Julia Ebner jest austriacką badaczką terroryzmu i ekstremizmu. Swoje badania prowadzi w bardzo odważny sposób. Zmieniając wygląd przeniknęła m.in. do ekstremistów islamskich i neonazistów, a swoje spotkania z tymi ludźmi opisała w książce "Coraz ciemniej - ekstremiści w sieci", dostępnej również w Polsce. O swojej pracy opowiedziała dziennikarzowi Dzień Dobry TVN, Marcinowi Sawickiemu.
Po zajęciu Sindżaru w 2014 roku bojownicy z Państwa Islamskiego dokonali eksterminacji jezydów. Mężczyźni byli mordowani na różne sposoby, a kobiety oraz dzieci palone i zakopywane żywcem. Ci, którzy przeżyli byli zmuszani - pod groźbą śmierci - do przejścia na islam, a kobiety zostawały niewolnicami seksualnymi. Dlaczego ta społeczność jest zmuszana do porzucenia swojej wiary? O dramatycznym losie jezydów i mężczyźnie, który ratuje ich z niewoli mówił w Dzień Dobry TVN dziennikarz Witold Szabłowski.
Dziennikarka Agnieszka Drążkiewicz, chor. Renata Oleksy i st. szer. Sylwiana Kujawa były w krajach objętych działaniami wojennymi. Na jakie misje wyjechały? Co je tam ciągnie? Czy widok rannych i zabitych nie wpędza je w depresje? Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Podczas zamachu w Londynie raniony został Polak, który wybrał się do Anglii w podróż służbową. Dlaczego polskie władze dowiedziały się o tym dopiero z wystąpienia angielskiej Premier? W zamachu zginęło 5 osób: 70-latek (umarł dopiero w szpitalu), nauczycielka języka hiszpańskiego, obywatel USA, który przyjechał do Wielkiej Brytanii na rocznicę ślubu, policjant i sam zamachowiec, którego tożsamość jest już znana. Władze podejrzewały go o współpracę z ISIS i został skontrolowany. Uznano jednak, że jest niegroźny. Jaka atmosfera panuje w Londynie? Czy na miasto padł blady strach, tak jak na Paryż czy Brukselę po tamtejszych zamachach? Dla Dzień Dobry TVN prosto z miejsca tragedii - Wojciech Bojanowski.
Do ataku w Londynie doszło dokładnie w rocznicę zamachów w Belgii. Wszystko wskazuje, że był to atak terrorystyczny. Na ten moment mamy informacje o 3 ofiarach śmiertelnych i około 40 rannych. Zamachowiec został zastrzelony. Kim był? Czy działał sam? Dlaczego terroryści coraz częściej działają jako samotne wilki? A ile zamachów na przestrzeni ostatnich lat zostało udaremnionych? I co o londyńskim zamachu pisała polska prasa? O tym w Dzień Dobry TVN Krzysztof Skórzyński.
"Widziałem horror. To są ludzie, którzy żyją pięć lat w traumie wojennej. Wychodzisz do pracy i musisz przejść przez aleję snajperów" powiedział Darek Malejonek, który podobnie jak nasz drugi gość Michał Przedlacki niedawno wrócił z Syrii. Jak wygląda sytuacja w Aleppo? Czego potrzebują ludzie, którzy nie zdecydowali się na ucieczkę z terenów objętych działaniami wojennymi?
Okazuje się, że w organizacji ISIS możemy znaleźć obywateli różnych narodowości. Na listach służb wywiadowczych jest aż 40 Polaków. Co skłania naszych rodaków, by wkraczać w takie szeregi? Gościem Dzień Dobry TVN był dr Wojciech Szewko, ekspert ds. stosunków międzynarodowych.
Terroryści z ISIS coraz częściej rekrutują przez internet ludzi gotowych do walki w "świętej wojnie". Przekonała się o tym dziennikarka TVN24 Olga Bierut, która najpierw za pomocą fałszywego profilu na Facebooku nawiązała kontakt z bojownikami, a następnie opisała proces rekrutacji Europejek w ramach tzw. seksualnego dżihadu w reportażu „Będę rodzić terrorystów”. W Dzień Dobry TVN powiedziała nam o swojej prowokacji. Obok niej zasiadł na kanapie Grzegorz Cieślak z Centrum Badań nad Terroryzmem. Zapytaliśmy go, w jaki sposób służby bezpieczeństwa monitorują media społecznościowe.
Europa znowu została zaatakowana przez terrorystów, którzy - jak wstępnie ustalono - współpracowali z ISIS. W takich chwilach wielu z nas zastanawia się, skąd się biorą ludzie, którzy - powołując się na prawo szariatu - mordują innych. Odpowiedź możemy znaleźć w dokumentach: "Mój brat islamista", "Mój brat terrorysta", których autorem jest Robb Leech. Spotkała się z nim Anna Senkara. Dziennikarka Dzień Dobry TVN rozmawiała z Robbem o jego bracie Richardzie, który jest bohaterem dokumentów. Zobaczcie, dlaczego Richard przeszedł na Islam i za co trafił do więzienia.
Kurdowie to lud zamieszkujący Kurdystan, krainę podzieloną między Turcję, Iran, Irak i Syrię. W Irbil, stolicy irackiego Kurdystanu, Bianka Zalewska spotkała się z polskim Kurdem, który wyjaśnił o co walczą. Nebi Sherkawey "Kurdowie to największy naród na świecie, który nie ma swojego państwa". Spotkaliśmy też bojowniczki "YPJ", które rezygnują z życia prywatnego na rzecz walki z państwem islamskim.
"Mam nadzieję, że Wy nigdy nie doświadczycie wojny, będziecie zawsze bezpieczni i nie będziecie widzieli martwych. Życzę każdemu człowiekowi na świecie pokojowego życia" - to słowa Emgiyan, bohaterki reportażu Bianki Zalewskiej ukazującego codzienne życie w targanej wojną Syrii. Czy ludzie, z którymi spotkała się nasza reporterka, chcą wyemigrować do Europy? O wojnie, imigracji i państwie islamskim rozmawialiśmy z Bianką Zalewską i, mieszkającym od 25 lat w Polsce, Hajarem Bahrim.
Manuela Gretkowska: "Zamykamy granice wracają nacjonalizmy i o to Rosji chodziło (...) W Polsce już nastąpiły zamachy... na zdrowy rozum". Czy tragiczne wydarzenia, do których doszło w Paryżu, są do uniknięcia, czy powinniśmy "przyzwyczaić się" do tego, że będą się one zdarzać? Kto zyskuje na działaniach terrorystycznych w Europie? Czy Polska, która nie ma ustawy antyterrorystycznej ani przepisów, które regulują takie sytuacje powinna czuć się zagrożona, zwłaszcza w obliczu tego, że jak mówi nasz gość, ekspert ds. stosunków międzynarodowych, dr Wojciech Szewko: "Terroryści są w Polsce i czują się bezpiecznie, bo nie ma żadnych instrumentów, żeby ich ścigać ".