Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Porady dietetyków
Macerowanie przeprowadza się z wykorzystaniem dowolnego rodzaju cieczy (oleju, octu, wody czy herbaty) w celu przygotowania wyciągu do picia lub zmiany właściwości pożywienia. Dzięki poprawnemu macerowaniu można poprawić smak danego produktu spożywczego, nadać mu kruchość i delikatność. Można macerować składniki, które wykorzystuje się jako obiad, drobną przekąskę, a nawet deser. Sprawdź, jakie produkty można poddać macerowaniu.
Macerowanie – na czym polega ta technika?
Macerowanie jest procesem długotrwałym, polegającym na odpowiednio długim namaczaniu danej żywności w cieczy. Dzięki temu osiąga się niepowtarzalny aromat, smak i konsystencję potraw. W zależności od składników wykorzystywanych podczas macerowania proces może trwać od kilku dni lub tygodni do nawet kilku miesięcy. Długość jest uzależniona nie tylko w od rodzaju macerowanej żywności, lecz także od indywidualnych upodobań.
Co można macerować?
Macerowanie to technika stosowana głównie podczas przygotowywania różnego rodzaju mięs (zwłaszcza mięsa twardego, które wymaga nadania większej kruchości i delikatności). Często macerowaniu poddaje się także owoce oraz warzywa, wykorzystując przy tym innego rodzaju ciecze niż w przypadku mięsa.
Macerat – czym można macerować żywność?
Wszystkie ciecze, które znajdują zastosowanie w kuchni, mogą posłużyć za bazę do stworzenia maceratu. Mięso można macerować w różnego rodzaju tłuszczach. W zależności od preferencji może być to: oliwa z oliwek, olej sojowy, olej lniany, olej z pestek dyni lub zwykły olej rzepakowy. Równie popularny jest macerat alkoholowy, który zazwyczaj stosuje się do przygotowywania nalewki z owoców, można jednak wykorzystać go także do obróbki mięsa. Zamoczenie w alkoholu rozbija mięsne włókna, przyczyniając się do ich zmiękczenia. Podobne właściwości ma także macerat z octu, który znacznie skraca czas trwania procesu macerowania. Warzywa najczęściej macerowane są w bulionie.
Niezależnie od zastosowanej cieczy należy pamiętać o dodaniu do maceratu odpowiedniej ilości ziół i przypraw, które wyostrzą smak potrawy i poprawią jej walory smakowe.
Macerowanie mięsa
Jednym z podstawowych rodzajów tego procesu jest macerowanie mięsa. Dzięki temu produkt zyskuje niepowtarzalny aromat i staje się soczystszy. W dodatku przygotowany w ten sposób przez dłuższy czas zachowuje swoją świeżość. Odpowiednie przyprawy, takie jak sól i pieprz, dodane do alkoholowej marynaty świetnie konserwują żywność. Technika ta cieszy się dużą popularnością zwłaszcza podczas przygotowywania twardych kawałków mięsa. Najczęściej wykonuje się macerowanie karkówki przed smażeniem na grillu lub macerowanie kurczaka – zarówno do grillowania, jak i tradycyjnego smażenia czy pieczenia w piekarniku. Dobrze smakuje także macerowany łosoś oraz inne gatunki ryb.
Jak przygotować macerat do mięsa?
Najprostszy i najszybszy macerat do mięsa to połączenie oleju rzepakowego, warzyw (cebuli, pietruszki, marchewki) oraz przypraw (soli, pieprzu, papryki słodkiej i sproszkowanego czosnku). W zależności od rodzaju i wielkości mięsa można dowolnie modyfikować proporcje, aby znaleźć mieszankę idealnie dopasowaną do osobistych preferencji.
Przygotowanie:
- Szklankę oleju wlej do dużej miski.
- Dodaj po jednym oczyszczonym i pokrojonym na mniejsze kawałki warzywie, wsyp po pół łyżeczki każdej z przypraw.
- Całość dokładnie wymieszaj.
- Zanurz w maceracie mięso (całość lub kawałki).
- Przykryj szczelnie miskę i włóż do lodówki na dwie doby, mięso obracaj przynajmniej dwa razy dziennie.
- Macerowane mięso jest od razu gotowe do smażenia.
Macerowanie owoców – jak zrobić nalewkę?
Macerowaniu można poddawać dowolne owoce (te pestkowe należy wcześniej wydrylować). Proces powinien odbywać się w szczelnie zamkniętych naczyniach, w ciepłym i słonecznym miejscu. Owoce wystarczy zalać wysokoprocentowym alkoholem na minimum ⅔ pojemności naczynia, następnie 3 razy w tygodniu dokładnie wstrząsać mieszanką. Nalewka jest gotowa po około 3 miesiącach. Przed pierwszym podaniem warto całość odcedzić.
Jakie warzywa warto macerować?
Macerowanie to świetny sposób na wprowadzenie do diety surowych warzyw. Najpopularniejsze jest macerowanie cebuli, buraków oraz marchewki, z których można przygotować smaczne i pożywne surówki, będące samodzielnym daniem lub dodatkiem do obiadu. Do macerowania warzyw najczęściej stosuje się oleje tłoczone na zimno i sok z cytryny, którymi zalewa się pokrojone lub starte na tarce składniki.
Zobacz także:
- Olejek marchewkowy - nowy hit w pielęgnacji. Jak zrobić go w domu?
- Wyciąg z kasztanowca – naturalny preparat na żylaki i hemoroidy
- Jak zrobić i wykorzystać olejek rumiankowy?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Jorge Rojas/Getty Images