Styl życia

Pochwała lenistwa. Zrób sobie chwilę relaksu

Styl życia

Aktualizacja:

Ponoć na najlepsze pomysły wpadamy, kiedy błądzimy myślami, a nie wtedy, gdy skupiamy się na zadaniu. Czy lenistwo pobudza kreatywność? Zastanawialiśmy się nad tym z Haliną Piasecką, coachem, ekspertką w dziedzinie szczęścia w pracy.

Tuż przed snem, pod prysznicem, w trakcie sprzątania lub spacerowania. To sytuacje, kiedy pozwalamy naszym myślom krążyć spokojnie. I właśnie wtedy najczęściej przychodzą nam do głowy najlepsze pomysły. Podobno J.K.Rowling wymyśliła historię o Harrym Potterze w pociągu, a John Lennon pisał piosenki na granicy jawy i snu.

Przez 4-8 godzin na dobę, zamiast skupić się na tym, co robimy, myślimy o niebieskich migdałach. Badania wykazały, że osoby, które wędrują myślami potrafią wykreować o 40% więcej oryginalnych i nietypowych zastosowań dla przedmiotów codziennego użytku, np. takich jak gazety.

Gdy leniuchujesz, budzą się demony kreatywności

Wbrew pozorom, kiedy my się relaksujemy, nasz mózg ciężko pracuje nad tym, co nas najbardziej aktualnie zajmuje: wspominamy, planujemy, rozwiązujemy niedokończone sprawy. A ponieważ korzystamy z całej naszej wiedzy, bardzo często nieświadomie, te rozwiązania są twórcze, na bazie odległych skojarzeń.

Dzięki temu, że odpoczywamy, że dajemy luz naszemu umysłowi, pojawiają się najlepsze pomysły - nagle, nie wiadomo skąd. Tak zwane "nicnierobienie" nie jest dosłowne. Bo nie da się nie myśleć, nic nie robić. Nawet leżąc to leżymy, gdzieś patrzymy, na coś spoglądamy. Będąc na spacerze też. Ale to jest takie życie przez chwilę bez celu: nic nie musimy, nie mamy konkretnego zadania. I wtedy nasz umysł przechodzi w inny tryb - mimo że cały czas myśli, cały czas coś się tam dzieje, on poszukuje różnych odpowiedzi. I dlatego pojawiają się one w najmniej oczekiwanym momencie

-wyjaśnia Halina Piasecka, coach, ekspertka w dziedzinie szczęścia w pracy.

Zrób sobie chwilę relaksu

W lenistwie nie chodzi wcale o leżenie na kanapie i jednoczesnym przeglądaniu facebooka czy ciągłym sprawdzaniu telefonu. Nasz mózg jest wtedy przestymulowany. Jak podkreśla gość Dzień Dobry TVN, lenić się też trzeba umieć.

Jeśli chodzi o myśli, które przychodzą, to też jest czasami duża umiejętność po prostu zauważyć te myśli. Niech one sobie będą i odejdą, tak jak w medytacji (... ) Ja widzę, że w tej chwili takie nicnierobienie przez 5 minut w środku dnia pracy, żeby odpocząć, żeby się zresetować, ale też ku większej kreatywności i zaangażowaniu, to jest to bardzo trudna rzecz dla ludzi

Według badań, prysznic w ciągu dnia pracy zwiększa kreatywność o 33%, a efektywność aż o 42%. Jest to też dobry sposób na porządkowanie myśli.

Leniwy leniwiec?

Wydawać by się mogło, że najbardziej leniwymi stworzeniami na świecie są leniwce. Czy tak jest naprawdę? Zobacz wideo.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości