Styl życia

W szpiegowskim stylu bada mroczne zakątki sieci. "Weszłam do grupy hakerów pracujących dla ISIS i neonazistów"

Styl życia

Julia Ebner jest austriacką badaczką terroryzmu i ekstremizmu. Swoje badania prowadzi w bardzo odważny sposób. Zmieniając wygląd przeniknęła m.in. do ekstremistów islamskich i neonazistów, a swoje spotkania z tymi ludźmi opisała w książce "Coraz ciemniej - ekstremiści w sieci", dostępnej również w Polsce. O swojej pracy opowiedziała dziennikarzowi Dzień Dobry TVN, Marcinowi Sawickiemu.

Przygotowania do infiltrowania grup ekstremistów

Julia Ebner jest badaczką nienawiści. Zainteresowała się tematem, ponieważ chciała zrozumieć, co sprawia, że niektórzy ludzie stają się w coraz bardziej agresywni w sieci i dlaczego przyłączają się do internetowych ekstremistów. Aby więc zdobyć odpowiedzi na nurtujące ją pytania, postanowiła, że da się zwabić i zrekrutować do tych środowisk.

W celu infiltracji ekstremistów Julia wymyśliła pięć swoich fałszywych tożsamości.

- Można to porównać do tworzenia postaci z książki. Musiałam wiedzieć, jaką każda z nich ma przeszłość, czym żyje teraz i co z nią będzie. Podczas rozmów sprawdzających (...) nie mogłam się zawahać. Pytano mnie o szczegóły - gdzie dokładnie mieszkam, gdzie miałam przedszkole, jakie mam wykształcenie, jakie wykształcenie ma moja rodzina i wreszcie, dlaczego chcę się przyłączyć - wyjawiła.

Julia przed przeniknięciem do grup ekstremistów nie przeszła żadnych szkoleń organizowanych przez byłych agentów służb specjalnych, ale skorzystała z doświadczeń aktorskich.

Badaczka postawiła też sobie pewne granice, m.in. nie chciała pomagać w werbowaniu innych osób. Zamierzała również powiadomić władze, jak tylko dowie się o przygotowaniach do przestępstwa.

Przeniknięcie do środowiska nazistów i ISIS

Austriackiej badaczce udało się przyłączyć m.in. do grupy hakerów pracujących dla ISIS, którzy zhakowali setki amerykańskich szkół i posterunek policji w Kanadzie. O wszystkich tych przestępstwach powiadomiła FBI. Dotarła także do środowiska, z którego wywodził się zamachowiec z Nowej Zelandii. Mężczyzna w dwóch atakach zranił i zabił osoby przebywające w meczetach.

- Najbardziej fascynujące dla mnie było to, jak bardzo zamknięty świat tworzą ekstremiści. Posiadają swoją subkulturę, a więc i swój język, problemy, a czasem nie mają innych przyjaciół poza siecią - powiedziała badaczka.

Jej zdaniem ludzie, którzy dają się zwerbować są ofiarami, co nie oznacza jednak, że nie powinni ponosić konsekwencji za swoje czyny.

Po przeprowadzeniu badań i napisaniu książki Julia Ebner ujawniła swoją prawdziwą tożsamość, co sprawiło, że zaczęła dostawać pogróżki.

- Grożono mi śmiercią. Były chwile, że wszędzie widziałam zagrożenie - powiedziała na koniec.

>>> Zobacz także:

Napisał książkę razem z papieżem Franciszkiem: "Zdaniem Ojca Świętego kobiety rządzą lepiej"

Tak wygląda głos popularnego smartfona. "Wiele osób przepraszało mnie, że byli niemili dla swojej wirtualnej asystentki"

Podziemne miasto. Poznajcie tajemnice schronów w Nowej Hucie

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Reporter: Marcin Sawicki

Pozostałe wiadomości