Styl życia

Laski z całego świata. Najstarsza ma 200 lat. Oto niezwykła kolekcja Jerzego Jakubowa

Styl życia

Służą do podpierania, jednak mogą być też eksponatami do podziwiania. Kolekcja Jerzego Jakubowa liczy prawie 5 tysięcy lasek. Artysta opowiedział nam o swojej niezwykłej pasji i o najciekawszych kijach.

Z pasji do lasek

Zabytkowa wieża ciśnień, Kowary. W tym niepozornym budynku mieści się niezwykła kolekcja prawie 5 tysięcy lasek z całego świata. A zbiera je Jerzy Jakubów – grafik, rzeźbiarz i malarz.

Laski pozyskuję w bardzo różny sposób. Od darczyńców, właścicieli, jak również z aukcji

- tłumaczy.

Najstarsza laska z kolekcji pana Jerzego ma około dwustu lat. Inna, podobnie wiekowa służyła okolicznym tragarzom, lub przewodnikom, którzy oprowadzali po terenach Karkonoszy.

Wiele eksponatów jest z podróży, wiele z aukcji

- dodaje artysta.

Co roku, we wrześniu odbywa się także giełda staroci. Przyjeżdżają na nią kolekcjonerzy, wymieniają się swoimi skarbami.

Od Janosika do dr House’a

Wśród wielu wspaniałych eksponatów pana Jerzego, znajdują się prawdziwe perełki. Jedną z nich jest sławna na całym świecie laska, którą podpierał się serialowy dr House.

Ta dr House’a pochodzi z aukcji niemieckiej, którą wylicytowałem do swojej kolekcji

- mówi mężczyzna.

Celebryckich kijów w kolekcji artysty jest znacznie więcej. Na jednej z amerykańskich aukcji pan Jerzy wylicytował laskę, którą w filmie „wywijał” Steven Seagal. Należała do mistrza, który uczącego aktora sztuk walki. Wśród eksponatów nie zabrakło także polskiej gwiazdy. Jerzy Jakubów w swoich zbiorach ma ciupagę, która była rekwizytem w serialu „Janosik”. Wystąpiła w kilku odcinkach, a używał jej jeden ze statystów.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości