Wszystko co musisz wiedzieć o barwieniu jajek i robieniu pisanek

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
slavicbook
Jajka jak malowane
Jajka jak malowaneDzień Dobry TVN
wideo 2/10

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Za chwilę Niedziela Palmowa i Wielki Tydzień, a to oznacza wzmożony czas przygotowań do świąt. Jednym z niemal obowiązkowych, tradycyjnych elementów jest barwienie jajek i pisanek. Przygotowaliśmy specjalny poradnik, z którego dowiecie się wszystkiego, co najważniejsze.

Dobieranie barwników do malowania jajek

Barwienie jajek to jedna z najbardziej podstawowych czynności. Wiele się mówi o wybieraniu naturalnych i domowych metod, jednak nie każdy ma na nie czas. W sklepach do wyboru mamy dużą ilość tzw. barwników spożywczych. W saszetkach znajduje się około 2 g barwnika, dzięki któremu możemy barwić jajka.

Z naturalnych składników można również korzystać. O tym, jakie produkty wybierać i jak to robić, pisaliśmy w tym artykule: Barwienie jajek - naturalne i domowe sposoby. Wszystkie potrzebne składniki znajdziesz w kuchni.

Jak jeszcze można barwić jajka? Jak już wspomnieliśmy, w sklepowych produktach znajdują się barwniki spożywcze. Takimi właśnie barwi się np. lukier, masę maślaną do wyrabiania tortów czy masę cukrową, którą torty się ozdabia. Najczęściej kupuje się je w większych ilościach, np. 5-10-15 g. Wystarczy jeden do dwóch gramów takiego barwnika rozrobionego z wodą, aby stworzyć własne kolory. 

Sprawdź inne naturalne metody na barwienie jajek na Wielkanoc: Sokiem z buraków czy kurkumą - jak barwić jaja?

Jak utrwalać barwniki do jaj

Podczas malowania jajek dobrze jest dodać do roztworu łyżkę octu. Dzięki temu kolor nie tylko będzie bardziej wyrazisty, ale też będzie się dłużej utrzymywać i słabiej ścierać. Ważne jest również barwienie jajek w gorącej wodzie. Do takiej wody dodajemy łyżkę octu, a następnie wydmuszkę lub ugotowane na twardo jajko. 

Robienie pisanek - tradycja i współczesność

Wykonywanie pisanek jest tradycją znaną od lat. Najstarsze pochodzą z terenów Mezopotamii, a zwyczaj ten znany był również w czasach Cesarstwa Rzymskiego. W Polsce najstarsze pisanki datowane są na koniec X wieku.

W zależności od stosowanej techniki pisanki można podzielić na:

  • drapanki - których wzory wydrapywane są już na zabarwionej powłoce jajka,
  • kraszanki - jajka barwione na różne kolory,
  • pisanki - na których pisano roztopionym woskiem, a następnie barwione. po wybarwieniu zdejmowało się wosk, dzięki czemu pozostają jasne, wymyślne wzory,
  • oklejanki - inaczej nazywane naklejanki. Ozdabiane dawniej sitowiem, płatkami kwiatów, kolorowymi papierami lub tkaninami,
  • nalepianki - podobnie, jak wyżej stosowane są wycinanki z papieru, którymi ozdabia się skorupki jaj,
  • ażurki - wykonywane z wydmuszek jaj i malowane najczęściej farbami.

Współcześnie niektórzy wciąż robią tradycyjne wersje ozdabianych jajek. Dodatkowo oprócz barwników w sklepach można znaleźć specjalne koszulki i naklejki na jajka.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tradycji? Sprawdź nasz artykuł: Tradycja malowania pisanek. "Etnografowie nazywają je perłami Podlasia"

Wzory na pisankach - jak je zrobić?

Na pisankach umieszczano różne wzory. Zwłaszcza, kiedy je malowano woskiem, ryto w nich dłutkiem lub robiono pisanki ażurowe. Popularne wciąż są wzory geometryczne oraz kwiatowe. Możliwe są także wzory nawiązujące bezpośrednio do samej Wielkanocy. Wszystko zależy od umiejętności osoby, która je przygotowuje. 

Aby uzyskać kilka kolorów na jednym jajku wykorzystywano wielokrotne malowanie. Najpierw na jajku malowano bądź pisano woskiem, a następnie zanurzano w barwniku. Ważne, aby przy tej technice zaczynać od najjaśniejszych kolorów. Następnie pisano po raz kolejny woskiem (uprzedni zdrapując lub nie - w zależności od tego, jaki kolor chciało się uzyskać) i ponownie zanurzano w barwniku. Tak do osiągnięcia planowanego efektu.

Wosk przy tej technice powinien być gorący i najlepiej pochodzenia naturalnego - np. pszczeli lub sojowy. Cienkim rysikiem wykonanym z igły, szydełka lub wykałaczki można rysować wzory gorącym woskiem na skorupce jaja. Technika ta wymaga precyzji i odpowiednio szybkiego działania, gdyż wosk bardzo szybko utwardza się, a zaschniętym nie będziemy w stanie malować po jajkach.

Pisanki słowiańskie

Już nasi słowiańscy przodkowie malowali jajka w okresie wiosennym. Dawniej uważano, że świat powstał z jaja, więc było ono szczególnie ważnym symbolem. Malowanie jajek było niejako sposobem na podtrzymaniem ciągłego istnienia świata, a ziemska rzeczywistość powstała niezmienna. A jakich wzorów używano? Sprawdź:

Czy malowane jajka na Wielkanoc można jeść?

Jajka gotowane na twardo i malowane barwnikami spożywczymi można bezpiecznie spożywać. Prawdopodobnie białko, a czasem nawet i żółtko, zostanie nieco zabarwione, jednak nie jest to trujące. Ważne jednak, aby do malowania jaj, które będziemy jeść, używać tylko(!) barwników spożywczych. Dodatkowo powinny być one przetrzymywane we właściwych warunkach, tj. chłodniczych, aby utrzymały swoją świeżość.

Jeżeli jednak jajo dziwnie pachnie, ma nietypowy odcień - lepiej go nie jeść. Tak samo nie powinno się jeść farbowanych jaj z poprzednich lat, wydmuszek czy malowanych farbami, oklejanych papierem lub innymi naklejankami.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także inne nasze metody na pisanki i jajka na Wielkanoc

Autor:Teofila Siewko

Źródło: slavicbook

Źródło zdjęcia głównego: Atlantide Phototravel/Getty Images

Pozostałe wiadomości