Barwienie jajek - naturalne i domowe sposoby. Wszystkie potrzebne składniki znajdziesz w kuchni

Cała prawda o jajkach

Naturalne barwniki do kolorowania jajek są doskonałą alternatywą dla barwników chemicznych. Warto po nie sięgać, ponieważ są zdrowsze - nie zmieniają smaku jajka i pomagają uniknąć ewentualnych alergii. Z czego zatem wykonuje się naturalne barwniki do jajek? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dziennikarka i autorka poradników Małgorzata Świgoń.

Większość ze składników potrzebnych do barwienia jajek znajdziemy w kuchni lub spiżarni.

Naturalne barwniki do barwienia jajek

Jajka zabarwione na brązowo

Jeśli chcemy, aby jajka zabarwiły się na kolor brązowy, możemy wykorzystać do tego herbatę lub mieloną kawę. Wsypujemy je do wody i gotujemy 10-15 minut. Do tak powstałego barwnika dodajemy jajka i trzymamy na ogniu minimum 10 minut.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Wielkanocne dekoracje

Wielkanocne dekoracje

Źródło: Dzień Dobry TVN
Szybki sposób na: wieniec zając
Szybki sposób na: wieniec zając
Szybki sposób na: zajęczą girlandę
Szybki sposób na: zajęczą girlandę
Szybki sposób na: babeczki do święconki
Szybki sposób na: babeczki do święconki
Szybki sposób na: stroik z wydmuszek
Szybki sposób na: stroik z wydmuszek
Szybki sposób na: paczuszkę prezentową
Szybki sposób na: paczuszkę prezentową

Jajka zabarwione na czarno

Do zafarbowania jajek na czarno możemy wykorzystać łupiny orzecha włoskiego lub - trudniejsze do dostania w mieście - olchowe szyszki. Niezmiennie od tego, co wybierzemy, proces pozyskiwania barwnika wygląda podobnie. Wybrany składnik wsypujemy do garnka, następnie mieszamy z gorącą wodą. Pozostawiamy wywar na 24h. Następnego dnia doprowadzamy go do wrzenia i gotujemy ok. 5 min. Wystarczy potem dodać kilka kropel octu i wymieszać. Później przecedzamy wszystko przez sitko i gotowe - mamy barwnik, w którym możemy farbować jajka. 

Jajka zabarwione na pomarańczowo

By uzyskać pomarańczowy kolor, wybierzmy marchewkę lub dynię. Jajka gotujemy w wywarze z wybranych warzyw (dodanie łyżki octu nada potem kolorom wyrazistości). Marchewkę lub dynię warto najpierw, przed ugotowaniem z jajkami, zetrzeć na tarce. 

Jajka zabarwione na brązowo

Wykorzystanie osadu z mocnego naparu z herbaty da ciekawy efekt - wzorku w plamki. Co ważne, najlepiej wybrać jajka o jasnych skorupkach. Wówczas efekt będzie bardziej widoczny. Jak farbować jaja herbatą? Wrzuć 3 łyżki herbaty do 0,5l garnuszka. Zalej gorącą wodą i pozostaw wywar na kilka godzin (lub najlepiej na noc). Przecedź herbatę przez sitko dla uzyskania lepszego efektu. Następnie włóż jajko do wywaru i gotuj wszystko przez 10 minut. Po upływie czasu pozostaw do ostudzenia. Potem wyciągnij jajko. Co ciekawe - w zależności, jaką herbatę wybierzesz kolor może się różnić. Czarna da brązową barwę, miętowa - zielony, a herbata z hibiskusem zabarwi jajka na fioletowo.

Jajka zabarwione na czerwono i bordowo

Składnikami, które zabarwią jajka na kolor czerwony i bordowy są łupiny z cebuli. Łupiny układamy gęsto na dnie garnka i zalewamy wodą. Całość doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy przez 15 minut. Do tak powstałego barwnika dodajemy sól, ocet, a następnie jajka. Wszystko gotujemy przez ok. 15 minut. Intensywność koloru zależy od ilości łupinek i czasu gotowania. 

Wszystko o kawie

Wszystko o kawie

DD_20211129_Kuchnia_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Najlepsze przepisy na zimowe kawy
Najlepsze przepisy na zimowe kawy
Kawa na jesienne poranki
Kawa na jesienne poranki
Bogactwo smaku, czyli kawa i jej aromaty
Bogactwo smaku, czyli kawa i jej aromaty
Dzień dobry i smacznej kawusi
Dzień dobry i smacznej kawusi
Czym zastąpić kawę?
Czym zastąpić kawę?

Jajka zabarwione na różowo

Jajka będą różowe dzięki burakom. Dwa buraki pokrój na plastry, zalej wodą, całość zagotuj. Teraz dodaj sól i ocet. Do tak powstałego barwnika włóż jajka i gotuj do momentu uzyskania pożądanego koloru. 

Jajka zabarwione na niebiesko

Do zrobienia niebieskich pisanek potrzebna jest czerwona kapusta. Szatkujemy ją i wrzucamy do garnka z wodą, dodajemy do całości sól i ocet. Gotujemy powolutku. Do tak powstałego barwnika wkładamy jajka. Pozostawiamy je tam aż do uzyskania pożądanego odcienia niebieskiego.

Jajka zabarwione na żółto

Do wykonania żółtych pisanek możemy wykorzystać kurkumę. Przyprawę wsypujemy do wrzącej wody, następnie dodajemy sól i ocet. Zanurz jajko do przygotowanego barwnika i zostaw je w nim do uzyskania pożądanego odcienia żółtego. 

Jajka zabarwione na zielono

Jeśli chcesz zabarwić jajka na zielono, sięgnij po młode żyto, korę brzozy, szczypior lub szpinak. Z roślin zrób wywar, dodaj do niego ocet, a następnie włóż jajka. 

O czym należy pamiętać przy barwieniu jajek?

  • Im dłużej jajko jest zanurzone w barwniku, tym mocniejszy ma kolor.
  • Odcień zabarwionych jajek nie będzie jednolity. Na skorupce mogą pojawić się plamki, co jest całkowicie naturalne.
  • Najlepsze efekty kolorystyczne otrzymamy na białych jajkach.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości