Styl życia

Wirus stresu. Jak sobie z nim radzić?

Styl życia

Statystyki biją na alarm. Według raportu przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia, aż 48% badanych deklaruje, że koronawirus wpłynął negatywnie na ich samopoczucie. Niestety stres przez ostatnie miesiące się nasila. Jak sobie z nim radzić?

Pandemia stresu

Ostatnie pół roku było niezwykle trudne. Pandemia wywróciła nasze życia do góry nogami. Natłok informacji, niepewność oraz ciągły lęk to dodatkowe zmagania, którym musieliśmy i wciąż musimy stawiać czoła. Jak się okazuje, nie są obojętne dla naszego zdrowia. Według raportu "Wirus Stresu" aż 48% badanych deklaruje, że koronawirus wpłynął negatywnie na ich samopoczucie. Co więcej, 70% ankietowanych wciąż stresuje się podniesieniem cen produktów i podatków. Negatywne emocje i nerwy nie są ani dobre, ani potrzebne. Jak więc radzić sobie ze stresem?

Filozofia Kneippa

Sebastain Kneippp wielokrotnie powtarzał, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, a natura jest najlepszą apteką. W ciągu swojego życia rozwinął wiedzę o leczniczym działaniu wody i roślin, a następnie wzbogacił ją o własne doświadczenia tworząc usystematyzowaną naukę. Podstawową metodą jego leczenia stała się filozofia pięciu filarów. Są to: woda, rośliny, zdrowe odżywianie, ruch oraz równowaga. To właśnie stosowanie się do nich, może pomóc pokonać stres i pozwoli zacząć żyć pełnią życia.

Woda

Sebastian Kneipp zachorował na gruźlicę. Niestety, medycyna niekonwencjonalna nie miała mu za wiele do zaoferowania. Wtedy zaczął samodzielnie szukać informacji na temat leczenia wodą. Kiedy zdecydował się na ten krok, udało mu się pokonać chorobę.

W wodzie leży zbawienie; jest najprostszym, najbardziej banalnym i, odpowiednio użyta, najbezpieczniejszym środkiem leczniczym

- mówił.

Zmiana temperatur wody – a więc na przykład naprzemienne stosowanie ciepłej i ziemnej wody hartuje organizm, co jest gwarancją wzmocnienia układu odpornościowego.

Dieta

Odpowiednio zbilansowana dieta jest podstawą zdrowego i aktywnego życia. I oczywiście nie chodzi o popadanie ze skrajności w skrajność, a zdroworozsądkowe podejście. Kluczem jest bowiem zrównoważona dieta, która dostarcza organizmowi potrzebnych wartości odżywczych najlepiej z produktów sezonowych i lokalnych. Sebastian Kneipp za klucz do sukcesu uważał proste i pożywne potrawy. Co to dokładnie oznacza? Przekładając to na dzisiejsze realia: należy samodzielnie gotować, korzystając z surowych, nieprzetworzonych, lokalnych składników. Odpowiada to zresztą najnowszemu trendowi żywieniowemu – "clean eating". Ważne jest przy tym unikanie spożywania produktów przetworzonych przemysłowo.

Rośliny

Coraz więcej mówi się o dobrych właściwościach roślin, a fitoterapia, a więc ziołolecznictwo zyskuje na popularności, chociaż znane jest już od czasów pradawnych. Pionierami tej nauki byli Egipcjanie, ale z biegiem czasu każdy naród pierwotny miał swoich zielarzy, szamanów i medyków, którzy zajmowali się właściwościami roślin. "Ksiądz-zielarz" Sebastian Kneipp zbadał lecznicze właściwości ponad 40 roślin. Potrafią leczyć choroby, uspokajają oraz redukują stres.

Równowaga

Możliwość zrelaksowania się i odpoczynku jest niezwykle ważna, Sebastian Kneipp propagował harmonijny styl życia według tzw. zasad uporządkowanego życia. Upowszechniał nie tylko zrównoważenie podstawowych filarów jego filozofii (wody, roślin, ruchu i odżywiania), ale także troskę o zdrowie psychiczne poprzez zapewnienie sobie intensywnych faz odpoczynku. To właśnie znalezienie równowagi gwarantuje bezstresowe życie. Tylko wszystkie pięć filarów połączonych razem gwarantuje sukces. Znajdźmy zatem balans i harmonię.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Reporter: Sylwia Repeła

Pozostałe wiadomości