Jak się ubrać na wesele, by wyglądać modnie i stylowo? "Odchodzi się od bardzo eleganckich kreacji"

 jak się ubrać na ślub, weselne sukienki
stylizacje na wesele
Źródło: Thomas Barwick/Getty Images
Ku uciesze wielu młodych par, sezon na śluby w tym roku powrócił. Jest to bez wątpienia czas radości, ale także pewnego stresu dla gości, którzy wiele dni przed tym wydarzeniem kompletują swoje weselne stylizacje. Czy należy się dopasować strojem do partnera? Czy można wybrać czarną bądź białą sukienkę? I czy mężczyźni powinni pod garnitur zakładać koszule z krótkim rękawem? O tym redaktorka mody serwisu dziendobry.tvn.pl, Sabina Zięba, porozmawiała ze stylistką, Eweliną Rydzyńską.

Jaka koszula na wesele?

Bez wątpienia głównym wyznacznikiem, jeżeli chodzi o kreacje weselne, jest zachowanie pewnego rodzaju konwencji wizerunkowej, którą narzucają zwykle państwo młodzi. Należy dopasować swoją stylizację do charakteru imprezy. Jeżeli zabawa odbywa się w plenerze, można postawić na kreację koktajlową i trampki bądź baleriny, natomiast kiedy wydarzenie ma miejsce w pałacu, trzeba wybrać strój elegancki i zdecydowanie bardziej odświętny - wówczas kobiety na ogół zakładają sukienki wieczorowe, a mężczyźni garnitury. Jednak czy nasi partnerzy powinni pod nimi nosić koszule z krótkim rękawem?

- Koszula męska z krótkim rękawem uznawana jest za koszulę nieformalną . Mężczyzna w koszuli z długim rękawem latem wygląda bardziej profesjonalnie - rękaw zawsze można podwinąć. Mimo, że projektanci lansują koszule z krótkimi rękawami, inspirując się stylem lat 60-tych, to na bardzo eleganckich wydarzeniach takie koszule wyglądać będą archaicznie - stwierdziła Ewelina Rydzyńska.

Weselne stylizacje dla pary

Wiele kobiet kompletując swoją stylizację zastanawia się także nad tym, czy powinny dopasować kolor swojej kreacji do garnituru partnera . Niegdyś było to niezwykle popularne rozwiązanie, które często stosowano na większych wydarzeniach. Stylistka w rozmowie z Sabiną Ziębą stwierdziła jednak, że obecnie nie warto sobie tym zaprzątać głowy.

- Zaczynamy przykładać większą wagę do własnej odrębności i indywidualności. Każdy mimo wszystko gdzieś tam ma ten swój charakter i swój styl, który można również przenieść na stylizacje weselne, więc ja bym się tą drogą już nie kierowała. Ewentualnie można pokusić się np. o jeden wspólny mianownik, np. poszetkę , która będzie zbliżona kolorystyką do kobiecej kreacji - dodała ekspertka.

Biała lub czarna sukienka na wesele

Istnieją kreacje, których trzeba bezwzględnie unikać udając się na ślub i wesele. Należą do nich stylizacje w czarnym kolorze. A co z białymi lookami? Okazuje się, że są one dozwolone, ale tylko wtedy, gdy wcześniej zaznaczą to państwo młodzi.

- Jeżeli mamy narzucony charakter imprezy, a także dress code - np. impreza jest plenerowa i państwo młodzi chcą, żeby mężczyźni mieli letnie garnitury w jasnych tonacjach, a panie miały jasne sukienki - to oczywiście tak. Natomiast przyjęto regułę, że biały jest kolorem przypisanym pannie młodej . To jest jej dzień, a niekoniecznie gości, dlatego też warto byłoby to mieć na uwadze, szykując kreację gościa weselnego. Jeśli chodzi o czarny, to jest to odcień przypisany do żałoby, dlatego przyjęto mówić, że czarny kolor w stylizacji weselnej jest po prostu faux pas - tłumaczyła Ewelina Rydzyńska.

Stylizacje na wesele 2021

Choć najczęściej kobiety na weselach pojawiają się w sukienkach, coraz więcej z nich wybiera obecnie inny stylowy element garderoby, a mianowicie kombinezon. Dlaczego? Otóż kupując strój na wesele, coraz częściej bierzemy pod uwagę to, czy będziemy go mogły jeszcze wykorzystać podczas innych okoliczności, a nawet w codziennych stylizacjach, łącząc je z zupełnie innymi dodatkami.

- Odchodzi się od bardzo eleganckich wystawnych, wieczorowych kreacji na rzecz takich modeli ubrań, które będziemy mogły jeszcze wykorzystać. Kombinezon daje nam swobodę i luz, nie jest tak bardzo formalny, a jest bardzo nowoczesny i modny . Też wiele kobiet decyduje się na garnitury , które od wielu lat cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Kobiety zakładają np. szerokie spodnie typu palazzo i oversizowe marynarki, jedwabne topy i też wyglądają świetnie - powiedziała stylistka w rozmowie z redaktorką mody serwisu dziendobry.tvn.pl.

Najlepiej wybierać looki w odcieniach pasteli oraz beżu. Ekspertka dodała, że "ostatnie dwa sezony to jest powrót i wielki triumf koloru lawendowego , czyli delikatnego fioletu". Dozwolone są również kreacje we wzory (jak kwiaty czy geometryczne wzory) - ważne jest to, by w danej stylizacji czuć się po prostu dobrze . Warto jednak wziąć pod uwagę to, że wówczas będziemy się wyróżniać na tle innych gości.

- Co ciekawe, wiele kobiet wybierając sukienkę bądź kombinezon na wesele, decyduje się na odcień czerwony . Jest to mocny kolor, bardzo wyrazisty i już za sprawą koloru możemy wyglądać po prostu bardzo rasowo. Ja myślę, że moda jest w ogóle tak szerokim pojęciem, że możemy sobie spośród całej gamy ubrań wybierać te, w których czujemy się przede wszystkim swobodnie . Warto mieć na uwadze po prostu pewien savoir-vivre i etykietę związaną z umiejętnym doborem kreacji - wyjaśniła Ewelina Rydzyńska w rozmowie z Sabiną Ziębą.

Najciekawsze trendy ślubne. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Thomas Barwick/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości