Motoryzacja

Jak zachować bezpieczeństwo w trakcie powrotu z wakacji?

Motoryzacja

Kierowca jest najważniejszy – musi być skupiony na jeździe. Na szczęście są specjalne systemy, które mogą mu pomóc i zapewnić jeszcze bezpieczniejszą jazdę. A Skoda zadbała o to, żeby najnowocześniejsze technologie znalazły się w samochodach tej marki.

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa dostępne w samochodach marki Skoda sprawiają, że jazda jeszcze nigdy nie była tak bezpieczna! Komfort i przyjemność z jazdy przekładają się także na samopoczucie kierowcy, który czuje się pewnie za kierownicą, bo ma świadomość, że w jeździe pomoże mu cały szereg użytecznych technologii. Właśnie – pomoże, ale nie poprowadzi samochodu za niego! Kierowca jest najważniejszy.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w samochodach?

Systemy stosowane w samochodach marki Skoda cały czas kontroluję drogę i zadziałają w momencie, gdy wykryją brak aktywności ze strony kierowcy. Aktywacja odpowiedniego systemu zapewni maksymalne bezpieczeństwo kierowcy i pasażerom.

Powroty z wakacji lub po weekendach spędzanych poza domem zwykle są męczące. Kierowcy spieszą się do domu, często jeżdżą nocą, bywają też zmęczeni. Jak zapewnić bezpieczeństwo w trakcie jazdy? Przede wszystkim – koncentracja na drodze i nic ponad siły. Nie warto także się spieszyć, lepiej powoli, ale bezpiecznie do celu.

Czy samochód może nam pomóc?

Cały czas pełna odpowiedzialność spoczywa na kierowcy. Tutaj na przykładzie Skody Superb widzimy, że auta zmierzają w stronę autonomiczności - są w stanie wiele rzeczy zrobić za nas. Asystenci w samochodzie mają załagodzić błędy kierowcy

- mówi trener Filip Raszewski

Skoda jest liderem bezpieczeństwa, w samochodzie jest dużo poduszek powietrznych, samochód jest w stanie zmienić sam autonomicznie pas ruchu, gdybyśmy nie reagowali, zatrzyma się przy linii ciągłej dzięki czemu będziemy bezpieczni

- dodał ekspert.

Systemy bezpieczeństwa Skody

  • Wyświetlacz HEAD-UP

To nowoczesne rozwiązanie mające na celu poprawę bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Ważne dla kierowcy informacje dotyczące samej jazdy wyświetlane są na szybie, na linii jego wzroku.

  • Funkcja SMART LIGHT ASSIST

Jeśli martwisz się o to, czy twoje światła nie rażą innych kierowców, to Skoda ma rozwiązanie - SMART LIGHT ASSIST rozpoznaje w nocy innych użytkowników ruchu przez wielofunkcyjną kamerę. Rozpoznawszy je, reaguje automatycznie przysłaniając strumień świateł drogowych w zależności od sytuacji. Funkcja ta zapewnia optymalne oświetlenie we wszystkich sytuacjach.

  • Inteligentne oświetlenie FULL LED MATRIX

Dzięki wielosegmentowej budowie poszczególne moduły świateł mogą być wyłączane, a komputer pokładowy reguluje wiązkę światła tak, by nie oślepić innych użytkowników drogi, ale jednocześnie maksymalnie doświetlić trasę.

Adaptacyjne oświetlenie działa także podczas zbliżania się do skrzyżowania czy pokonywania zakrętu doświetlając przestrzeń przed i obok pojazdu. Specjalne oprogramowanie wykrywa wiele obiektów jednocześnie i reaguje na nie w czasie rzeczywistym.

  • SIDE ASSIST

System ostrzega o pojazdach nadjeżdżających z tyłu lub znajdujących się w martwym punkcie za pomocą sygnałów świetlnych widocznych w obudowie lusterek bocznych lub poprzez wibracje w kierownicy. Wykorzystuje do tego celu dwa czujniki umiejscowione w tylnej części pojazdu i monitoruje obszar w odległości do 70 m za autem.

  • Predykcyjny tempomat

Ten system śledzi ruch na drodze oraz rozpoznaje znaki drogowe. Współpracuje także z nawigacją, przez co dostosowuje prędkość do uwarunkowań na drodze – np. zwalnia przed skrzyżowaniem czy rondem.

  • Asystent pasa ruchu

Tutaj system pomaga kierowcy w utrzymaniu pojazdu na jednym pasie. Mówiąc krótko – dba o to, aby kierowca nie zjechał z pasa.

  • EMERGENCY ASSIST

Asystent awaryjnego zatrzymania skieruje w nagłych sytuacjach samochód na pobocze i zatrzyma go, włączając światła awaryjne. To bardzo pomocne rozwiązanie, jeśli kierowca poczuł się źle lub nagle zasłabł.

Zobacz też:

Hamowanie awaryjne. Jak zrobić to bezpiecznie?

ABS, ASR, ESP - za co odpowiadają? Jakie systemy bezpieczeństwa warto mieć w aucie?

Jak wyprowadzić samochód z poślizgu?

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości