Kerry Kennedy o swojej rodzinie i pomocy Ukrainie. "Dorastałam wśród ludzi, którzy byli straumatyzowani"

Kerry Kennedy
Kerry Kennedy: Polska była zawsze ważna dla naszej rodziny
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kerry Kennedy jest córką prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych Roberta Kennedy'ego, czyli młodszego brata prezydenta USA, Johna Kennedy'ego. Jest prezesem fundacji im. jej ojca, zajmującej się prawami człowieka. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o działalności organizacji oraz o swoim dzieciństwie.

Dzieciństwo Kerry Kennedy

Kerry Kennedy wychowała się w słynnej rodzinie. Jest siódmym dzieckiem i trzecią córką Roberta F. Kennedy'ego i Ethel Skakel Kennedy. Trzy dni po jej narodzinach, jej ojciec zrezygnował z funkcji głównego doradcy senackiej komisji rakietowej, by prowadzić kampanię prezydencką swojego brata. Dziś Kerry jest prezesem fundacji im. jej ojca, zajmującej się prawami człowieka. Czy mogła wybrać inną drogę?

- Mam 10 rodzeństwa i jestem jedyną, która zajmuje się działalnością na rzecz człowieka na pełen etat, więc myślę, że możliwości było wiele. (...) Moje najwcześniejsze wspomnienia są z czasów, gdy ojciec był prokuratorem generalnym, a mój wujek był prezydentem. W naszym domu ojca odwiedzały takie osoby, jak John Lewis, Martin Luther King czy rdzenni amerykanie. Rozmawiali o ich prawach. To mnie ukształtowało - wspominała Kerry Kennedy w Dzień Dobry TVN.

Kiedy miała 8 lat, jej ojciec zmarł po postrzeleniu przez zamachowca. Jego utrata była trudna dla całej rodziny. Musieli oglądać jego śmierć w telewizji tysiące razy. Matka Kerry, a żona Roberta, była w ciąży z 11. dzieckiem, kiedy nastąpił zamach. Stała obok niego, prawie sama zginęła. Jak wspomina działaczka na rzecz praw człowieka, "Dorastałam wśród kilkanaściorga ludzi, którzy byli straumatyzowani, którzy mieli zespół stresu pourazowego - jeszcze wtedy nienazwanego. To było trudne".

Powiązania rodziny Kennedych z Polską

Kerry Kennedy po raz pierwszy była w Polsce w 1985 roku. Odwiedziła wówczas Pałac Prezydencki, w którym spotkała się z generałem Wojciechem Jaruzelskim. To było w czasach silnej działalności Solidarności i rozmawiali o prawach człowieka. Jej rodzice z kolei z trójką pociech byli w Polsce w 1964 roku. Wtedy po wyczerpującym dniu mieli spotkanie z kardynałem, po którym byli zmęczeni i głodni. Na miejscu był obecny miły ksiądz, który po spotkaniu zawołał ich do kuchni i zrobił im kanapki. Po latach okazało się, że był to Jan Paweł II.

- Polska zawsze była bardzo ważna dla naszej rodziny. Pamiętam, jak mój wujek, Ted Kennedy, opowiadał o tym, jak z rodzicami tu przyjechał w latach 30. Siostra mojej cioci, Jackie Kennedy wyszła za Stasia Radziwiłła, który był Polakiem. (...) Dlatego zawsze uważaliśmy, że część naszej rodziny to Polacy - mówiła Kerry Kennedy w naszym programie.

Działalność Robert F. Kennedy Human Rights

Od 1981 roku Kerry Kennedy pracowała jako działaczka na rzecz praw człowieka, mając delegacje w takich miejscach, jak Salwador, Gaza, Haiti, Kenia, Irlandia Północna i Korea Południowa. Była również zaangażowana w sprawy w Chinach, Indonezji, Wietnamie, Indiach, Sudanie i Pakistanie. W 1988 roku zaczęła pełnić funkcję prezesa fundacji Robert F. Kennedy Human Rights. W ramach jej działalności odwiedziła niedawno Polskę, by m.in. przekazać pomoc humanitarną Ukrainie.

- Razem z fundacją Robert F. Kennedy Human Rights i Nizami Ganjavi International Center wysłaliśmy do Ukrainy ciężarówkę pełną żywności, ubrań i zaopatrzenia medycznego. Dodatkowo, jako organizacja zajmująca się prawami człowieka, skupiamy się na tym, by Putin i armia rosyjska odpowiedzieli za zbrodnie wojenne, za zbrodnie przeciwko ludzkości. (...) Trzeba zadać sobie pytanie - dlaczego Putin ma pozwolenie na tę wojnę? Cóż - ma wsparcie Rosjan. Ponieważ ma całkowitą kontrolę nad przekazami informacyjnymi, dziennikarzami i każdym, kto odważy się skrytykować władzę. Dlatego tak ważna jest wolność zgromadzeń, pozwolenia na wychodzenie ludzi na ulice, by mogli demonstrować. Wszyscy na świecie walczymy o to, by nasze kraje były bardziej wolne, bardziej demokratyczne, by należały do ludzi - dodała Kerry Kennedy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości