Styl życia

Ksiądz uczy wiary, rapując. "W seminarium wyrzucono mnie z chóru po tygodniu"

Styl życia

Ksiądz Adam Anuszkiewicz to człowiek, który w nietypowy sposób uczy kościoła i wiary. Chcąc dotrzeć do młodych ludzi, duchowny zaczął rapować. Dziś jego utwory usłyszeć możemy na YouTube. Jak zaczęła się jego przygoda z muzyką?

Adam Anuszkiewicz – ksiądz z muzyczną pasją

Adam Anuszkiewicz od dziecka myślał o tym, aby zostać księdzem. Jego życie toczyło się jednak inaczej. Mężczyzna przez 10 lat pracował jako inżynier. Jak przyznał, chciał się "odkuć" i zrobić normalną karierę. Decyzja o wstąpieniu do seminarium wciąż jednak siedziała w jego głowie. Wszystko zmieniło się, gdy zgłosił się do pomocy osobom niepełnoprawnym.

Zobaczyłem, że dla tych ludzi liczy się zupełnie coś innego, obecność, radość, rozmowa. Przewartościowałem sobie swoje życie i patrzenie. Postanowiłem spróbować. Prawie 38 lat dojrzewałem do tej decyzji. Po drodze trzeba było zaliczyć parę zakrętów życiowych

– wspominał.

Ksiądz Adam i jego przygoda z rapem

Z fundacji pomagającej osobom niepełnosprawnym ksiądz Adam trafił jako kapelan do zakładu poprawczego. Tam nikt nie chciał słuchać tradycyjnych kazań. Dlatego razem z muzykami zespołu "Wyrwani z niewoli" nagrał kilka rapowych utworów. Początkowo towarzyszył grupie, wpierał jej twórczość i przyglądał się z boku. Pewnego dnia zdecydował spróbować swoich sił.

- Chciałem kiedyś coś takiego zrobić, ale nie mogłem się na to zdobyć. Zdolności wokalnych nie mam, z chóru mnie wyrzucono w seminarium po tygodniu. Powiedzieli mi, żebym rapował. Okazało się, że nie jest to takie proste zwłaszcza dla kogoś, kto bardziej słucha chorału gregoriańskiego niż rapu - powiedział.

Dla księdza Adama Internet to nie tylko teledyski. W sieci prowadzi także rekolekcje i prawi kazania, a ostatnio stara się pomagać osobom uzależnionym.

- Kiedyś wydawano mi się to śmieszne, że ludzie są tak bardzo zaangażowani w media i Internet. Gdy poszedłem sam do duszpasterstwa, zrozumiałem, że chcąc być z młodym człowiekiem, trzeba też być z nim w Internecie - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Bashobora – ksiądz, który wskrzesza umarłych? "W te historie możemy wierzyć lub nie"

Ksiądz skazany na 10 lat więzienia za seksualne wykorzystywanie dzieci. Najmłodsza ofiara miała 9 lat

Czy w święta Bożego Narodzenia trzeba iść do kościoła? Ksiądz: "Pan Bóg wie, co się dzieje na świecie, więc jest wyrozumiały"

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Arkadiusz Gdula

Pozostałe wiadomości