Dr Marta Łuksza na co dzień mieszka w Nowym Jorku i jest biologiem obliczeniowym. Polka pracuje na oddziale onkologicznym, ale zajmuje się także wirusami. Nam opowiedziała jakie zagrożenia niesie mutowanie się wirusów oraz kiedy możemy spodziewać się pierwszej szczepionki na koronawirusa.
Praca biologa obliczeniowego
Jako biolog obliczeniowy Marta Łuksza współpracowała już z różnymi ośrodkami naukowymi, w tym m.in. z WHO. Jednak jej ścieżka zawodowa rozpoczęła się zupełnie inaczej. Jak przyznała, z wykształcenia jest informatykiem. Kierunek ten kończyła na jednej z warszawskich uczelni. Szybko okazało się jednak, że w biologii jest bardzo dużo problemów, do których można podjeść w zupełnie inny sposób, na przykład wykorzystując modelowanie matematyczne. Zdaniem Marty ze względu na ogromną ilość danych występujących w nauce i chęć zrozumienia niektórych procesów, podejście informatyczne jest bardzo istotne.
My zajmujemy się problemem bardziej teoretycznym. Jakie mutacje dają przewagę wirusom
– powiedziała Marta.
Mutacje wirusów
Który wirus jest dla nas groźniejszy, wirus grypy czy COVID-19? Robiąc zestawienie, Marta przyznała, że wirus grypy potrafi się stosunkowo szybko mutować. Warto jednak zaznaczyć, że jest to dla niego niekorzystne działanie. Mutacje te często zdarzają się losowo i mogą doprowadzić do tego, że wirus będzie niezrozumiały, a nawet przestanie działać.
Te białka wirusa zaczną się zwijać, będą niestabilne i on nie będzie już działać
– powiedziała.
Innymi cechami wykazuje się koronawirus. SARS-CoV-2 ma własny mechanizm korekty, czyli gen, który wychwytuje niektóre mutacje i je naprawia.
Szczepionka na koronawirusa
Od kilku miesięcy wciąż słyszymy o tym, że naukowcy dokładają wszelkich starań, aby wykryć szczepionkę na koronowirusa. Kiedy możemy się jej spodziewać? Marta przyznała, że w tej kwestii podobnie, jak każdy człowiek słucha oficjalnych raportów. Na świecie panuje ogromna presja, aby szczepionka została wynaleziona jak najwcześniej. Działania amerykańskich firm dają wielkie nadzieje.
Wiem, że w Stanach jest już duża nadzieja pokładana w wynikach jednej konkretnej firmy Moderna. Tam już wchodzi trzecia faza badań i już teraz zaczynają produkcje szczepionki na wszelki wypadek, żeby być przygotowanym, na pozytywny wynik. Zapowiadają, że szczepionka wyjdzie na koniec roku
- powiedziała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
- Dr Grzesiowski radzi, jak dbać o maseczki wielorazowe. Obala też internetowe mity dotyczące ich dezynfekcji
- Jak pandemia zmieniła nasze plany wakacyjne? Ekspertka: „W tym roku nieważne gdzie, ważne, żeby razem”
- Koronawirus pokonał superbohaterów. Premiery "The Batman", "Shazam 2" i "The Flash" przełożone
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Michał Malinowski