Projekt lęk. Podejmowanie ryzyka pomaga pokonać strach

Instynkt samozachowawczy towarzyszy nam przez całe życie. Są jednak ludzie, którzy za nic mają znaki ostrzegawcze i z zamiłowania do ryzyka robią rzeczy, na które inni nie mieliby odwagi. O różnych postawach wobec ryzyka opowiedzieli: dziennikarz Robert Stockinger i psycholog Tomasz Kozłowski.

Metoda w szaleństwie

Ludzie zazwyczaj boją się tego, co w rzeczywistości nie jest aż tak dużym zagrożeniem. Często wpływ na to mają powstające w naszych głowach katastroficzne scenariusze i obrazy przyszłości, w których o naszym losie potrafią zadecydować przyjmujące monstrualne rozmiary drobnostki. Wizje te mogą zaważyć na podejmowanych przez nas decyzjach i przynieść więcej szkód, niż pożytku.

Ludzie wyobrażają sobie pewien dramatyczny obraz, a to działa o wiele lepiej, niż sucha argumentacja statystyczna. Jeżeli spojrzymy na statystykę, to najbardziej wypadkową aktywnością sportową jest cheerleading, a najbardziej śmiertelną - himalaizm zimowy – zauważył Tomasz Kozłowski, psycholog.

Pokonywanie lęków, przełamywanie własnych ograniczeń i barier wyciąga nas ze sfery komfortu. Oswajając strach zyskujemy satysfakcję z przezwyciężenia swoich słabości oraz poczucie kontroli nad samymi sobą.

Zobacz też:

Wątpliwości przed ślubem – co robić, gdy się pojawiają?

Uważaj co publikujesz. Jak dbać o wizerunek dziecka w sieci?

Przemyślane zakupy. Jak ograniczyć kupowanie niepotrzebnych rzeczy?

Autor: Anna Kobyłka

podziel się:

Pozostałe wiadomości