Technologia

Tak wygląda głos popularnego smartfona. "Wiele osób przepraszało mnie, że byli niemili dla swojej wirtualnej asystentki"

Technologia

Tak wygląda głos popularnego smartfona. "Wiele osób przepraszało mnie, że byli niemili dla swojej wirtualnej asystentki"

Susan Bennett to lektorka, która użyczyła głosu pierwszemu wirtualnemu asystentowi stworzonemu dla jednej z najpopularniejszych marek smartfonów. Można więc śmiało powiedzieć, że rozmawiają z nią ludzie na całym świecie. Jak wyglądały prace nad tym projektem? Z Susan Bennett rozmawiał nasz dziennikarz, Marcin Sawicki.

Susan Bennett - utalentowana lektorka

Susan Bennett od lat użycza swojego głosu różnym zautomatyzowanym urządzeniom. Słyszały ją osoby korzystające z portów lotniczych, bankomatów, a także nawigacji. Prawdopodobnie to właśnie doświadczenie lektorskie sprawiło, że podpisał z nią umowę jeden z producentów oprogramowania. Prace nad projektem Susan rozpoczęła w 2005 roku, czyli sześć lat przed premierą smartfona, w którym pojawił się jej głos.

Nagrywałam cztery godziny dziennie, pięć dni w tygodniu przez miesiąc. To było dziwne, bo sformułowania, które czytałam, nie miały żadnego sensu. Dopiero po nagraniach technicy stworzyli z nich logiczne zdania i ułożyli w system zainstalowany w naszych telefonach

- opowiadała Susan Bennett.

"Moja wirtualna asystentka jest zabawna"

Ludzie polubili jej wirtualną asystentkę za poczucie humoru, które jest czasami uszczypliwe, a nawet sarkastyczne. Bywa też, że się z nią kłócą.

Nie zdajesz sobie sprawy, ile osób przepraszało mnie za to, że byli niemili dla swojej wirtualnej asystentki! Odpowiadam wtedy: 'Wiem, co mówiłeś. Wiem też, gdzie mieszkasz'

- powiedziała ze śmiechem Susan Bennett naszemu dziennikarzowi.

Przyznała też, że sama z chęcią zadaje jej pytania:

Gdy rozmawiałam z nią po raz pierwszy, zapytałam 'Cześć, co porabiasz?'. Ona bardzo ironicznie odpowiedziała – 'Rozmawiam z tobą…'

Tożsamość osoby, która podłożyła głos wirtualnej asystentce, była długo utrzymywana w tajemnicy. Kiedy w końcu Susan się ujawniła, wielu użytkowników smartfonów zaczęło się z nią kontaktować.

Jestem szczęściarą, bo wszystkie te komentarze i maile, które dostałam, były bardzo miłe

- podkreśliła lektorka. 

Zobaczcie, jak telefony komórkowe mogą wpływać na zdrowie.

>>> Zobacz także:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze smartwatcha?

Jak schłodzić telefon? Bezpieczne sposoby na obniżenie temperatury w nadmiernie rozgrzanym smartfonie

Jak smartfony wpływają na związki?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Dzień Dobry Wakacje

Reporter: Małgorzata Fall, Marcin Sawicki
Co sądzisz o tym artykule?
61
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0