Porady

Stroiki bożonarodzeniowe na stół i drzwi – najlepsze pomysły DIY

Porady

Aktualizacja:

Ręcznie robione stroiki bożonarodzeniowe na stół lub drzwi to ozdoba, która nadaje mieszkaniu wyjątkowego, świątecznego klimatu. Mogą być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak świerkowe gałązki, szyszki czy drewno. Nowoczesne stroiki bożonarodzeniowe umieszczone w szklanym wazonie lub kieliszku będą pasowały do eleganckiego wystroju wnętrza.

Jak samodzielnie zrobić stroik bożonarodzeniowy? Wiele projektów nie wymaga zaawansowanych umiejętności manualnych – często wystarczy efektowny pomysł. Podsuwamy garść inspiracji, jak wykonać świąteczne dekoracje na stół w stylu tradycyjnym, rustykalnym lub nowoczesnym.

Piękne stroiki bożonarodzeniowe na drzwi DIY

Aby wykonać świąteczną ozdobę do zawieszenia na drzwiach, najpierw należy zaopatrzyć się w wieniec z wikliny – naturalny lub pomalowany na biało. Można także wyciąć koło z grubego kartonu lub wykonać formę ze zrolowanych i owiniętych ciasno taśmą gazet. Kolejnym krokiem jest przystrojenie wieńca gałązkami świerku, jodły lub innego drzewa iglastego. Można przymocować je za pomocą mocnej nici lub cienkiego drucika. W przypadku wieńca z wikliny nie trzeba układać ich specjalnie gęsto, jednak formę z gazet należy ukryć - można ją dodatkowo pomalować ciemno zieloną farbą lub sprayem.

Następnie czas na ozdoby do stroików bożonarodzeniowych – mogą to być szyszki, suszone plastry pomarańczy, bombki czy wstążki w odcieniu czerwieni. Najlepiej mocować je klejem na gorąco, ewentualnie dobrze ukrytym drucikiem. Można zdecydować się także na mniej oczywiste dodatki, takie jak perełki, pozłacane róże, a nawet niewielkie zabawki i figurki, np. postać Świętego Mikołaja. Do nowoczesnych domów najlepiej będą pasowały białe stroiki bożonarodzeniowe na drzwi. Należy wybrać biały wiklinowy wieniec, gałązki pobielić sztucznym śniegiem lub farbą w sprayu, a także dobrać odpowiednie dodatki. Białe bombki, perły i gwiazdki sprawdzą się idealnie.

Jak zrobić stroik bożonarodzeniowy na stół DIY?

Wieniec świąteczny na drzwi z powodzeniem można położyć również na środku stołu. Istnieje jednak wiele innych możliwości. Ciekawym pomysłem na stroik bożonarodzeniowy będzie kompozycja wykonana na talerzu lub w płytkiej misce ceramicznej bądź drewnianej. Centralnym elementem może być gruba świeca w kształcie walca. Wokół należy ułożyć świerkowe gałązki, bombki, wiklinowe kule i inne dodatki, pamiętając o zachowaniu spójnej kolorystyki.

Stroik bożonarodzeniowy w doniczce będzie równie dobrym rozwiązaniem. Sama doniczka może być ceramiczna, biała, czerwona lub pomalowana farbą w sprayu na złoto. Wypełnienie wykonuje się podobnie, jak w przypadku dekoracji na talerzu, jednak trzeba zadbać o odpowiednie podwyższenie – na przykład z kawałka drewna lub gąbki florystycznej, do której będzie można wbijać zakończone drutem elementy.

Naturalne stroiki bożonarodzeniowe – czym je udekorować?

Do tradycyjnych ozdób świątecznych najlepiej sprawdzą się naturalne elementy dekoracyjne. Podstawą są oczywiście jodłowe czy świerkowe gałązki. Oprócz igliwia warto wykorzystać inne dary lasu i ogrodu – szyszki, orzechy, żołędzie, jarzębinę. Czasami wykonuje się proste stroiki bożonarodzeniowe w formie wieńca z szyszek.

Takie minimalistyczne rozwiązanie to ciekawa alternatywa dla zielonych wieńców. Dekorując stroik, warto odwiedzić nie tylko las, ale i... kuchnię! Pokryte lukrem pierniczki lub małe precelki będą oryginalnym uzupełnieniem. Jako ozdoba doskonale nadają się także suszone owoce, takie jak pomarańcze, cytryny czy nawet jabłka. Powinny być suszone w dekoracyjnych plastrach. Dodatkowo można sięgnąć po laski cynamonu i gwiazdki anyżu – sprawią, że żywe stroiki bożonarodzeniowe zyskają piękny korzenny zapach.

Nowoczesne stroiki bożonarodzeniowe w szkle

Jednak tradycyjny i rustykalny styl świątecznych dekoracji niekoniecznie pasuje do wnętrz utrzymanych w stylu skandynawskim czy glamour. Do urządzonych ze smakiem wnętrz będzie pasował na przykład elegancki stroik bożonarodzeniowy w wazonie. Aby osiągnąć najlepszy efekt, warto sięgnąć po naczynie o prostej formie walca lub kuli. W środku należy umieścić jedną z kilku proponowanych kompozycji.

Mogą to być:

  • sznur lampek LED oraz symboliczna gałązka choinki;
  • niewielkie bombki w jednym kolorze wypełniające wazon po brzegi;
  • bukiet jemioły przewiązany wstążką;
  • kompozycja z szyszek i plastrów suszonej pomarańczy;
  • suche gałązki pomalowane na biało i ozdobione kilkoma bombkami.

Oryginalne stroiki bożonarodzeniowe w stylu glamour można wykonać z wykorzystaniem kieliszków do wina. Należy odwrócić je do góry nogami i ustawić na dekoracyjnym talerzu lub tacy. Powstałą na dole przestrzeń wypełnić kompozycją szyszek, gałązek czy bombek, a na górze umieścić stabilną świeczkę. Inna opcja (bez odwracania) polega na przewiązaniu kieliszków grubą czerwoną wstążką i umieszczeniu w czaszy małych świeczek typu tealight. Warto pamiętać, że eleganckie stroiki bożonarodzeniowe to te, w których zastosowano szlachetne materiały i ograniczoną paletę kolorystyczną.

Zobacz także:

Autor: Filip Yak

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/Liliboas

Pozostałe wiadomości