Styl życia

Magister został kierowcą śmieciarki. "To kwestia finansowa"

Styl życia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
I Kaczyńska, R. Męczykalski
Magister w śmieciarce
Magister w śmieciarceDzień Dobry TVN
wideo 2/20

Michał Rukawisznikow z wykształcenia jest nauczycielem, ale swoją przyszłość związał z odpadami komunalnymi. W sieci znany jako "Magister w śmieciarce". Na blogu ukazuje swoją pracę od kuchni, lecz i uczy segregacji. - Pomyślałem sobie, a czemu by nie opowiadać o śmieciach, że warto je segregować? - mówi.

Wygrała miłość do ciężarówek

Michał Rukawisznikow ukończył pedagogikę na Uniwersytecie Zielonogórskim na specjalizacji edukacja medialna i informatyczna. Jego tato jest zawodowym kierowcą i dziadek również nim był. Mężczyzna zarażony miłością do ciężarówek postanowił kontynuować tradycję rodzinną, lecz na własnych warunkach. – To chyba wyszło tak naturalnie, a dwa to kwestia finansowa. Widziałem, że jak pójdę do szkoły jako początkujący nauczyciel, to nie zarobię tyle, ile chciałbym - przyznał kierowca śmieciarki.

Dodatkowo Michał Rukawisznikow chciał połączyć życie rodzinne z pracą. Dlatego wybrał śmieciarkę, a nie bycie kierowcą tira, który np. na tydzień musi opuścić dom. - Ten sam dzień, kiedy miałem rozmowę o pracę tutaj, byłem też na rozmowie w lokalnej firmie, by wozić drzewo. Bez zastanowienia przystałem na warunki tutaj. Od pierwszego dnia wiedziałem, że to jest to - zadekalarował.

"Magister w śmieciarce"

Pracownicy komunalni nieraz muszą się mierzyć z nieprzychylnymi komentarzami.

- Najtrudniejsze to, jak jest zła pogoda, bo pracujemy w deszczu, śniegu, nieraz ostro wieje. Niektórzy to doceniają, bo mają na czas wszystko zrobione, a (…) niektórzy uważają, że jesteśmy śmieciarzami, a my tylko sprzątamy po śmieciarzach - tłumaczył Jan Antoni Wnorowski, pracownik komunalny.

- Na nasz samochód nikt nie powie, że jest to pojazd specjalistyczny do odbioru odpadów, tylko że to śmieciarka. Każdy, kto widzi lub słyszy o śmieciarce, odwraca głowę albo zatyka nos. Przyjmujemy to na klatę, ale edukacyjnie staramy się wytłumaczyć, że przecież jesteśmy pracownikami komunalnymi. Nie śmiecimy, tylko zabieramy śmieci - dodał Michał Rukawisznikow.

Chcąc odczarować wizerunek pracowników komunalnych, Michał zaczął prowadzić bloga. Dzięki któremu edukuje, bawi i pokazuje swoje zawodowe życie jako "Magister w śmieciarce". - Pomyślałem sobie, a czemu by nie opowiadać o śmieciach, że warto je segregować? I poszło, i się przyjęło. Jak znajdujemy jakąś ciekawą sytuację, robimy przy niej zdjęcie i je wrzucamy - wyjaśnił autor.

- Ma taki humorystyczny styl w tym. Ten jego blog ma oddziaływanie myślę na całe środowisko odpadowe w tym kraju. Będzie prelegentem na jednej z konferencji. Dostał nagrodę Ekolaur za swoją działalność prośrodowiskową - mówił Wojciech Kaliszewski, kierownik działu gospodarki odpadami i zaśmiał się: "Celebryta odpadowy".

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: I Kaczyńska, R. Męczykalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości