Co warto wiedzieć o kontrolkach silnika?

Kontrolki silnika
Kontrolka silnika – co oznacza i kiedy się świeci?
Źródło: matsou/Getty Images
Kontrolki silnika służą do informowania kierowcy o działaniu poszczególnych podzespołów w aucie. Niektóre z nich alarmują o poważnych awariach, a z kolei inne mają charakter informacyjny. Sprawdź, co oznacza każda z nich i dlaczego nie można ich ignorować.

Jakie są kontrolki silnika?

Tablica wskaźników to miejsce, na które każdy kierowca powinien od czasu do czasu zwrócić uwagę. Znajduje się na niej od kilku do kilkunastu kontrolek silnika , m.in. w kolorze zielonym, pomarańczowym/żółtym i czerwonym.

Kontrolki zielone mają charakter informacyjny. Oznajmiają, że dana funkcja samochodu jest włączona, a mogą to być np. światła. Nieco "groźniejsza" jest już kontrolka w kolorze pomarańczowym, choć dla niektórych osób jest ona zabarwiona na żółto – jest to niekiedy zależne od auta. Pomarańczowa kontrolka silnika check engine sygnalizuje, że podczas procesu spalania zaszły pewne nieprawidłowości. O najpoważniejszych awariach, np. w układzie hamulcowym lub smarowania, informują kontrolki w kolorze czerwonym.

Motoryzacja

Adam Kornacki
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce

Warto bliżej zapoznać się ze specyfiką każdego z tych sygnałów. Niestety, handlarze aut często wyłączają te z nich, które informują o awariach. Wówczas dana kontrolka silnika może nie świecić się w trakcie jazdy, lecz w rzeczywistości auto może być poważnie uszkodzone.

Żółta kontrolka silnika check engine – co trzeba o niej wiedzieć?

Wszystkie współczesne auta mają tę kontrolkę. Wynika to również z wymogu, któremu od 2001 roku podlegają pojazdy na rynku europejskim. Nakazuje on, aby każde z nich miało układ samodiagnozujący, w którego skład wchodzą różne czujniki. Czujniki te monitorują działanie systemu napędowego i mają za zadanie pomóc w poinformowaniu o ewentualnym zagrożeniu. W momencie gdy wykryją awarię, przesyłają sygnał do centralnego komputera.

Żółta kontrolka silnika informuje o jakimkolwiek odstępstwie od normy. Dzięki niej producenci aut dbają zarówno o bezpieczeństwo kierowcy, jak i środowiska. Usterka może być przyczyną wypadku lub powodować zwiększoną emisję spalin do atmosfery, więc informowanie kierowcy o jej występowaniu jest konieczne.

Tę kontrolkę można zauważyć na desce rozdzielczej, choć nie w każdym aucie wygląda identycznie. Zazwyczaj ma kształt silnika o żółtym kolorze. Niemniej jednak niektórzy uważają, że jest to pomarańczowa kontrolka silnika. W niektórych autach obok ikonki pojawia się napis check i jeżeli mruga, to przeważnie oznacza, że mamy do czynienia z poważną usterką. A tą usterką może być wypadanie zapłonu, uniemożliwiające spalanie paliwa w cylindrze, które ostatecznie nie dotrze do układu wydechowego.

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka silnika?

Gdy kontrolka check engine świeci się stale, to wbrew pozorom nie musi to oznaczać, że silnik jest uszkodzony. Informuje to jednak o tym, że należy oddać auto do przeglądu, lecz wciąż można nim jeździć. Może to oznaczać, że przy wtyczkach pojawiła się wilgoć lub zaśniedział styk. Z kolei gdy ta żółta/pomarańczowa kontrolka zapali się i zgaśnie, to oznaczać to będzie usterkę. Jednak gdy ikonki nie będzie już widać po kolejnym włączeniu silnika, to może to świadczyć o zbyt niskim napięciu instalacji lub o tym, że do silnika dostała się woda, np. podczas mycia auta.

Dlaczego zapaliła się kontrolka silnika?

Przyczyn może być wiele, lecz do tych najpopularniejszych należy m.in. zepsuty katalizator. Skutkiem awarii katalizatora jest utrata mocy i zwiększone spalanie, a samochód ma wówczas problem z przyspieszeniem, mimo iż pedał przyspieszenia jest wciśnięty dość mocno. Przyczyną zapalenia się kontrolki silnika może być również uszkodzona sonda lambda, która ma za zadanie monitorować ilość tlenu w spalinach. Dzięki temu kontrolowany jest stan silnika, więc w przypadku awarii sondy komputer nie będzie mógł odczytać danych.

Paląca się kontrolka silnika jest często wywołana np. przez niepoprawnie zamknięty lub nieobecny korek paliwa. Korek uszczelnia układ paliwowy, więc jego brak podnosi zużycie paliwa i emisję spalin, o których zawsze szybko poinformuje kierowcę właściwa kontrolka.

Zapala się kontrolka silnika – czy można dalej jechać i co z nią zrobić?

Jazda z zapaloną kontrolką jest zależna od tego, która z nich jest akurat aktywna. Najwięcej wątpliwości budzi ikonka check engine i nie warto jej bagatelizować. Po jej zapaleniu się jazdę można kontynuować, lecz należy w miarę szybko postawić auto do warsztatu.

Jeżeli zapala się kontrolka silnika, można ewentualnie zresetować komputer pokładowy poprzez odłączenie akumulatora na parę minut, lecz lepiej nie tego robić bez konsultacji ze specjalistą.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości