Materiał promocyjny

ABS, ASR, ESP - za co odpowiadają? Jakie systemy bezpieczeństwa warto mieć w aucie?

Deska rozdzielcza kontrolka ABS
Fot. baloon111/ Getty Images
Samochody wyposażone w systemy ABS, HBA czy ESP były kiedyś marzeniem. Gdy na rynku pojawiły się pierwsze modele posiadające je w standardzie trudno było w to uwierzyć – przez lata kojarzone były wyłącznie z luksusowymi markami. Dziś nie jest to już luksus, to absolutna konieczność. Co więcej, to tylko początek funkcjonalności sprawiających, że bezpieczeństwo w samochodzie rośnie.

Elektronika samochodowa Podstawowe systemy bezpieczeństwa w samochodzie Jakie jeszcze systemy warto mieć w swoim aucie?

Elektronika samochodowa to nieodłączny element każdego nowego pojazdu. Układy elektroniczne w samochodach stosuje się już od lat 80. XX wieku. Chociaż implementowane zastosowania są coraz efektywniejsze, co jakiś czas w każdym pojeździe należy zrobić przegląd elektroniki samochodowej, naprawić lub wymienić poszczególne elementy.

Elektronika samochodowa

Od lat 80. coraz więcej samochodów wyposażonych jest w układy elektroniczne. Elektronika samochodowa rozwijała się jednak bardzo szybko – współcześnie każde nowe auto posiada np. wbudowany komputer pokładowy.

Nowoczesna elektryka i elektronika samochodowa przyczynia się do zwiększonego bezpieczeństwa jazdy. Układy elektroniczne przyczyniają się również do lepszej pracy silnika i układu napędowego. We współczesnych modelach układy elektroniczne samochodu tworzą połączony schemat, dzięki czemu spełniają istotne funkcje diagnostyczne. Coraz bardziej nieprawdziwy staje się wizerunek diagnostyka samochodowego usmarowanego olejem napędowym i dłubiącego w silniku. Dzięki elektronice samochodowej stan pojazdu sprawdza się najpierw poprzez kontrolę rejestru zdarzeń w samochodzie.

Podstawowe systemy bezpieczeństwa w samochodzie

Układy elektroniczne i elektryczne samochodu możemy podzielić na układ napędowy, kierowniczy, nawigacyjny, klimatyzacyjny, sterowania i hamowania. We wszystkich tych układach w nowych samochodach montowane są elementy elektroniki, połączonej zwykle z komputerem pokładowym. Świetnym przykładem elektroniki samochodowej jest system ABS, który pozwala na bezpieczne hamowanie. Z technicznego punktu widzenia system ABS jest w gruncie rzeczy algorytmem informatycznym, warunkującym sposób hamowania. Dzięki niemu powstają tzw. mini-przestoje, których człowiek nie jest w stanie wykonać, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia. Oczywiście układy elektroniki samochodowej odpowiadają też za rozrywkę i mają na celu uprzyjemnić kierowcy i pasażerom podróż. Przykładowymi systemami elektronicznymi samochodu są m.in.:

Jakie jeszcze systemy warto mieć w swoim aucie?

Oprócz tego w nowych samochodach implementowane są elektroniczne systemy wspomagania, np.: system wspomagania jazdy pod górkę, wspomaganie parkowania, asystent zmiany pasa i asystent wyprzedzania.

Asystent parkowania to także jeden z przydatnych elementów wyposażenia samochodu. System, który dzięki emisji ultradźwięków mierzy odległość auta od przeszkód zewnętrznych (ściana, inne auto, wysoki krawężnik) i ułatwia manewrowanie samochodem. Funkcjonuje dzięki czujnikom, które producenci aut umieszczają na przednich i tylnych zderzakach samochodów. Może także być wspierany działaniem kamer (również montowanych z przodu lub z tyłu), z których obraz wyświetla się na desce rozdzielczej a odległość od przeszkody sygnalizowana jest za pomocą sygnałów dźwiękowych. Asystent parkowania to nie tylko “pikające” czujniki, ale zaawansowany system wsparcia, który na ulicy część czynności związanych z parkowaniem przejmuje od kierowcy.

Producenci samochodów starają się kłaść coraz większy nacisk na bezpieczeństwo. Wynika to też ze świadomości klientów, którzy wiedzą, że zabezpieczenie w razie wypadku jest sprawą najwyższej wagi. W autach zaczęły pojawiać się poduszki powietrzne przednie, później boczne. Kurtyny powietrzne w samochodzie były kolejnym elementem wprowadzonym przez producentów. Skąd ta nazwa? Otóż w momencie zderzenia bocznego w suficie uruchamiana jest dodatkowa poduszka, która błyskawicznie napełnia się gazem i opada niczym kurtyna, chroniąc głowy pasażerów i kierowcy.

fot. Skoda

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości