Styl życia

Czy w ciąży można obcinać włosy?

Styl życia

Aktualizacja:
Ciążowa sukienka na wesele

Obcinanie włosów w ciąży w dawnych czasach było nie do pomyślenia. Wiązało się z to z nieprzyjemnymi dla dziecka skutkami, które podobno miało się przez to urodzić z "krótszym rozumem" lub być po prostu łyse. Dzisiaj na takie przesądy najlepiej reagować z dystansem, ponieważ z rzeczywistością mają one niewiele wspólnego.

Czy można obcinać włosy w czasie ciąży? Współcześnie nie ma żadnych podstaw, aby unikać podcinania fryzury, gdy jest się w ciąży. To zabieg prosty i nie wpływa ani na rozwój umysłowy dziecka, ani tym bardziej na jego owłosienie, które zawdzięcza genom.

Obcinanie włosów w ciąży

Obcinanie włosów w ciąży w dawnych czasach było tematem tabu. Ten prosty, a zarazem mocno ingerujący w nasz wygląd zabieg wiązał się z różnymi przesądami. Wierzono, że poprzez obcinanie włosów dzieci:

  • miały urodzić się z "krótkim rozumem", a więc mieć problemy z rozwojem umysłowym,
  • miały urodzić się łyse,
  • miały żyć krócej.

Dzięki współczesnym, wysoko rozwiniętym badaniom wiemy, że te zabobony w ogóle nie mają odniesienia do rzeczywistości. Nie istnieje żadne potwierdzenie, że skracanie włosów ma wpływ na inteligencję dziecka rozwijającego się w łonie matki, a tym bardziej na jego długość życia czy owłosienie, które zależy wyłącznie od genów. Przyjęte niegdyś przesądy, szczególnie w kwestii ciąży, które kształtowały zachowania całej społeczności, są więc współcześnie odrzucane i demaskowane dzięki nauce.

Czy można obcinać włosy w czasie ciąży?

Można obcinać włosy w czasie ciąży – skrócenie fryzury nie ma żadnych nieprzyjemnych skutków dla dziecka, obcinanie włosów w ciąży pozwala nawet poprawić ich kondycję. Wiele kobiet w stanie błogosławionym ze względu na zdrową dietę i regularną suplementację może pochwalić się pięknymi włosami. Jednak jeśli jadłospis nie jest wystarczająco dobry, a przyjmowanych witamin jest za mało (dziecko pochłania znaczną część wartości odżywczych), równie dużo przyszłych mam boryka się ze słabymi, wypadającymi włosami. Taki stan jest też wynikiem infekcji, stresu lub przyjmowania konkretnych leków, a wizyta u fryzjera i odświeżenie swojego wyglądu stanowi szansę na znaczne poprawienie kondycji włosów. Podcięcie sprawi, że będą one bardziej gęste i szybciej urosną. Warto utrzymywać ten efekt przez jak najdłuższy czas, ponieważ po porodzie często można spotkać się z mocnym osłabieniem cebulek i wypadaniem włosów, które są wynikiem działania hormonów w organizmie.

Ponieważ stan błogosławiony to bardzo delikatny okres, obawy przed zabobonami do dziś ma mnóstwo kobiet. Wiele z nich obcinanie włosów w pierwszym trymestrze ciąży uważa za niewskazane. Pierwsze miesiące ciąży są obarczone dużym ryzykiem uzależnionym od zachowania matki, dlatego wiele z nich woli unikać wszelkiej sposobności do pogorszenia swojego stanu. Jednakże nie dotyczy to kwestii obcinania włosów. Taki zabieg jest bezpieczny dla kobiety i dziecka, niezależnie od etapu ciąży. W tym radosnym okresie można śmiało eksperymentować ze swoim wyglądem, długością fryzury.

Obcinanie włosów w ciąży a farbowanie

Wiele mitów dotyczących obcinania włosów może być mylonych z zabiegiem farbowania. Choć skrócenie fryzury jest dozwolone w ciąży, ich farbowanie do niedawna było niewskazane dla przyszłej mamy. Mocno chemiczne produkty na bazie amoniaku były szkodliwe – składniki przenikały przez skórę i były wdychane przez matkę, co oddziaływało na płód. Współczesne składy farb do włosów w formie kremów i szamponetek koloryzujących są znacznie bezpieczniejsze, ponieważ nie zawierają amoniaku. Decydując się na pokrycie odrostów lub zmianę kolorów w czasie ciąży, najlepiej kupować tylko dobrej jakości sprawdzone produkty. Przed umówieniem się u fryzjera na farbowanie w ciąży trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy unikać nakładania farby w pierwszym, najbardziej delikatnym trymestrze ciąży. Trzeba również uwzględnić zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, przez które efekt farbowania może być inny niż przed ciążą. Przyszłe mamy muszą też uważać na ewentualne reakcje alergiczne, które pojawiają się nawet wtedy, gdy wcześniej nie było się na nic uczulonym.

Nie ma medycznego powiązania pomiędzy długością włosów a inteligencją, dlatego kobietom w ciąży można polecić regularne wizyty u fryzjera. Wybierając koloryzację, wystarczy, że przyszła mama zachowa ostrożność, a zabieg będzie dla niej i dla dziecka w pełni bezpieczny.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak zmienić kolor włosów, używając naturalnych składników? Wszystko znajdziesz w domu!

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości