Porady

Blackout box. Jak się przygotować na przerwy w dostawie prądu?

Porady

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Awaria prądu? - Mam blackout box
Awaria prądu? - Mam blackout boxDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Urządzenia, które mamy w domach najczęściej zasilane są energią elektryczną. Niestety sytuacja ekonomiczno-gospodarcza i szybujące ceny energii sprawią, że strach o to, że zabraknie nam prądu, staje się bardzo realny. Co robić, kiedy go zabraknie? Jak się przygotować na taką ewentualność? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Jakub Wiech, dziennikarz energetyczny.

Co zrobić, kiedy zabraknie prądu?

Blackout, czy brak prądu w obecnej sytuacji jest bardzo prawdopodobny. Dlatego, na taką ewentualność warto dobrze się przygotować i mieć w domu tzw. blackout box. - To nie musi być skrzynka. To może być półka, jakieś wydzielone miejsce w mieszkaniu czy w domu. Ważne, żebyśmy tam trzymali te najpotrzebniejsze rzeczy i żebyśmy mogli się tam dojść po ciemku - powiedział Jakub Wiech, dziennikarz energetyczny.

W takim pudełku powinny się znaleźć przede wszystkim różnego rodzaju baterie oraz latarka. - Większość osób ma teraz latarki w telefonach, ale nie warto na nich polegać. Warto żebyśmy dodali jeszcze jedną latarkę - latarkę czołową. To jest latarka, którą będziemy zakładać na głowę tak, żeby mieć obie ręce wolne - tłumaczył nasz rozmówcę. Blackout box warto także zaopatrzyć w apteczkę. Powinny się znaleźć przybory, które pozwolą nam opatrzyć rany, które możemy sobie zadać, chodząc po ciemku po domu, czyli bandaż, plastry, nożyczki, woda utleniona.

Blackout box - warto tam trzymać?

Do takiego pudełka powinny trafić również scyzoryk (najlepiej taki, który ma nie tylko nóż) oraz zapalniczka. - To produkt drugiej potrzeby. Powinniśmy mieć gdzieś świeczki, nie musimy ich trzymać w blackout boxie, jeżeli mamy latarki - to wystarczy na ten pierwszy rzut ciemności, która ogranie wtedy miasto. Zapalniczka jest potrzebna, żeby w razie awarii latarki móc mieć przy sobie jeszcze jakieś źródło światła - powiedział.

Pod ręką warto mieć także powerbank, notes oraz cukierki. Do czego przydarzą się nam te dwie ostatnie rzeczy? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości