Styl życia

Rowerzystki walczą o życie. „To było zderzenie czołowe z samochodem osobowym"

Styl życia


Minął ponad tydzień od tragicznego wypadku dwóch rowerzystek Rity Malinkiewicz i Katarzyny Konwy. Do zdarzenia doszło podczas treningu na drodze w Bielsku-Białej. Niestety stan kolarek jest krytyczny. O zdarzeniu Robert Stockinger rozmawiał z trenerem Michałem Bogdziewiczem.

Jak doszło do wypadku?

Pod koniec 2019 roku Michał Bogdziewicz został trenerem Rity. Dziewczyna miała dłuższą przerwę w startach. Teraz szykowała się do wielkiego powrotu. Jej celem były Igrzyska w Tokio. Do tragicznego wypadku doszło podczas treningu na drodze w Bielsku-Białej. Z Ritą jechała jej przyjaciółka Kasia Konwa. Obie uległy zderzeniu czołowemu z samochodem, który jechał przeciwległym pasem.

Wypadek i ta sytuacja były wyjątkowo szczególne. Dziewczyny nie miały żadnej możliwości reakcji, żeby zrobić cokolwiek. To było zderzenie czołowe z samochodem osobowym. Ten samochód zmienił pas ruchu na przeciwległy

– powiedział.

Dziewczyny z ciężkimi obrażeniami trafiły do szpitala. Niestety ich stan wciąż jest krytyczny. Trener przyznał, że wszyscy czekają na nowe informacje i modlą się za zdrowie kolarek.

Niebezpieczeństwo na drogach

Na polskich drogach robi się coraz bardziej niebezpiecznie. Jak przyznał trener, jest to wyczuwalne. Szczególnie po pandemii, gdy kierowcy wyruszyli w trasy. Jeżdżą agresywnie i zdecydowanie za szybko, nie myśląc o konsekwencjach. Dopiero takie wypadki dają do myślenia i pokazują konsekwencję bezmyślności. Przykre jednak jest to, że ktoś musi ucierpieć, aby społeczeństwo nauczyło się odpowiedzialnego i bezpiecznego kierowania pojazdem czterokołowym.

Ja do kierowców mam taki apel dosyć drastyczny, żeby za każdym razem jak wsiadają za kierownicę, pomyśleli o tym, że mogą spotkać swoje dziecko na drodze

- powiedział.

Jak rowerzyści mogą się chronić przed niebezpieczeństwem? Oprócz uważnej jazdy zalecany jest kask. Chociaż nie jest on obowiązkiem i nie chroni przed nieszczęśliwym wydarzeniem, w przypadku kolizji minimalizuje urazy głowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości