Jan Piwnik "Ponury" - wzór dla jednostek specjalnych
"Ponury" urodził się w 1912 roku w Janowicach. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych dowódców oddziałów partyzanckich. Jego akcje były spektakularne. Jedną z najważniejszych było odbicie więźniów w Pińsku, za co odznaczono go krzyżem Virtuti Militari. Z kolei w Górach Świętokrzyskich tworzył legendarne ugrupowania. Dla Polski stał się bohaterem, a dla jednostek specjalnych - wzorem do naśladowania .
- Był bardzo odważnym dowódcą. Przeprowadzał brawurowe akcje i charakteryzował się tym, że miał niesamowity zmysł taktyczny - mówił ppor. inż. Rafał Szczepanik z Wojskowej Akademii Technicznej.
Cichociemni a jednostki specjalne
- Cichociemni przechodzili różnego typu szkolenia w Wielkiej Brytanii: dywersyjne, dywersja i sabotaż, szkolenie lotnicze. Nazwa cichociemni doskonale oddaje sposób, w jaki się znaleźli w kraju. Nocą zrzucani na spadochronach, bezszelestnie lądowali pośród oddziałów partyzanckich, a potem w ciemnościach wykonywali swoje zadania. Spośród ponad 2 tys. kandydatów tylko sześciu ukończyło szkolenie, a 316 zostało zrzuconych do kraju. Ta znikoma ilość stanowi o tym, że byli to wyjątkowi żołnierze - tłumaczył płk Piotr Gąstał, były dowódca JW GROM i dodał, że "Ponury" stanowi wzór prowadzenia akcji specjalnych.
Jan Piwnik zginął w 1944 roku w ataku na niemieckie bunkry. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Odrodzenia Polski.
- W moim stryju musiało być coś ponadczasowego. Dlatego w pamięci następnych pokoleń znalazł swoje miejsce - mówiła Barbara Piwnik, bratanica "Ponurego". Posłuchaj rodzinnych wspomnień w materiale wideo Bianki Zalewskiej.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Dzidzianna – najsłynniejsza krakowska wróżka. "Potrafiła dużo wyczytać z przeszłości"
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Bianka Zalewska