Motoryzacja

Duże zmiany na stacjach paliw od 1 października. Czy skutkują wzrostem cen?

Motoryzacja

Aktualizacja:
Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
expresskaszubski.pl
Stacja paliw

Wraz z nadejściem jesieni i obniżeniem temperatury powietrza, nastają duże zmiany na polskich stacjach paliw. Już od soboty 1 października kierowcy będą tankować wyłącznie tzw. paliwo przejściowe. Czy jest ono droższe? Do kiedy będzie sprzedawane?

Paliwo przejściowe - czym jest? To przyjaciel właścicieli diesla

Zmiana paliwa na wszystkich stacjach benzynowych w Polsce podyktowana jest znacznym spadkiem temperatury powietrza. Paliwo, które od 1 października będzie dostępne w dystrybutorach, charakteryzuje się większą odpornością na zimno niż to, które do tej pory było sprzedawane.

To ważna właściwość, na którą uwagę zwracają głównie kierowcy samochodów napędzanych dieslem. Jak czytamy w serwisie expresskaszubski.pl, przejściowy olej napędowy ma mieć "temperaturą zablokowania zimnego filtra wynoszącą przynajmniej -10 stopni Celsjusza".

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

- Jesień i zima to pory roku, które są szczególnie wymagające dla samochodów na olej napędowy. Jest tak dlatego, że wraz ze spadkiem temperatury poniżej zera w paliwie w naturalny sposób wytrącają się kryształki parafiny. Te mogą zatkać filtr paliwa i w efekcie uniemożliwić jazdę - ostrzegają eksperci z portalu Auto Kult.

Zmiany na polskich stacjach paliw od 1 października - do kiedy potrwają?

Zmiana paliwa nie ominie również właścicieli samochodów z silnikami benzynowymi. Oni także będą tankować pojazdy inną niż dotychczas substancją. - Im niższa temperatura zewnętrzna, tym trudniej o zapłon. By zrównoważyć tę zmianę, zwiększana jest lotność sprzedawanego paliwa. Benzyna o wyższej lotności ułatwia rozruch - czytamy w serwisie Auto Kult.

Paliwo przejściowe będzie dostępne na stacjach od 1 października do 15 listopada, a następnie od 1 marca do 15 kwietnia. Jaki jest jego szacowany koszt? Według ekspertów cena benzyny i diesla nie powinna wzrosnąć.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: expresskaszubski.pl

Źródło zdjęcia głównego: skaman306/Getty Images

Pozostałe wiadomości