane. Określcie też, w jaki sposób zamierzacie zająć się rodzicami, kiedy będą wymagali opieki - zamieszkają wówczas z wami? A może zajmą się nimi inni członkowie rodziny?
  6. Śmierć - tak, nie są to miłe tematy, jednak nierozerwalnie związane z życiem. Aby uniknąć niepotrzebnych emocji, kiedy jedno z was odejdzie ustalcie takie fundamentalne kwestie, jak miejsce pochówku, spadek i stosunek do dawstwa organów. Być może warto będzie udać się do notariusza i sporządzić testament, aby wszystkie kwestie były jasne.

Jak przygotować się do rozmowy z partnerem?

Wszystko zależy od tego, jak para funkcjonuje i jak dużo ze sobą rozmawia. Często takie tematy wychodzą naturalnie przy okazji spotkań czy różnych doświadczeń i wtedy warto je kontynuować.

- Bardzo często jest tak, że przy okazji pojawiają się okoliczności, żeby takie tematy poruszyć, ale jeśli się nie pojawiają, to zasadne jest, żeby taką rozmowę przeprowadzić. Wydaje mi się, że im bardziej jesteśmy szczerzy i otwarci i mówimy, co jest dla mnie ważne, tym lepiej. Tu nawet nie ma co owijać w bawełnę czy ukrywać, czy robić do tego jakieś specjalne scenariusze. Jeśli para wie, że chce się ze sobą pobrać, że chce spędzić ze sobą życie, planuje, to czymś naturalnym jest taka rozmowa - wyjaśnia psycholożka Dagmara Seliga.

Należy także zastanowić się nad odpowiednią argumentacją. Kluczowe może być wyjaśnienie sobie, że każda przedyskutowana sprawa, pozwoli uniknąć sytuacji stresowych w przyszłości. Kwestie sporne nie będą miały też wpływu na relacje już w trakcie trwania małżeństwa.

- Warto taką główną argumentację przyjąć, że im więcej będziemy rozmawiać na takie tematy, tym jest większa szansa, że w trakcie małżeństwa będzie nam dużo łatwiej układać sobie obszary takie jak: finanse, marzenia, plany, kariera, bo nie będzie tam niespodzianek. Wszystkie takie rozmowy mają służyć temu, żeby żyło się lepiej. Pozwoli to unikać tematów, które nagle wybuchają i jesteśmy zaskoczeni albo zawiedzeni - tłumaczy Seliga.

Rozmowy o przyszłości i życiu po ślubie nie powinny być podejmowane na tydzień przed ceremonią. Jeśli mamy więcej czasu, a pojawiają się rozbieżności to jest przestrzeń na to żeby się dogadać, przemyśleć, dojść do konsensusu.

Odkładanie spraw na później

Wiele zakochanych par jest przekonanych o tym, że darzą się uczuciem i chcą ze sobą spędzić resztę życia, dlatego nie podejmują ważnych tematów.

- Osoby, które są zakochane, które są w stanie euforii, miłości zawsze wierzą, że "to się wszystko ułoży i nie trzeba o tym rozmawiać", że "to jest takie naturalne i w praniu wyjdzie". Jednak często jest tak, że przez to, że nie jest to dogadane, po ślubie pojawiają się tematy trudne, konflikty, niedomówienia - tłumaczy psycholożka Dagmara Seliga.

Taka rozmowa przed ślubem może uchronić nas przed poważnym kryzysem w małżeństwie w przyszłości. Otworzy pole do dyskusji o wielu ważnych kwestiach. Wiele konfliktów rodzi się właśnie przez brak komunikacji.

Zobacz także:

Robert Kochanek zdradził, dlaczego zależało mu na udziale w programie "40 kontra 20". "Szczęście było codziennie"

Maja Sablewska nie do poznania. "Wyglądasz jak dwudziestolatka"

"Nie jest wcale pani piękna". Ewa Chodakowska odpowiedziała na kąśliwy komentarz

Zobacz wideo: Trendy ślubne na lato

Dzień Dobry TVN

Autor: Daria Pacańska

podziel się:

Pozostałe wiadomości