Świąteczne porządki
Świąteczne porządki najlepiej zacząć od solidnego planu działania. Bez niego bałagan przekształci się w chaos, który trudno będzie opanować. Dlatego korzystając z czasu, który pozostał do świat, warto przygotować listę zadań do zrobienia. Istotne jest również, aby mieć świadomość, że nie da się zrobić wszystkiego - są rzeczy, z których bez wątpienia możesz rezygnować. Istnieje bowiem uzasadnione przypuszczenie, że Boże Narodzenie nie zostanie odwołane, jeśli wyjdzie na jaw, że w twoich szafkach kuchennych zalega kurz.
- Jeśli święta spędzamy poza domem, to może nie trzeba tak generalnie odgruzowywać, tylko posprzątać tak, żeby było nam miło - zaznaczyła Maria Ernst-Zduniak. - Zaczynamy od menu, bo pod nie robimy listę zakupów i musimy wiedzieć, co trzeba uzupełnić. Następnie przygotowujemy listę prezentów, czyli komu i co planujemy kupić - wyliczyła.
Warto również pamiętać o tym, że za święta i ich kształt nie jest odpowiedzialna jedna osoba, więc przy planowaniu sprzątania należy przypisać obowiązki wszystkim domownikom.
Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Plan świątecznego sprzątania
Świąteczne porządki rozpoczynamy od miejsc, których będziemy używać tuż przed świętami. Oczywiście newralgicznym puntem jest lodówka, gdzie muszą się pomieścić świąteczne potrawy. Nie wolno zapominać o zamrażalniku, gdzie schowamy wszystko to, co po zostanie po bożonarodzeniowej kulinarnej rozpuście.
- Część rzeczy możemy zrobić wcześniej i zamrozić - przypomniała Maria Ernst-Zduniak. - Dlatego teraz warto uprzątnąć zamrażalnik, ponieważ po przyjęciu mamy dużo jedzenia, które będziemy musieli przechować przez kolejne dni. Należy też zastanowić się, czy mamy pojemniczki do przechowywania, bo może potem naszym gościom damy kawałek ciasta albo rybę po grecku na wynos.
Co zatem na pewno musimy posprzątać?
- Lodówkę, zamrażalnik i piekarnik, żeby podczas pieczenia był przyjemny zapach - powiedziała specjalistka. - Czasem tak się zdarzy, że coś trudno jest doszorować. Niektóre piekarniki, te nowszej generacji, mają system, który sam czyści i mamy to z głowy. Jeśli chcemy sami wyczyścić piekarnik, to możemy z folii aluminiowej zrobić kuleczkę, z sody oczyszczonej i wody zrobić papkę i nanieść ją w piekarniku na wszystkie elementy, zostawić i potem tą kuleczką z folii doszorować. Nie ma ryzyka, że porysujemy piekarnik, a to bardzo dobrze nam doczyszcza - dodaje.
Połowa grudnia to również ostatni dzwonek na pranie dywanów i mebli tapicerowanych. Wygodnym rozwiązaniem z pewnością będzie skorzystanie z usług z dostawą do domu, dzięki którym unikniemy stania w kolejkach i tkwienia w korkach. Teraz należy również sprawdzić, czy mamy się w co ubrać na świąteczne przyjęcia. Nieświeże garnitury i żakiety należy oddać do pralni. Działając z wyprzedzeniem unikniemy nerwowych scen z cedzonym przez zęby "nienawidzę świąt".
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
- Szlachetna Paczka od redakcji Dzień Dobry TVN. "Świąteczny czas będzie przyjemniejszy"
- Jak uniknąć wysokich rachunków za ogrzewanie? "Przez każdy budynek ucieka ciepło" Skoki narciarskie: terminarz 2021/2022 - kiedy zawody Pucharu Świata?
Autor: Adam Barabasz
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News