Styl życia

Miracle morning – nowy sposób na dobre rozpoczęcie dnia. "Wstaję o 5:00 i mi się to opłaca emocjonalnie"

Styl życia

Aktualizacja:

Na świecie coraz popularniejszy staje się trend zwany miracle morning, czyli cudowny poranek. Na czym polega? Wystarczy wstać o 5:00 rano, by przez resztę dnia z zadowoleniem wypełniać swoje obowiązki. Nową metodę postanowił przetestować nasz prowadzący Filip Chajzer.

Miracle morning – zacznij dzień w dobrym nastroju

Miracle morning to nowa metoda, a raczej sposób na życie, który pozwala nam zachować spokój, harmonię i radość. Jak się okazuje, pod tajemniczym pojęciem kryje się nic innego jak budzik ustawiony na godzinę 5:00 raną. Tylko po co? Czy nie lepiej zostać w łóżku trochę dłużej, wyspać się i nabrać sił do pracy? Według przedstawicieli tego trendu wczesne wstawanie działa korzystnie na naszą psychikę.

- Ja wstaję o 5:00 i mi się to opłaca emocjonalnie. Jeśli wstaję o godzinie 7:00 i w tej presji muszę przygotować córkę do lekcji, przy czym dostaję mnóstwo powiadomień i maili, czuję się zdenerwowana z samego rana. Stwierdziłam, że będę wstawała o 5:00, bo do godziny 7:00 nikt ode mnie nic nie chce, a ja w spokoju siedzę sobie w ciszy z kawą – powiedziała Monika Pryśko, blogerka.

Poranny czas spędzony w samotności to idealna okazja, aby zabrać się za czynności, na które w ciągu dnia ciężko znaleźć nam czas. Może to być zarówno trening, medytacja, jak i czytanie książki, która od miesięcy leży na półce.

Czas ten daje nam przede wszystkim przestrzeń dla siebie, której w ciągu dnia zazwyczaj nie mamy

- powiedziała Basia Piasek, bizneswomen.

Przestawienie zegara biologicznego kontra nasze zdrowie

Magiczną metodę Filip Chajzer postanowił skonsultować z lekarzem. Doktor Michał Skalski przyznał, że zaleca ostrożność, bo drastyczne ingerowanie w nasz wewnętrzny software, który od lat pracuje na zupełnie innym oprogramowaniu, może doprowadzić do sporej awarii.

- Jak rozmawiam z pacjentami z bezsennością czy nadmierną sennością i pytam, jak to się rozwijało, mam wrażenie, że jedna trzecia tych ludzi ma tak naprawdę problem z dopasowaniem się do zegara. Ludzie, przestańcie gwałcić swój zegar biologiczny, bo się pochorujecie - powiedział dr Michał Skalski, psychiatra, ekspert w leczeniu zaburzeń snu.

Zgodnie z zaleceniami doktora polecamy jednak by osoby, które są nocnymi markami, nie zmuszały się do wstawania przed świtem, natomiast poranne ptaszki nie siedziały po nocach. Najważniejsze, aby dać naszemu organizmowi możliwość regeneracji i odpoczynku, a do tego potrzebna jest dawka przynajmniej 7-godzinnego snu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Ula Chincz w wersji saute. "Dzisiaj mijają trzy miesiące od mojej ostatniej wizyty u fryzjera"

Podwyżki w 2021 roku. Co podrożeje, a za co zapłacimy mniej?

Była świetną siedmioboistką, a teraz robi najlepsze pokazy pirotechniczne w Polsce: "Ma niesamowitą wizję układu na niebie"

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Filip Chajzer

Pozostałe wiadomości