Jak schłodzić telefon? Bezpieczne sposoby na obniżenie temperatury w nadmiernie rozgrzanym smartfonie

Telefon komórkowy
Richard Drury/Getty images
Źródło: Digital Vision
Nowoczesne, zaawansowane technologicznie telefony komórkowe są bardzo wrażliwe na przegrzanie. Negatywny wpływ na smartfony mają zarówno wysoka temperatura otoczenia, jak i aplikacje nadmiernie obciążające zasoby urządzenia. Dlatego warto znać bezpieczne sposoby na to, jak schłodzić telefon.

Praca przegrzanego telefonu jest zdecydowanie mniej wydajna. W niektórych przypadkach w ogóle nie można z niego skorzystać, a w sytuacjach skrajnych może on ulec trwałemu uszkodzeniu. Przegrzanie znacząco obniża również żywotność baterii. Dlatego urządzeń elektronicznych nie należy wystawiać na działanie promieni słonecznych ani trzymać ich w pobliżu źródeł ciepła. Warto również wiedzieć, jak schłodzić telefon.

Jak schłodzić telefon – podstawowe zasady

Aby maksymalnie wydłużyć żywotność smartfona, a także zwiększyć jego wydajność, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad, które bezpośrednio przyczyniają się również do obniżenia temperatury wewnętrznych podzespołów. Po pierwsze należy wyłączyć wszystkie niepotrzebne aplikacje i procesy zachodzące w tle. Są to programy, które mocno obciążają pamięć i procesor urządzenia, a w większości przypadków w ogóle ich nie używamy. Zwróć uwagę, czy w twoim telefonie nie jest włączony moduł WiFi, z którego nie korzystasz lub hotspot. Warto wyrobić sobie nawyk włączania aplikacji tylko wtedy, kiedy rzeczywiście chcemy ich użyć, i wyłączania zaraz po zakończeniu pracy. Po drugie należy zadbać o to, aby wszystkie aplikacje zainstalowane w telefonie były zaktualizowane. To ważne, ponieważ wiele aktualizacji eliminuje pierwotne błędy w programach, które mogą nadmiernie obciążać system i tym samym negatywnie wpływać na wydajność telefonu. Po trzecie warto zadbać o porządek, czyli systematycznie usuwać zbędne aplikacje i pliki, np. niewykorzystywane tapety, dzwonki czy pliki ściągnięte z internetu, które nie są już potrzebne. Po czwarte trzeba pamiętać, że telefon, jako urządzenie elektroniczne, musi być przechowywany w odpowiednich warunkach, aby właściwie działać. Należy unikać narażania go na ekstremalne zmiany temperatury oraz wilgoć. Warto także zwrócić uwagę, czy nie leży na słońcu lub w pobliżu źródeł ciepła, jak kaloryfer, kuchenka gazowa lub elektryczna czy inne urządzenie elektroniczne, które również wytwarzają ciepło. Unikaj również sytuacji zakopywania telefonu w koce czy kołdry, gdyż w takich warunkach wentylacja urządzenia jest znacząco ograniczona.

Schłodzenie telefonu – wskazówki dla wymagających

Czasem zdarza się, że – pomimo stosowania ogólnych zasad – smartfon nadal się przegrzewa. Świadczą o tym m.in. mocno nagrzana obudowa oraz niska wydajność pracy. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim użytkowników wykorzystujących swój telefon jako urządzenie multimedialne, a więc do prowadzenia wideokonferencji, oglądania filmów, słuchania muzyki, grania w gry czy jako hotspot. W takich przypadkach wewnętrzne podzespoły telefonu pracują na najwyższych obrotach, a wówczas o przegrzanie nietrudno. Pomóc mogą specjalne aplikacje do chłodzenia telefonu. Programy te stale monitorują temperaturę poszczególnych podzespołów oraz automatycznie dokonują zmian w wartościach systemowych i ustawieniach, aby zoptymalizować wykorzystanie mocy przerobowych telefonu. Taka aplikacja może bardzo pomóc w zwiększeniu wydajności smartfona, o ile rzeczywiście jest dobra i kompatybilna z naszym urządzeniem. To bardzo istotna kwestia, ponieważ programy do chłodzenia telefonu działają w tle. Jeśli zatem zostaną nieodpowiednio dobrane, będą dodatkowo obciążać system, zamiast usprawniać jego działanie. W związku z tym należy wybierać aplikacje chłodzące dedykowane do danego typu systemu oraz określonej generacji telefonu. Programy uniwersalne nie są w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem.

Jak bezpiecznie i szybko schłodzić telefon?

W sytuacjach awaryjnych, kiedy telefon jest mocno nagrzany i pracuje bardzo niewydajnie, najlepiej po prostu go wyłączyć i poczekać aż ostygnie w normalnych warunkach. Aby proces ten nieco przyspieszyć, można spróbować schłodzić telefon, wykorzystując zwykły wiatrak lub podkładkę chłodzącą do urządzeń mobilnych. Pod żadnym pozorem nie wolno wkładać telefonu do lodówki. Ekstremalne zmiany temperatury są bardzo niebezpieczne dla urządzeń elektronicznych, m.in. dlatego że stwarzają ryzyko powstania wewnątrz wilgoci, a co za tym idzie – trwałego uszkodzenia podzespołów.

Urządzenia mobilne, takie jak telefon czy tablet, są zdecydowanie bardziej narażone na przegrzanie niż komputer. Z powodu niewielkich rozmiarów nie można w nich zamontować wiatraków do chłodzenia systemu. Dlatego tak istotne jest, aby nie dopuszczać do ich przeciążenia i tym samym przegrzania.

Zobacz też:

Zobacz film: Czy wytrzymasz 6 minut bez telefonu? Źródło: Dzień dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości