Styl życia

Co siać w szklarni w kwietniu? Pogoda za oknem nie przeszkodzi w zbiorach

Styl życia


W ogrodzie albo na działce kwitną już pierwsze wiosenne drobno cebulowe kwiaty. Wśród nich bladoniebiesko Puszkinia cebulicowata i ciemnoniebieska Cebulica syberyjska. Cebulica ma kwiaty zwrócone w dół, a podobny do niej śnieżnik w górę. Garną się do nich już motyle i pszczoły. Kwietniowa pogoda jest kapryśna, ale to nie powód, by rezygnować z wiosennych wysiewów i sadzenia roślin. Najlepiej zacząć od tych pod szkłem.

Co siać w szklarni w kwietniu?

Ogrodnik Łukasz Skop mimo niesprzyjającej za oknem kwietniowej pogody, nie ma wątpliwości, że już czas najwyższy na sianie pierwszych roślin w naszych szklarniach. W najnowszym odcinku "Co z tego wyrośnie?" tłumaczy, jak zasiać rzodkiewkę i sałatę.

- Rzodkiewki to warzywa, które rosną bardzo krótko. Od wysiewu do zebrania zajmuje tylko 30 dni. Co 2 cm wkładamy po jednym ziarenku do ziemi - mówił.

- Sałaty możemy siać gęściej, one są gotowe do zbioru, jak tylko wyrosną z ziemi. Nie trzeba czekać, aż wyrosną duże sałatowe głowy - dodał.

Sianie warzyw do zbioru późnym latem

Łukasz Skop w swojej szklarni zasiał już pierwsze nowalijki. Ale postanowił zająć się warzywami, które zbierze późnym latem i jesienią.

- Wysiałem nasiona kalafiora w różowej odmianie i fioletowy jarmuż. Wysiałem je w inspekcie, czyli w drewnianej skrzyni, zakrytej pokrywą. W prostych inspektach pokrywa jest uchylana z jednej strony i zapewnia spadek wody na jedną stronę. W większych daszek może być podzielony na dwie strony, co ułatwi dostęp do warzyw - tłumaczył ekspert.

- Inspekt musi być ustawiony w ten sposób, żeby był dobrze nasłoneczniony - radził autor cyklu "Co z tego wyrośnie".

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: Łukasz Kowalski

Pozostałe wiadomości