Styl życia

Jak gry edukacyjne wpływają na rozwój dzieci? Wyjaśnia ekspertka "Kapitana Nauki"

Styl życia

Kompetencje cyfrowe, myślenie logiczne, rozwój emocjonalny – jak rozwijać u dziecka cechy przyszłości, aby ułatwić mu wejście w dorosłość? Z pomocą przychodzą gry planszowe, które okazują się nieocenione w edukacji. Paulina Mierzejewska, ekspertka "Kapitana Nauki" i psycholog dziecięca opowiedziała o ich wpływie na rozwój dzieci.

Dzieci uczą się przez gry

"Kapitan Nauka" ma w swojej ofercie wiele gier, które pomagają dzieciom w nabyciu kompetencji przydatnych w późniejszym życiu. Nasz reporter Robert Stockinger zagrał wraz z Pauliną Mierzejewską w grę " Zakodowany zamek ". Czego można nauczyć się rozgrywając taką partyjkę?

- W tej grze nie da się wygrać. To fantastyczna gra, w której można współpracować i dzięki temu nikt się nie kłóci. Naszym zadaniem jest wygranie ze złym duchem - powiedziała ekspertka.

- Dla mnie jednym z kluczowych elementów rozwoju u dzieci jest koncentracja uwagi, której brakuje i dzieciom, i dorosłym. Grając w grę planszową trzeba się skupić. Czyli to rozwijanie koncentracji i kodowanie bez komputera. Lubię tę grę, bo jest łatwa w obsłudze. Dodatkowo jest też fajna dla dorosłych - dodała.

Gry planszowe a rozwój emocjonalny

Paulina Mierzejewska to nie tylko ekspertka od gier "Kapitana Nauki", ale także psycholog dziecięca. W Dzień Dobry TVN opowiedziała, jak gra planszowa może wpłynąć na rozwój emocjonalny dziecka.

- Lubię grę "Co za emocje". Uczy ona dzieci rozumienia emocji, dzięki czemu wiedzą, co czują. Pobudzana też jest kreatywność, bo trzeba tańczyć, naśladować dźwięki itd. - powiedziała.

Dodatkowo poprzez planszówki uczymy się współpracy. Taka umiejętność zaprocentuje w dorosłym życiu.

- Uczy się współpracy. W dorosłym życiu, w każdym zawodzie współpraca jest potrzebna . Dodatkowo dzieci mogą nauczyć się logicznego myślenia - podsumowała ekspertka.

Dlaczego gry planszowe są lepsze od gier komputerowych? Zobacz materiał i poznaj opinię ekspertki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: Robert Stockinger

Pozostałe wiadomości