Styl życia

Skrzynka wędkarska z wyposażeniem: maksymalna funkcjonalność i przykładowa zawartość

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Wędkarz. Akcesoria dla wędkarza.

Skrzynka wędkarska to jedno z najważniejszych akcesoriów każdego wędkarza: mieści nie tylko wszystkie mniejsze i większe przedmioty, które są przydatne w czasie zasiadki, ale pełni również funkcję siedziska czy plecaka. Skrzynka wędkarska z wyposażeniem często stanowi skarb wieloletniego kolekcjonowania niezbędnych akcesoriów.

Skrzynka wędkarska musi być nie tylko pojemna, ale również solidna, tak by można w niej było bezpiecznie transportować cenny i często niepowtarzalny dobytek.

Skrzynka wędkarska – krótka charakterystyka

Skrzynki wędkarskie powinny pomieścić wszystko to, czego potrzebuje wędkarz podczas jednego wypadku: siłą rzeczy inaczej będzie wyglądała skrzynka początkującego (który zresztą często jej nie wcale posiada) od skrzynki osoby z wieloletnim stażem. Choć można zakupić model, który już na starcie będzie wyposażony w przedmioty, które za najpotrzebniejsze uznał producent danej skrzynki, jednak zazwyczaj tego rodzaju gotowe zestawy sprawdzą się tylko na początku wędkarskiej przygody. Nic nie zastąpi skrzynki, którą skompletujemy samodzielnie, dostosowując ją do własnych potrzeb. Obecnie w sprzedaży znajduje się wiele modeli skrzynek:

  • skrzynki z wysuwanymi szufladkami i przegródkami;
  • skrzynki termiczne;
  • skrzynki z siedziskiem;
  • skrzynki wzmacniane aluminium i tworzywem sztucznym;
  • skrzynki plastikowo-nylonowe.

Podstawowe modele wykonane są z plastiku i składają się zwykle z kilku wysuwanych szufladek; wersje nieco droższe oferują większe i mniejsze przegrody oraz szufladki, a plastik wzmocniony jest elementami zapewniającym konstrukcji odpowiednią sztywność; skrzynki topowych producentów to niemal pancerne sejfy, które zapewnią bezpieczeństwo przechowywanym akcesoriom; modele tego typu mają już regulowane ścianki wewnątrz komór, dzięki czemu dostosujemy je pod posiadany sprzęt.

Zobacz wideo: Przyjaciele wędkarze na tropie sumów – gigantów

Przyjaciele wędkarze na tropie sumów – gigantów
Przyjaciele wędkarze na tropie sumów – gigantówŹródło: Dzień Dobry TVN/x-news
Przyjaciele wędkarze na tropie sumów – gigantów

Skrzynka wędkarska z wyposażeniem: co powinniśmy w niej znaleźć?

Doświadczeni wędkarze mawiają, że jeśli nie wiesz, co chciałbyś włożyć do skrzynki wędkarskiej, wstrzymaj się z jej zakupem. W rzeczywistości na rynku znajdziemy sporo gotowych rozwiązań, dzięki którym możemy nabyć tak zwanego "gotowca", zawierającego m.in. wypychacz, szczypce chirurgiczne nóż, kombinerki, żyłki – przyponówki, haki, krętliki, stopery, agrafki, spławiki, sprężynę, sygnalizatory brań, zestawy do bata. Warto zainteresować się kupnem skrzynki z wyposażeniem renomowanego producenta: będziemy mieć gwarancję, że zarówno sama skrzynka, jak i umieszczone w niej narzędzia posłużą nam lata.

Skrzynka wędkarska z siedziskiem: nie tylko niezbędny, ale i wygodny ekwipunek wędkarza

Tego rodzaju skrzynka jest godna zainteresowania z dwóch powodów: pierwszy, związany z naszą wygodą, czyli funkcja siedziska i wynikający z niej powód drugi, związany ze wzmocnioną konstrukcją, która nie tylko utrzyma ciężar naszego ciała, ale również zadba o bezpieczeństwo przewożonych w niej akcesoriów. Już średniej klasy rozwiązania tego rodzaju zbudowane są wielokomorowo: jedna komora, największa, przeznaczona jest na duże przedmioty czy połów, liczne mniejsze i średnie pozwalają zaś uporządkować akcesoryjną drobnicę.

Skrzynka wędkarska z akcesoriami: kupować gotową czy samodzielnie kompletować wyposażenie?

Tego rodzaju pytanie stawiają zwykle początkujący wędkarze: jeśli zastanawiasz się, czy potrzebujesz wszystkich zawartych w zestawie akcesoriów, lepiej zainwestuj w dobrej klasy skrzynkę bez wyposażenia, do której stopniowo dokupisz to, czego będziesz potrzebował.

Skrzynka wędkarska: siedzisko i co jeszcze?

Nowoczesne skrzynki wędkarskie łączą w sobie wiele możliwości użytkowania: mogą być nie tylko skrzynką, przenoszoną w ręku, ale też formą torby czy plecaka, siedziskiem, koszem na połów czy... lodówką. Współczesne skrzynki stopniowo wypierają torby wędkarskie, które jeszcze kilkanaście lat temu były powszechnie wykorzystywane. Skrzynka poza większym bezpieczeństwem i uniwersalnością zapewnia także nieprzemakalność: a to cecha, która w wędkarstwie zawsze jest na topie.

Skrzynka wędkarska na lód, czyli wygoda i bezpieczeństwo

Tego rodzaju skrzynki zbudowane są w ten sposób, by maksymalnie uprościć podstawowe czynności podczas łowienia podlodowego: większa część produktów cechuje się specjalnym uchylnym otworem w środkowej części skrzynki, w który możemy bezpośrednio wrzucać złowione ryby bez potrzeby wstawania ze skrzynki; zwykle konstrukcje takie są ze wzmacnianego tworzywa sztucznego i mają wydzieloną jedną, dużą komorę, natomiast akcesoria trzymamy w niej w schowku pod pokrywą.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Noel Hendrickson/Getty Images

Pozostałe wiadomości