Styl życia

Terenów zielonych w Polsce systematycznie ubywa. "Niestety w naszej kulturze drzewo nie jest otoczone kultem"

Styl życia

Drzewa stanowią nie tylko element krajobrazu. To one chronią nas latem przed palącym słońcem, a także oczyszczają powietrze z toksyn. Mimo to konsekwentnie je wycinamy i niszczymy środowisko. Dlaczego tak się dzieje? Jak zatrzymać ten proceder? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy na ten temat z Andrzejem Gąsiorowski, prezesem fundacji FOTA4Climate, Mają Popielarską, dziennikarką oraz Tomaszem Organkiem, muzykiem, którzy wspierają kampanię "Moratorium dla drzew".

"Moratorium dla drzew"

Terenów zalesionych w Polsce jest coraz mniej. Aby zatrzymać bezsensowną wycinkę drzew, FOTA4Climate zorganizowała kampanię "Moratorium dla drzew".

- Chcemy zatrzymać wycinkę drzew z terenów zurbanizowanych, czyli tych w miastach, wsiach czy miasteczkach, ale także tych, które rosną przy drogach - mówił w Dzień Dobry TVN Andrzej Gąsiorowski, prezes fundacji.

Dlaczego są wycinane? Najczęściej robi się to pod inwestycje - drogi, ścieżki rowerowe czy "rewitalizację". Wycinkę prowadzi się także w celach modernizacyjnych, estetycznych oraz z powodu ogromnego zapotrzebowania na bio masę drzewną. W konsekwencji, jak mówił Andrzej Gąsiorowski, drzewa w Polsce bardzo szybko ubywa.

Dlaczego drzewa są nam potrzebne?

- Drzewa dają nam ochronę przed ostrym letnim słońcem, ale nie to jest najważniejsze. Gromadzą wodę, oczyszczają powietrze ze szkodliwych pyłów. Niestety w naszej kulturze drzewo nie jest otoczone kultem. Wciąż nie zdajemy sobie sprawę, jak ogromny wpływ na nasze życie mają tereny zielone - mówiła w Dzień Dobry TVN Maja Popielarska, dziennikarka, która wspiera kampanię "Moratorium dla drzew".

Gwiazdy stają w obronie drzew

W ochronę drzew i terenów zielonych angażują się także gwiazdy. Jedną z nich jest Tomasz Organek. Muzyk w rozmowie z Paulina Krupińską i Damianem Michałowskim przyznał, że jego działalność w tym temacie budzi mieszane uczucia.

- Gramy trasę koncertową "Organek w nowym świecie" i w każdym z miejscu, w którym gramy sadzimy jedno drzewo. Nadajemy mu imię, a opiekę nad nim przejmuje później jakaś organizacja ekologiczna. Bardzo często spotykam się z takim zarzutem, że to celebryckie sadzenie drzew, że wszystko robimy na pokaz - mówił artysta.

Choć muzyk ma świadomość, że posadzenie jednego drzewa niewiele zmieni, to ma nadzieję, że zwróci uwagę na pewien problem.

- Przemieszczam się pomiędzy trzema miastami - Warszawą, Toruniem oraz Doliną Rozpudy. To, jak zostały one przetrzebione napawa mnie ogromnym bólem. Mam nadzieję, że ta akcja coś zmieni - dodał muzyk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Będą zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Czy rząd rozważa otwarcie zapisów dla wszystkich obywateli?

Siwe włosy u dzieci? Dermatolog zdradza przyczyny: "Może to być oznaka chorób genetycznych"

"Często to dzieci są pierwszymi zakażonymi w rodzinie". Hospitalizowani są nawet kilkutygodniowi pacjenci

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości