Państwo Anna i Andrzej Kareńscy zakupili kościół poewangelicki w Nekiełce, ratując go przed ruiną. Dziś odrestaurowany budynek uchodzi wśród artystów za kultowe miejsce wydarzeń kulturalnych. Od lat odbywają się tam m.in. koncerty. - Trudno byłoby wymienić kogoś, kogo u nas nie było - mówił w Dzień Dobry TVN właściciel kościoła.
Kościół w prywatnych rękach
Nekielka powstała jako jedna z pierwszych osad olęderskich w okolicach Nekli, pierwotnie zamieszkiwana przez ludność napływową z Holandii i Niemiec wyznania luterańskiego lub ewangelicko-augsburskiego. W odpowiedzi na zapotrzebowanie coraz liczniejszej grupy mieszkańców, na początku XIX wieku wzniesiono kościół, który w swym kształcie przetrwał do dzisiaj. Ostatni ewangelicy wyjechali z Polski przed wybuchem II wojny światowej i od tej pory kościół wykorzystywany przez lata do przechowywania broni, narzędzi rolniczych czy zboża, tracił swą dawną świetność.
W 1992 r., w trosce o to, by zabytek nie uległ całkowitemu zniszczeniu i mógł wciąż stanowić część nekielskiego krajobrazu, państwo Anna i Andrzej Kareńscy zakupili kościółek i ogromnym nakładem sił wyremontowali, by uczynić z niego oryginalną przestrzeń dla działań kulturalnych.
- Kościół kupiliśmy w 1994 r. Zrobiliśmy to bez wiedzy żony, dowiedziała się z gazety. Stwierdziliśmy z dziećmi, że mimo tych oporów, zdecydujemy się na ten ruch. Wiadomość w prasie ukazała się szybciej, niż zdążyliśmy przygotować grunt w domu. Dzieci już były przygotowane i załagodziły sytuację. Był to lipiec i wmówiły żonie: "mamo, to prezent od taty na twoje imieniny" - powiedział Marian Kareński-Tschurl, właściciel kościoła w Nakielce
- Byliśmy prawdopodobnie pierwszymi odważnymi, którzy się na taką decyzję poważyli. Dopiero kiedy dowiedziałem się, że to pozostałość po Mennonitach, którzy opuścili wioskę i został na chwałę Pana zbudowany kościół. Pomyślałem, że żal, że jedna zima może sprawić, że kościółek zamieni się w stertę czerwonej cegły - dodał.
Swoimi wspomnieniami podzieliła się z Dzień Dobry TVN także właścicielka kościoła. Od początku nie była zachwycona pomysłem zakupu tej nieruchomości. O wszystkim dowiedziała się jednak na samym końcu.
- Pamiętam ten dzień. Nie ja odkryłam tę notatkę, ale koleżanki gratulowały mi, że kupiliśmy kościół. Dopiero jak przeczytałam, to zorientowałam się, że to prawda. Początkowo byłam bardzo zła, bo nie chciałam, żebyśmy kupowali ten kościół, bo na co komu kościół. Była to ruina, pracy było dużo. Była duża dziura na dachu, jak znam męża, wszystkim zarządził, a ja się zajmowałam remontem - zdradziła Anna Kareńska-Tschurl.
Kościół miejscem dla kultury
Do dziś w Kościółku w Nekielce działa "Scena i Galeria Anny Kareńskiej", której działalność w 2000 r. zainaugurował występ Chóru Cerkiewnego pod dyrekcją Ks. Szurbaka z Warszawy. Od 17 lat obiekt ten jest salą widowiskową, a także klimatyczną galerią sztuki przyciągającą rzesze amatorów muzyki i malarstwa z Nekli, Wrześni i Poznania. Dzięki realizacji ciekawych przedsięwzięć artystycznych, Kościółek w Nekielce, zachwyca nie tylko architekturą.
- Po remoncie odbył się pierwszy koncert chóru prawosławnego. Grażyna Barszczewska była gościem Targów Poznańskich i od niej wszystko się zaczęło. Trudno byłoby wymienić kogoś, kogo u nas nie było - od Justyny Steczkowskiej począwszy, przez Hannę Banaszak, Alicję Majewską, Michała Bajora itd. Moja żona przez wiele lat śpiewała i częścią naszego sukcesu są jej związki towarzyskie i profesjonalne. Nie musiała długo zabiegać o przyjazd kogoś, kogo znała. - mówił Marian Kareński-Tschurl.
- Hanna Banaszak zapytała, czy to jest do zaakceptowania, że w miejscu ołtarza będę stała i śpiewała "Mam ochotę na chwilę zapomnienia". Na początku nie chcieliśmy szokować ludzi i tutejszej ludności. Obserwowano nas i nie do końca wszyscy byli przekonani, czy kościół w prywatnych rękach to dobry pomysł - podsumował mężczyzna.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz też:
- Jak sobie poradzić z szefem idiotą? "Żyjemy w świecie, w którym panuje całkowity deficyt autorytetów"
- Big Boy schudł 170 kg i teraz dostaje pikantne wiadomości. "Jedna z kobiet napisała mi, żebym wysłał jej swoją bieliznę"
- Edyta Górniak założyła Akademię Przebudzenia. "Zawsze chciałam wspierać ludzi, dawać im radość, światłość"
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: Radosław Męczykalski