Porady

Z tych resztek wyhodujesz nowe warzywa i owoce. Sprawdź, jak oszczędzać jedzenie i mniej wyrzucać

Porady

Autor:
Teofila
Siewko
Resztki warzyw

Części warzyw i owoców nie warto wyrzucać - można z nich wyhodować kolejne jadalne rośliny. To nie tylko możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, ale również działanie w ekologicznym duchu less i zero waste. Sprawdź, z których resztek warzyw i owoców można wyhodować rośliny. 

Warzywa, które odrastają z resztek

Wiele warzyw można hodować na domowym parapecie i to przez cały rok. Część z nich to także rośliny, które niezwykle łatwo odrastają, nawet z resztek. Do najłatwiejszych roślin, które można łatwo "rozmnożyć" należy cebula i czosnek.

Te warzywa mogą odrosnąć nawet z resztek:

  • cebula,
  • czosnek,
  • imbir,
  • ziemniak,
  • seler naciowy,
  • por,
  • sałata,
  • marchew.

Owoce i warzywa

Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Nawet zaschnięta już nieco cebula włożona do pojemnika z wodą lub doniczki z ziemią - o ile wypuściła pierwsze korzenie, zacznie rosnąć. W ten sposób co prawda nie wyhodujemy nowej cebuli, ale zaopatrzymy się w domowy szczypiorek. W przypadku czosnku sprawa wygląda podobnie - po umieszczeniu go w wodzie lub ziemi wyrośnie nam szczypiorek, ten jednak będzie nieco inny w smaku - czosnkowy. 

Imbir może być nieco trudniejszy do wyhodowania, jednak wciąż możemy zaliczyć go do stosunkowo łatwych. Bulwę należy namoczyć przez 12 godzin, a następnie położyć na ziemi do roślin i delikatnie nią przysypać. Roślina powinna wystawać w 1/5 nad podłoże - dzięki temu rozmnożymy kłącze imbiru. Ziemniak, podobnie jak imbir, jest bulwą, a zatem można go rozmnażać w podobny sposób. Aby wypuścił on jadalne części, wystarczy fragmenty ziemniaka ułożyć w ziemi i podlewać co jakiś czas. Na efekty będzie trzeba nieco poczekać, jednak jest spora szansa na domowe ziemniaczki. 

Seler naciowy jest niezwykle prosty w "odhodowaniu". Część, którą najczęściej się wyrzuca - dolną, czasem już z korzonkami, lepiej jest włożyć do niewielkiej ilości wody. Już po 5-7 dniach pojawią się pierwsze niewielkie liście. Kiedy pojawią się pierwsze korzenie, roślinę można przesadzić do ziemi. Po kilku tygodniach będziemy mieć kolejnego selera do zjedzenia. Podobnie sytuacja ma się z porem. Jego końcówka, którą najczęściej się wyrzuca, może zostać ukorzeniona, a roślina odrośnie. Postępować powinno się tak samo, jak w przypadku selera naciowego. 

Sałata może być nieco trudniejsza w wyhodowaniu z resztek, jednak jest to możliwe. Warto na początek wybrać sałatę rzymską, która jest podłużna, a dzięki temu ma dłuższy rdzeń, który należy umieścić w wodzie. Powinno się to zrobić tak, aby nie zamoczyć liści. W przeciwnym razie, mogą zgnić. W ten sposób możemy też w domu odhodować kapustę pekińską lub pak choi. 

Mało kto pamięta, że nie tylko jadalny jest korzeń marchwi, ale również jej nać. Jest pyszna i aromatyczna, można ją dodawać do zup i innych dań. Łatwo ją też wyhodować na własnym parapecie - wystarczy ucięte resztki po marchwi - górną część, włożyć do ziemi i pozwolić roślinie rosnąć. Po kilku tygodniach uzyskamy przepiękną nać. 

Co więcej, większość ziół, np. bazylia czy mięta, może być wyhodowana z zaledwie jednej gałązki. Wystarczy włożyć ją do wody, a tę regularnie zmieniać. Kiedy roślina wypuści korzenie, można włożyć ją do ziemi i cieszyć się nowymi przyprawami we własnym domu. 

Owoce, które odrastają z resztek

W przypadku owoców nie mamy już tak wiele możliwości. Chociaż z pestek owoców, np. gruszek, jabłek czy pomarańczy można wyhodować domowe drzewko, to potrzebne będą odpowiednie warunki, aby pojawiły się również owoce. Ananas jest jednym z nielicznych, o ile nie jedynym owocem, który możemy odhodować w podobny do warzyw sposób. W tym celu należy odciąć jego koronę - z liśćmi, a następnie oczyścić ją z ich nadmiaru i włożyć do wody. Kiedy roślina puści korzenie, przesadzić ją do ziemi. Na pierwsze owoce przyjdzie nam jednak poczekać - nawet do dwóch lat. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: CasarsaGuru/Getty Images

Pozostałe wiadomości