Styl życia

Łamańce językowe. Jak dziennikarze radzą sobie z wymową trudnych nazw?

Styl życia

Aktualizacja:

Świątek, Radwańska, Błaszczykowski – dla zagranicznych komentatorów wymówienie nazwisk polskich sportowców jest nie lada wyzwaniem. Jak dziennikarze radzą sobie z wymową trudnych nazw? O tym opowiedzieli Kamila Kalińczak i Tomasz Zimoch.

Polskie nazwiska łamiące języki

Tenisistka Iga Świątek wygrała turniej French Open i jako pierwsza w historii osoba z Polski zdobyła wielkoszlemowy tytuł w singlu, dzięki czemu znalazła się na językach całego świata. I o ile wymowa jej imienia nie sprawiała nikomu problemu, tak przy nazwisku niekiedy trzeba było się nagimnastykować. "Swiatek, Światek" – ilu dziennikarzy, tyle propozycji. Obco brzmiące nazwy nie od dziś spędzają sen z powiek komentatorom.

Co do samego nazwiska Świątek – ja już przed laty uczyłem sprawozdawców z innych państw poprawnej wymowy tego nazwiska, bo przez kilka lat zawodnikiem Widzewa był Tadeusz Świątek i kiedy piłkarze łódzkiego klubu rozgrywali mecze w europejskich pucharach, to wielokrotnie komentatorzy z innych państw pytali, jak poprawnie wymówić to nazwisko

- mówi Tomasz Zimoch

Jak tłumaczy, wiele trudności sprawiał także nasz legendarny skoczek Adam Małysz, a właściwie jego nazwisko. Podobnie piłkarz – Jakub Błaszczykowski.

Łatwiej było wymawiać komentatorom imię, czyli Kuba. Nie zapomnę też, jak w Meksyku, na mistrzostwach świata trudno było nauczyć niektórych komentatorów prawidłowej wymowy nazwiska naszego piłkarza Kazimierza Przybysia. Podobnie było na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie, kiedy to Jerzy Brzęczek, obecny trener pierwszej reprezentacji Polski, wtedy kapitan naszej reprezentacji, też sprawiał kłopoty nie tylko swoim rywalom na boisku, ale też komentatorom z innych państw

- dodaje komentator.

Łamańce językowe

Żeby nie powstały niedomówienia – nie tylko zagraniczni komentatorzy mają trudności. Polscy także często stają przed nie lada wyzwaniem. Kamila Kalińczak jest dziennikarką telewizyjną i radiową. Zauważa, że trudność mogą sprawiać nie tylko nazwiska.

Są też przecież nazwy miejscowości. Zawsze jest mało czasu na dowiedzenie się, jak tę nazwę poprawnie wymawiać. Kiedy jest trzęsienie ziemi na Haiti, a było kilka lat temu. Trzysta tysięcy osób tam zginęło. Musieliśmy szybko dowiedzieć się, jak poprawnie wymówić nazwę stolicy tego państwa

- wspomina.

Zarówno Kamila Kalińczak, jak i Tomasz Zimoch zgadzają się, że niekiedy, nie znając poprawnej wymowy, można powiedzieć coś niewyraźnie.

Ja z reguły oczywiście jestem za tym, żeby prawidłowo wymawiać nazwiska, czy też nazwy, ale też, żebyśmy nie popadali w przesadę

- dodaje Tomasz Zimoch.

Iga Światek – na co przeznaczy nagrodę?

To był wielki dzień w historii polskiego sportu. 11 października Iga Świątek wygrała turniej French Open i została mistrzynią French Open. Nasza zawodniczka potrzebowała nieco ponad godzinę, aby wygrać mecz wynikiem 6:4, 6:1. Dzięki temu ogromnemu sukcesowi 19-latka została pierwszą osobą z Polski, która zdobyła tytuł wielkoszlemowy w singlu. Podczas jednego z wywiadów zdradziła, na co chciałaby przeznaczyć nagrodę.

Marzę o kupnie jachtu, którym mogłabym pływać po polskich jeziorach

- wyznała.

Jak Londyńczycy radzą sobie z wymową nazwisk polskich sportowców? Sprawdziła to Anna Senkara. Zobaczcie wideo:

Zobacz też:

Trener Igi Świątek przegrał zakład. Będzie bolało!

James Bond z Saskiej Kępy. Co wiemy o słynnym agencie z lat 60.?

Codziennie pada ofiarą hejtu, choć jest jedną ze stu najpiękniejszych modelek. "Lepiej jest być innym niż dostosowywać się do reszty "

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Reporter: Anna Senkara

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości