Zmiany w kasowaniu punktów karnych wchodzą w życie. Co trzeba wiedzieć?

Zmiany w punktach karnych
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kiedy punkty karne się zerują? Nowe przepisy
Kiedy punkty karne się zerują? Nowe przepisy
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Zostaną wprowadzone kolejne zmiany w przepisach dotyczących punktów karnych. Będą one usuwane po roku, a nie jak do tej pory po dwóch latach. Powrócą również szkolenia redukujące. Czego jeszcze mogą spodziewać się kierowcy?

Punkty karne 2023 - kiedy zmiany weszły w życie?

W Monitorze Polskim zamieszczono komunikat ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego z dnia 24 sierpnia 2023 roku. Określa on termin i zakres wdrożenia rozwiązań technicznych pozwalających na usuwanie punktów za złamanie przepisów ruchu drogowego i zmniejszenie liczby punktów. Zapisy weszły w życie 17 września br.

Zmiany to pokłosie nowelizacji Prawa o ruchu drogowym oraz innych ustaw. Nowela na początku czerwca 2023 roku została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Co zmienia się w przepisach dotyczących punktów karnych?

Od momentu zmiany punkty będą usuwane z centralnej ewidencji kierowców po upływie roku. Do tej pory odbywało się to dopiero po dwóch latach. Tym samym zostanie przywrócona sytuacja prawna, która obowiązywała przed 2022 rokiem.

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym pozwala też na to, aby raz na pół roku kierowcy mogli brać udział w odpłatnym szkoleniu, po którym zredukuje się do 6 punktów karnych. Wyjątkiem są ci, którym wydano prawo jazdy po raz pierwszy i nie minął rok od tego momentu. Szkoleń nie było przez rok, bo wykreślono je z przepisów 17 września 2022 roku. Teraz wydłużono czas trwania tych kursów z 6 do 8 godzin wykładów, a do ćwiczeń praktycznych dołączono awaryjne hamowanie. Zajęcia będą realizowane w ciągu jednego dnia i maksymalnie weźmie w nich udział 15 osób.

Szkolenie poprowadzi policjant z komórki ruchu drogowego albo inna osoba z wiedzą z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, psycholog transportu, egzaminator osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami lub osoba zatrudniona przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego posiadająca uprawnienia instruktora nauki jazdy, lub instruktora techniki jazdy.

Po takim szkoleniu nie będzie można anulować punktów, przy których nałożono też karę grzywny, jeśli nie została ona zapłacona.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie TVN24.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości