Styl życia

Ile alkoholu spożywaliśmy w czasie pandemii? Najnowsze badania mogą zaskakiwać

Styl życia

Photographer, Basak Gurbuz Derman/Getty Images

Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat od marca 2020 roku monitoruje wpływ pandemii COVID-19 na życie i zachowanie Polaków. Czy zmieniliśmy swoje przyzwyczajenia? Spożywaliśmy więcej alkoholu, a może wręcz przeciwnie? Jak lockdown przełożył się na naszą aktywność fizyczną? Sprawdźmy wyniki sondażu.

Pandemia koronawirusa odcisnęła swe piętno niemal w każdej dziedzinie życia. Troska o zdrowie, praca zdalna, ograniczenie kontaktów towarzyskich – tak wyglądała codzienność na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Czy w związku z tym zmieniliśmy również nasze przyzwyczajenia?

Pandemia COVID-19 a aktywność fizyczna

Z sondażu BioStatu, przeprowadzonego na początku czerwca 2021 roku wynika, że co dziesiąty Polak podczas pandemii COVID-19 biegał więcej. Natomiast co trzeci utrzymywał formę na tym samym poziomie co przed wybuchem epidemii. Z kolei - 14,6 proc. ankietowanych biegało mniej, a 3,6 proc. zrezygnowało z joggingu. Największy odsetek biegaczy odnotowano w grupie najmłodszych respondentów, tj. w wieku od 18 do 24 lat (16,1 proc.). Więcej biegały również osoby w wieku od 25 do 44 lat.

Badania pokazują także, że częściej chodziliśmy na spacery i jeździliśmy na rowerze. W sumie 55,6 proc. respondentów korzystało z tego środka transportu. Rzadziej poruszało się na nim 17,3 proc. uczestników sondażu, a 5,5 proc. całkowicie przestało.

Czy podczas pandemii spożywaliśmy więcej alkoholu?

Na temat spożywania alkoholu przez Polaków powstało wiele miejskich legend. Jedną z nich jest to, że wiele osób nie odmawiało sobie kieliszka wina przed snem. A jaka jest prawda? 22,9 proc. Polaków zadeklarowało, że ograniczyło lub całkowicie zrezygnowało ze spożywania alkoholu podczas pandemii COVID-19. Do picia alkoholu w większych ilościach przyznało się 10,9 proc. respondentów, a 17,6 proc. wyznało, że nie pije wcale.

Podczas pandemii co piąty Polak spożywał alkohol co najmniej kilka razy w tygodniu. 4,7 proc. mężczyzn i 2,1 proc. kobiet piło codziennie. Polacy zapytani o ilość alkoholu spożywanego jednorazowo, wskazywali najczęściej:

  • jedno piwo,
  • kieliszek wina,
  • 50 mg wódki,
  • odpowiednik dawki mniejszej niż 20 g czystego alkoholu etylowego.

Co ciekawe, regularnie alkohol spożywają najczęściej osoby z wykształceniem wyższym, wśród których co czwarty pije co najmniej kilka razy w tygodniu.

Sondaż "Opinie Polaków podczas pandemii SARS-CoV-2" został przeprowadzony przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat w dniach 8-9 czerwca 2021 r., metodą CAWI, na grupie 1000 pełnoletnich Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek.

Zobacz wideo: Efekt pandemii - dzieci ważą coraz więcej. Specjaliści z Radziszowa zorganizowali turnusy leczenia otyłości

Zobacz także:

Szczepienia na koronawirusa w Polsce - najnowsze dane z 21 czerwca

Przekąski do oglądania meczu. Tym zaskoczysz swoich męskich znajomych

Szpital walczy z nadwagą u dzieci. "Wśród rodziców jest niska świadomość tego, że otyłość to choroba"

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: BioStat/hellozdrowie.pl

Pozostałe wiadomości