Polka główną ekonomistką Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju

Profesor Beata Smarzyńska-Javorcik zajęła bardzo zaszczytną pozycję głównej ekonomistki Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. To pierwszy raz, kiedy kobieta zajmuje taką pozycję.

Jak kobiecie pracuje się w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn?

Tylko 10% profesorów ekonomii w Europie czy w Stanach Zjednoczonych to kobiety. Jak płeć piękna radzi sobie w świecie ekonomistów? Według badań przeprowadzonych na uniwersytecie w Kalifornii kobiety, które są profesorami, często są niezamężne, a jeśli są zamężne, to nie posiadają dzieci. Pokazuje to, że trudno jest pogodzić życie akademickie z życiem prywatnym.

Kiedy zaczynałam pracować w zawodzie, myślałam, może to jest tak, jak z kierowcami ciężarówek. Dopiero w momencie, kiedy zostałam profesorem na Oxfordzie, rozejrzałam się po moim wydziale i zorientowałam się, że wśród 48 pracowników naukowo-dydaktycznych byłyśmy dwie, dwie kobiety.

- wspomina prof. Beata Smarzyńska-Javorcik.

Kobiety zajmują wysokie pozycje w ekonomii?

Ekonomia wymaga dużej wiedzy matematycznej, z tego powodu mniejsza część kobiet decyduje się podjąć pracę w zawodzie ekonomisty. W Europie Zachodniej i w Ameryce kobiety, studentki mniej interesują się matematyką niż w Europie Wschodniej.

W krajach anglosaskich zniechęca się dziewczynki do nauki matematyki.

– powiedziała prof. Beata Smarzyńska-Javorcik.

Nierówności płacowe

Sprawa nierówności płacowych jest skomplikowana. Częściowo wynika ona z wyboru kobiet, z wyboru zawodu, jaki wykonują.

Kobietom trudniej znaleźć czas wcześnie rano czy późno wieczorem, bo mają obowiązki domowe więc albo pracują mniej i mogą się mniej wykazać, albo się wycofują w pewnym momencie.

- dodała ekonomistka.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości