Dla kogo jest prawo jazdy B1?

Prawo jazdy B1
Dla kogo jest prawo jazdy B1?
Źródło: Andersen Ross/Getty Images

Aby legalnie "wsiąść za kółko", nie trzeba być pełnoletnim, wystarczy mieć prawo jazdy B1. Dzięki tej kategorii pojazdami (niektórymi!) mogą kierować już 16-latkowie. Czy jednak rzeczywiście kategoria ta cieszy się dużą popularnością? A może wręcz odwrotnie?

Prawo jazdy B1 umożliwia kierowanie pojazdem, lecz nie każdym. Posiadacz takiego dokumentu musi zastosować się do pewnych ograniczeń.

Zobacz wideo: Motoryzacja

Motoryzacja

Motoryzacja

Adam Kornacki
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce

Prawo jazdy B1 – co to jest?

Jest to prawo jazdy, które uprawnia do prowadzenia pojazdów czterokołowych, których waga nie przekracza 400 kg, a moc silnika nie jest większa niż 20,4 KM. Ustawa umożliwiająca kierowanie pojazdami osobom 16-letnim weszła w życie w 2013 roku, choć kategoria B1 była znana już wcześniej. Dzięki prawu jazdy B1 osoby niepełnoletnie mogą legalnie prowadzić określony rodzaj pojazdów. A te mikropojazdy muszą spełniać wymogi unijnej homologacji kategorii L7e. Posiadacz prawa jazdy B1 ma takie same możliwości jak posiadacz prawa jazdy kategorii AM. To drugie umożliwia prowadzenie motorowerów oraz lekkich czterokołowców o pojemności silnika nie większej niż 50 cm3.

Prawo jazdy kat. B1 – dlaczego warto je mieć i jak przebiega egzamin?

Mimo że ten rodzaj prawa jazdy nie pozwala wykorzystać wszystkich możliwości, jakie daje posiadanie auta, ma pewne zalety. Posiadaczowi prawa jazdy kategorii B1 łatwiej później zdobyć uprawnienia kategorii B. Aby przystąpić do egzaminu, taka osoba musi jedynie wcześniej wziąć udział w szkoleniu praktycznym. Do rozpoczęcia kursu na prawo jazdy kat. B1 wymagana jest zgoda jednego z opiekunów. Kurs można rozpocząć 3 miesiące przed ukończeniem 16. roku życia, a samo szkolenie niczym nie różni się od tego, które przechodzą osoby ubiegające się o prawo jazdy kategorii B. W obydwu przypadkach kursant ma obowiązek zaliczyć zajęcia praktyczne i teoretyczne. Podobieństwa można zauważyć także w kwestii samego egzaminu. Na zdających czekają te same zadania – z tą różnicą, że egzamin na kategorię B1 prawa jazdy odbywa się w pojeździe kursanta i nie jest nagrywany. Cena kursu na prawo jazdy tej kategorii zależy od szkoły nauki jazdy.

Zobacz wideo: Donald Tusk o utracie prawa jazdy

BROZDA_WYWIAD_TUSK_PRAWO_JAZDY_PROMOS
Donald Tusk o utracie prawa jazdy

Komu potrzebne jest prawo jazdy kategorii B1?

Opinie na temat tego rodzaju prawa jazdy są podzielone. Zdaniem niektórych jest to fanaberia wynikająca z chęci pochwalenia się przed rodziną i znajomymi. Z drugiej strony można usłyszeć opinie, że kategoria prawa jazdy B1 jest potrzebna, gdyż pozwala młodym ludziom zdobywać doświadczenie, co w przyszłości zaowocuje większą liczbą dobrych kierowców. Różnych opinii na ten temat jest znacznie więcej, zarówno po stronie zwolenników, jak i przeciwników. Niemniej jednak są konkretne korzyści z posiadania tego prawa jazda i najczęściej wyrabiają je osoby mające problemy z dojazdem np. na badania, rehabilitację czy do szkoły. Są to niekiedy mieszkańcy mniejszych miejscowości i wsi oddalonych od dużych miast. Oczywiście z kategorii prawa jazdy B1 korzystają też nastolatkowie, którzy z różnych powodów nie chcą korzystać z komunikacji miejskiej.

Prawo jazdy B1 – samochody

Polski rynek jest dość ubogi w pojazdy przeznaczone dla użytkowników prawa jazdy B1. W sprzedaży można znaleźć auta produkowane przez kilka firm. Ceny samochodów zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych, a mogą sięgać nawet 60 tysięcy złotych. Z kolei koszt ubezpieczenia OC wynosi około 300 złotych. Samochody na prawo jazdy B1 nie rozwijają zbyt dużej prędkości, chociaż są wśród nich takie, które potrafią rozpędzić się nawet do 100 km/h. Trzeba jednak pamiętać, że auta tego typu nie mogą poruszać się po drogach ekspresowych ani autostradach. Zużycie paliwa wynosi od 3 do 6 litrów na 100 km/h, a w pojeździe mogą zmieścić się maksymalnie cztery osoby. Jednak sporo aut tej klasy to wersje dwuosobowe, gdyż wielu producentów mikropojazdów kieruje je do nastolatków, a ci z kolei nie mają aż tak dużych wymagań co do pojemności auta.

Czy samochody na prawo jazdy B1 są bezpieczne?

Niestety, w testach zderzeniowych samochody tego typu przegrywają z normalnymi autami osobowymi, czego dowiódł jeden z testów Euro NCAP, niezależnej organizacji ds. oceny bezpieczeństwa pojazdów. Warto wspomnieć, że organizacja sama zdecydowała się na te badania, gdyż producenci mikropojazdów nie mają obowiązku przeprowadzania crash testów. Test bezlitośnie obnażył niski poziom bezpieczeństwa pojazdów dla nastoletnich kierowców. Podczas wspomnianej próby auto rozpędzone do prędkości 40 km/h zderzyło się z betonowym słupem, co miało symulować warunki przeciętnego zderzenia drogowego. Wynik okazał się mało satysfakcjonujący dla użytkowników mikropojazdów i z pewnością zniechęcił część potencjalnych przyszłych nabywców.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości