Motoryzacja

To zjawisko pojawia się w całej Polsce. Może być niebezpieczne dla kierowców

Motoryzacja

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
Interia.pl
Miraż na drodze

Upały sprzyjają powstawaniu tzw. miraży, które są jednym z rodzajów fatamorgany. Niestety mogą być one niebezpieczne dla kierowców i prowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Fatamorgana - miraż dolny

Przed nami kolejne upalne dni. Niestety wysoka temperatura może nie tylko negatywnie wpływać na nasze samopoczucie, ale także utrudniać przemieszczanie się samochodem. Jest to m.in. spowodowane faktem, że powietrze tuż przy jezdni jest o wiele cieplejsze, niż to znajdujące się kilka metrów nad nią.

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

W ten sposób powstają miraże dolne, które są jednym z rodzajów fatamorgany. To, co widzimy na drodze, sprawia wrażenie "kałuż", jednak gdy się do nich zbliżamy, te po prostu znikają. Zniekształcenia mogą przybierać różne formy, przez co wydaje się, że mamy do czynienia z czymś, co blokuje nam drogę.

Miraże - niebezpieczeństwo dla kierowcy

Miraże powstają w wyniku nagrzania się powierzchni. Promienie świetlne kierują się w górę ku chłodniejszej i gęstszej warstwie powietrza. W ten sposób powstaje zakrzywiony obraz, ponieważ docierają one do oka z pozornie innego kierunku. Jest to naturalny proces parowania ogrzanych słońcem przedmiotów.

Niestety miraże mogą być niebezpieczne dla kierowców, szczególnie jeśli za kółkiem znajduje się osoba niedoświadczona, czy bardzo męczona.

Zagrożenie stanowią nie tylko zniekształcenia, ale także odbijające się światło, które może oślepić osobę prowadzącą pojazd. Nagły manewr na drodze, czy zła widoczność zwiększają wystąpienie niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: Interia.pl

Źródło zdjęcia głównego: Aaron McCoy/Getty Images

Pozostałe wiadomości