Porady

Domowe sposoby i porady, jak wyczyścić kanapę z plam

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
Czyszczenie kanapy

Kanapa w salonie to centrum domowego życia – tu się odpoczywa, bawi, jada. Nic dziwnego, że tapicerka wiele musi znieść, a zarówno materiałowe, jak i skórzane nie są plamoodporne. Jak wyczyścić kanapę, gdy już się zabrudzi?

Pranie całej kanapy to spore przedsięwzięcie. Do tego wcale nie jest proste, bo mebla przy okazji nie należy przemoczyć, gdyż niekorzystnie wpływa to na kondycję wypełnień z pianki oraz sprężyn. Oczywiście kłopotu nie ma, gdy pokrycie kanapy jest zdejmowane. Wówczas pokrowce wystarczy uprać w pralce. Znacznie trudniej poradzić sobie z zabrudzeniami na tkaninie, którą kanapa jest obita na stałe. Na szczęście takie ogólne pranie nie jest konieczne zbyt często. W codziennej pielęgnacji wystarczy odkurzać kanapę regularnie i usuwać na bieżąco miejscowe zabrudzenia.

Jak wyczyścić kanapę materiałową?

Wydawać by się mogło, że tkaninę najlepiej potraktować wodą z mydłem. Tymczasem wcale nie jest to takie skuteczne – rozcieranie plamy może skończyć się tym, że będzie nieco mniej wyraźna, za to rozpłynie się na większej powierzchni. Do najważniejszych przykazań, jak wyczyścić kanapę, należą: działamy, póki plama jest świeża i staramy się zebrać płyn jak najszybciej. Zamiast więc dodatkowo moczyć zabrudzoną tkaninę, lepiej położyć na niej papierowy ręcznik lub posypać czymś, co wchłonie wilgoć – np. talkiem, mąką ziemniaczaną lub sodą oczyszczoną.

Zobacz wideo: Sprząta świat w różowych barwach

Sprząta świat w różowych barwach
Sprząta świat w różowych barwach Źródło: Dzień Dobry TVN

Jeśli po osuszeniu plamy okaże się, że nie udało nam się całkowicie wywabić zabrudzenia, możemy spróbować usunąć je ściereczką nasączoną spirytusem lub rozpuszczalnikiem. Środki te są również pomocne w usuwaniu tłustych plam. Warto jednak wcześniej w niewidocznym miejscu przeprowadzić test, czy nie odbarwiają tapicerki. Jeśli szukamy domowych sposobów, jak wyczyścić kanapę, soda oczyszczona będzie naszym sprzymierzeńcem. Można jej używać nie tylko w postaci proszku, ale też przygotować coś w rodzaju pasty (wystarczy dodać nieco wody), którą nakłada się na plamę i zostawia na kilka godzin. Następnie zeskrobuje się ją i odkurza tkaninę. W ten sposób z tapicerki można się pozbyć np. śladów po kawie czy herbacie. Na trudne do usunięcia plamy po napojach pomoże 5-10% roztwór kwasku cytrynowego lub sok wyciśnięty z cytryny.

Jak wyczyścić kanapę z plam po czerwonym winie? To jedno z trudniejszych zaplamień, ale gdy jest plama jest świeża, można spróbować ją rozcieńczyć, polewając zabrudzone miejsce odrobiną wina białego i szybko usuwając płyn. Pozostałe ślady usuniemy kwaskiem cytrynowym lub rozpuszczalnikiem. Po czyszczeniu miejscowym warto całą kanapę odświeżyć, by wyrównać kolor tapicerki. W przeciwnym razie czyszczone miejsca będą się bardzo rzucać w oczy. Możemy zastosować w tym celu gotowe preparaty do prania tapicerek z tkaniny (dostosowując je do rodzaju materiału) albo też użyć domowego środka. Przygotowuje się go, mieszając litr wody z dwiema łyżkami octu i dwiema łyżkami proszku do pieczenia. W roztworze zanurzamy czystą ściereczkę, wyciskamy nadmiar płynu i przecieramy mebel. Zapach octu może być na początku drażniący, ale szybko wyparuje. A kanapa będzie wyglądała jak nowa.

Jak wyczyścić kanapę ze skóry?

Skóra naturalna ma zupełnie inne właściwości i wymagania niż obicie z tkaniny. Jest mniej chłonna, co jednak wcale nie znaczy, że nie da się jej zaplamić. Barierę ochronną dla skórzanej tapicerki stanowi warstewka tłuszczu, którą nanosi się wraz z preparatami pielęgnacyjnymi. Dlatego regularne natłuszczanie skóry to dobry sposób na zapobieganie powstawaniu plam.

Jednak jak wyczyścić kanapę, gdy plamy już powstaną? To zależy, co było ich przyczyną. Gdy na skórze zostaną ślady po atramencie z długopisu, można je usunąć sokiem z cytryny i salmiakiem (chlorkiem amonu). Jeśli pociecha na skórzanej kanapie malowała flamastrami, do usunięcia dzieła można użyć gliceryny, a następnie zmyć resztki ściereczką zamoczoną w alkoholu. Jeśli znajdziemy na skórze przyklejoną i zaschniętą gumę do żucia, najlepiej obłożyć ją kostkami lodu, a następnie wykruszyć. Ślady usuniemy ściereczką nasączoną alkoholem. Do usuwania plam po herbacie i kawie najlepszy będzie łagodny roztwór detergentu (np. płynu do naczyń). Wbrew pozorom mydło, także to szare, wcale nie jest łagodniejsze dla skóry obiciowej. Jeśli obicie zostanie zaplamione krwią, można ją usunąć zimną wodą, w której rozpuściliśmy nieco soli. Jeżeli po czyszczeniu zostaną rdzawe plamy, można je zmyć, delikatnie pocierając szmatką nasączoną wodą utlenioną. Bardzo ważne jest, by na koniec miejsce przetrzeć wilgotną ściereczką, a po wyschnięciu nanieść środek do pielęgnacji skór.

Jak wyczyścić kanapę z moczu?

Jeśli jest skórzana, najpierw plamę posypujemy grubą warstwą soli kuchennej, która wchłonie płyn, a następnie wycieramy czystą wodą. Jeżeli ślady są nadal widoczne, przecieramy je nierozcieńczonym octem, a na koniec czystą wodą. Jak wyczyścić kanapę materiałową z moczu? Na początek przyda się sól, gdy wchłonie płyn, można ją zebrać odkurzaczem. Ślady zmyjemy mieszanką wody, detergentu i sody kuchennej lub wody utlenionej, sody i mydła w płynie.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: skaman306 / Getty Images

Pozostałe wiadomości