Gdzie na grzyby w Wielkopolsce? Z tych miejsc przywieziesz pełne kosze

Mama z synkiem na grzybobraniu
Gdzie na grzyby w Wielkopolsce? Z tych miejsc przywieziesz pełne kosze
Źródło: SrdjanPav/GettyImages
Sezon na grzybobranie ruszył pełną parą. Lasy, bogate w różnorodne gatunki grzybów, przyciągają zarówno doświadczonych grzybiarzy, jak i amatorów. Tegoroczna aura sprzyja obfitym zbiorom, ale żeby przynieść do domu pełne koszyki, trzeba znać odpowiednie miejsca na grzybobranie. Gdzie warto zbierać grzyby w Wielkopolsce? Jakie gatunki tam rosną? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Marianna Kasperczyk
Polskie lasy pełne grzybów
Źródło: Dzień Dobry TVN

Gdzie zbierać grzyby w Wielkopolsce?

Miejscem, które najbardziej kojarzy się mieszkańcom Wielkopolski z grzybami, jest Puszcza Notecka. Składa się ona z rozległych lasów sosnowych z domieszką brzozy i kilku innych gatunków. Zajmuje tereny od Skwierzyny po Oborniki i Rogoźno. Najwięcej grzybów można jednak znaleźć w części położonej w okolicach Pamiątkowa. Do tego miejsca łatwo dojedziecie nie tylko samochodem, ale też pociągiem. Linia kolejowa z Poznania do Szczecina biegnie bowiem przez samo serce puszczy. Sam las jest pełen leśnych duktów, które tworzą gęstą sieć. Jest więc idealny również na długie spacery.

Doskonałym miejscem na grzybobranie są także lasy w trójkącie miejscowości Nowy Tomyśl - Zbąszyń - Miedzichowo. Jest to obszar nie tylko bogaty w grzyby, ale też niezwykle atrakcyjny krajobrazowo. Znajdują się w nim między innymi malownicze strumienie oraz rynny jeziorne. Okolica ta ma też inne atrakcje, które umilą wam czas po zbieraniu grzybów, na przykład spływy kajakowe. Jeśli planujecie grzybobranie w Wielkopolsce, warto też wybrać się do lasów w okolicy Szamocina i Chodzieży. Znajdziecie tam ogromne ilości podgrzybków oraz koźlarzy.

Gdzie na grzyby w okolicach Poznania i Konina?

Jeśli chcecie wybrać się na grzyby w miejsce, które znajduje się blisko stolicy województwa, czyli Poznania, polecamy Puszczę Zielonkę. Ten piękny park krajobrazowy położony jest na północny wschód od miasta, między Murowaną Gośliną, Skokami, Kiszkowem i Pobiedziskami. Wybierając się na grzyby w to miejsce należy jednak liczyć się ze sporą konkurencją. Jest ono bowiem bardzo popularne wśród grzybiarzy z województwa wielkopolskiego i nie tylko.

Natomiast mieszkańcy Konina bądź Gniezna, którzy nie chcą oddalać się zbytnio od swoich miast, mogą pojechać na grzybobranie do lasu w okolicy Czerniejewa (pow. gnieźnieński) oraz Powidza (pow. słupecki). Nie są to obszary tak rozległe jak wymienione wcześniej bory, ale dzięki różnorodnej strukturze gatunkowej dostarczają doskonałej zabawy przy szukaniu i zbieraniu grzybów. W dodatku przyciągają łatwym dojazdem i malowniczymi widokami.

Jakie grzyby rosną w Wielkopolsce?

Oto kilka gatunków grzybów, które można zbierać w województwie wielkopolskim:

  • borowik szlachetny - prawdziwy klejnot wśród grzybów, najczęściej można go spotkać w sosnowych borach,
  • podgrzybek - znany również jako brązowy kapelusz, jest łatwy do znalezienia po deszczowych dniach,
  • kurka - często spotykana w lasach mieszanych, jej złocisty kolor łatwo przyciąga wzrok wśród leśnego podłoża.

Wielkopolska ma doskonałe warunki do grzybobrania. Według informacji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu, znajduje się na 12. miejscu w kraju pod względem lesistości (lesistość województwa - ok. 26%). My przedstawiliśmy tylko kilka miejsc, tych najbardziej znanych, gdzie znajdziecie najwięcej grzybów. W województwie wielkopolskim jest o wiele więcej ciekawych, malowniczych lasów, do których warto się wybrać. Zachęcamy do ich eksplorowania.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości