Motoryzacja

Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych. Jakie zmiany czekają kierowców?

Motoryzacja

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnychDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Rozporządzenie MSWiA w sprawie ewidencji kierujących zacznie obowiązywać 17 września. Nowy taryfikator punktów karnych wyszczególnia 20 wykroczeń, przez które kierowca może stracić aż 15 punktów karnych. Jakie zmiany czekają Polaków? O tym w Dzień Dobry TVN mówił Sylwester Pawłowski, ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zmiany w prawie drogowym - wrzesień 2022

Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych - te zmiany są skutkiem nowelizacji ustawy Prawo o Ruchu Drogowym i wejdą w życie już 17 września. Od tego dnia za naruszenie przepisów kierowca może otrzymać aż 15 punktów karnych. Za co przyjdzie nam słono zapłacić? Ile punktów stracimy, łamiąc zasady jazdy?

W studiu Dzień Dobry TVN ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego Sylwester Pawłowski opowiedział o tym, na co szczególnie musimy uważać na drodze. - Wszystkie te przyzwyczajenia, które nam towarzyszą w trakcie jazdy, np. rozmowy przez telefon sprawiają, że się rozpraszamy i nie potrafimy przewidywać zachowań (...) - ostrzegał specjalista.

Kary za złamanie przepisów drogowych

Na jakie sytuacje drogowe należy najbardziej uważać?

- Powinniśmy być szczególnie skupieni przy przejściach na pieszych czy przejazdach rowerowych. To są miejsca, gdzie powinniśmy być bardzo skoncentrowani - zaznaczył nasz gość. Po 17 września za wyprzedzanie przed i na przejściu kierowca zostanie ukarany mandatem w wysokości 1500 zł i złapie 15 punktów karnych.

Jeżeli dodatkowo trzymaliśmy telefon w ręku, kara zwiększy się o 500 złotych i 12 punktów karnych. Co ważne, po wejściu zmian, kierowca nie będzie miał możliwości ich redukcji. - Jeżeli stracimy prawo jazdy za punkty karne, to idziemy na egzamin. Jak go nie zdamy, to musimy iść na cały kurs - tłumaczył Sylwester Pawłowski.

Wydłużona zostanie także redukcja punktów karnych. - Dzisiaj są one przez rok, a teraz będą przez dwa lata, ale od daty zapłaty mandatu - dodał ekspert.

Wysokość mandatów przełożyła się na zmianę nawyków kierowców. Do lipca 2022 roku zaobserwowano 12% spadek ilości ofiar na polskich drogach. - To działa i widać to w statystykach - podkreślił.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości